Problemy ze skrzynią biegów VW Tiguan

Volkswagen Tiguan Problemy

Wprowadzony po raz pierwszy w 2007 roku kompaktowy crossover SUV Volkswagen Tiguan szybko zyskał popularność zarówno wśród rodzin, jak i osób prywatnych dzięki stylowemu designowi, dużej ilości technologii, przestrzeni i wydajności. Pojawiły się kolejne generacje, a najnowsza pojawiła się w 2018 roku, pokazując zaangażowanie marki w postęp technologiczny i wrażenia użytkownika. Tiguan został również poddany faceliftingowi w 2020 roku i wkrótce zostanie zastąpiony zupełnie nowym modelem.

Pomimo tego, że Tiguan był hitem VW, miał sporo problemów ze skrzynią biegów, o których potencjalni nabywcy zdecydowanie powinni wiedzieć. Zarówno manualna skrzynia biegów, jak i przekładnia Direct-Shift Gearbox (DSG) były przedmiotem krytyki. Najczęstsze problemy obejmują nieregularną zmianę biegów, ślizganie się biegów, brak włączania biegów, głośną pracę, a nawet całkowitą awarię skrzyni biegów.

Problemy te doprowadziły do wycofania produktów z rynku, skarg klientów, a czasem kosztownych napraw. Zrozumienie wyzwań związanych ze skrzynią biegów VW Tiguan może zapewnić nabywcom pełniejszy obraz sytuacji, umożliwiając im podjęcie świadomej decyzji o zakupie nowego lub używanego Tiguana.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych problemach, ich przyczynach, objawach i sposobach ich naprawy, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

Problemy VW Tiguan

Nieregularna zmiana biegów

Nieregularna zmiana biegów wydaje się być jednym z najczęstszych problemów ze skrzynią biegów zgłaszanych przez właścicieli VW Tiguan. Objawy obejmują (ale nie ograniczają się do) nagłe zmiany biegów, wahania podczas przyspieszania i trudności w utrzymaniu stałej prędkości. Potencjalnymi przyczynami nieregularnej zmiany biegów są zazwyczaj wadliwie działający moduł sterujący skrzyni biegów, zużyte tarcze sprzęgła w wersjach manualnych lub problemy z oprogramowaniem w systemie DSG.

Aby rozwiązać ten problem, należy najpierw prawidłowo go zdiagnozować, co oznacza udanie się do dealera lub innego doświadczonego mechanika. Inne rozwiązania, szczególnie w przypadku wersji manualnej, mogą obejmować wymianę tarczy sprzęgła.

  Wszystko o 2023 VW Golf GTI

Ślizgające się biegi

Ślizgające się biegi to problem związany głównie z modelami DSG, ponieważ modele z manualną skrzynią biegów nie cierpią z powodu ślizgających się biegów. Problem ten powoduje wrażenie, że pojazd ma trudności z utrzymaniem biegu lub nieoczekiwanie zmienia biegi podczas jazdy. Objawy zazwyczaj obejmują nagłe zmiany obrotów silnika, niemożność przyspieszenia zgodnie z oczekiwaniami i utratę mocy.

Przyczyną może być niski poziom oleju przekładniowego lub ogólne zużycie skrzyni biegów. Aby rozwiązać ten problem, kluczowa jest dokładna diagnoza. Sprawdzenie i regulacja poziomu oleju przekładniowego może w niektórych przypadkach zapewnić szybką naprawę. W przypadku bardziej złożonych problemów konieczna może być aktualizacja oprogramowania w modelach DSG lub wymiana sprzęgła w wersjach manualnych.

Niewłączanie biegów

Problem ten może dotyczyć zarówno modeli Tiguan z manualną, jak i DSG skrzynią biegów. W samochodach z manualną skrzynią biegów, skrzynia fizycznie nie pozwala na wrzucenie biegu, podczas gdy modele DSG nie pozwalają na zablokowanie napędu lub biegu wstecznego, stale umieszczając cię z powrotem w położeniu neutralnym. W przypadku skrzyni manualnej problem jest prawdopodobnie spowodowany problemami ze sprzęgłem, podczas gdy modele DSG mogą doświadczać tego problemu z powodu problemów mechatronicznych.

Ponownie, konieczna jest pełna diagnostyka, a dobrym pomysłem byłoby również zaktualizowanie oprogramowania skrzyni DSG. Rozwiązania dla manualnej skrzyni biegów zazwyczaj obejmują naprawę zespołu sprzęgła, wymianę tarczy sprzęgła, a nawet całkowity remont.

Hałaśliwa praca

Hałaśliwa skrzynia biegów to coś, czego żaden właściciel nie chce słyszeć. Niestety, właściciele VW Tiguan czasami to robią. Słyszalne objawy mogą obejmować zgrzytanie, jęczenie lub stukanie podczas zmiany biegów lub nawet podczas jazdy na określonym biegu. Odgłosy te są nie tylko irytujące; czasami mogą one oznaczać poważne problemy ze skrzynią biegów.

  Czy Volkswagen Lupo to dobry samochód?

Kwestie takie jak zużyte łożyska, niski poziom oleju przekładniowego i problemy z zębami przekładni są związane z manualnymi skrzyniami biegów, podczas gdy jednostki DSG mogą doświadczać tego (rzadko) z powodu problemów mechatronicznych. Rozwiązanie obejmuje wymianę zużytych komponentów i ponowne napełnienie skrzyni biegów świeżym płynem przekładniowym.

Awaria skrzyni biegów

Awaria skrzyni biegów to najpoważniejsza usterka, jaka może przytrafić się VW Tiguanowi, w zasadzie unieruchamiająca pojazd i wymagająca natychmiastowej uwagi. W takim przypadku pojazd prawdopodobnie odmówi wrzucenia jakiegokolwiek biegu, a nawet jeśli to zrobi, nie ruszy z miejsca. Przyczyny obejmują wadliwy kolektor, poważne zużycie, uszkodzony moduł sterujący skrzyni biegów lub katastrofalne awarie mechaniczne zarówno w systemach manualnych, jak i DSG.

Rozwiązania tego problemu nie są niestety szybkie. Często wymagają one znacznych prac naprawczych lub nawet pełnej wymiany skrzyni biegów, co może być kosztowne. Dokładna ocena diagnostyczna przeprowadzona przez wykwalifikowanego mechanika jest pierwszym krokiem do określenia zakresu problemu i najbardziej odpowiedniego sposobu działania.

Sekcja FAQ

Manualna czy automatyczna skrzynia biegów w VW Tiguan?

Zależy to od osobistych preferencji, ponieważ niektórzy ludzie wolą spokojną jazdę w trybie automatycznym, podczas gdy inni wolą mieć większą kontrolę podczas zmiany biegów w trybie manualnym. Tak czy inaczej, automatyczny Tiguan ma lepszą wartość i jest preferowanym wyborem dla większości świata. Manualne skrzynie biegów były bardziej powszechne we wcześniejszych generacjach Tiguana.

W związku z tym możemy powiedzieć, że automatyczny Tiguan jest bardziej popularny i nie bez powodu. Sprawia, że jazda jest łatwiejsza i często bardziej ekonomiczna. Jeśli jednak chcesz mieć większą kontrolę, powinieneś wybrać model z manualną skrzynią biegów.

  Zaskakujące fakty o VW Atlas

Kiedy pojawi się nowy VW Tiguan?

Mówi się, że zupełnie nowy VW Tiguan zostanie ujawniony we wrześniu 2023 roku, podczas gdy europejska sprzedaż ma rozpocząć się w 1 kwartale 2024 roku. Na rynku amerykańskim sprzedaż prawdopodobnie rozpocznie się kilka miesięcy później, być może nawet w 1 kwartale 2025 roku.

Nowy Tiguan będzie wyposażony w znacznie więcej technologii, jeszcze bardziej wydajne silniki, prawdopodobnie jakąś formę układu napędowego w pełni elektrycznego i znacznie więcej hybrydyzacji.

Czy VW Tiguan to dobry samochód rodzinny?

VW Tiguan to naprawdę dobry samochód rodzinny ze względu na połączenie funkcji bezpieczeństwa, komfortu, technologii, wydajności i użyteczności. Jego przestronne wnętrze wygodnie pomieści zarówno pasażerów, jak i ładunek, dzięki czemu idealnie nadaje się na rodzinne wycieczki lub podróże, bez względu na ich długość.

Większość modeli jest wyposażona w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak ostrzeżenia o zjechaniu z pasa ruchu, adaptacyjny tempomat i systemy unikania kolizji, które są kluczowe dla rodzinnego użytkowania. Tiguan oferuje również opcjonalne siedzenia w trzecim rzędzie w wariancie AllSpace, co jest rzadkością w segmencie kompaktowych SUV-ów, pozwalając na większą elastyczność podczas przewożenia pasażerów.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z