Problemy ze skrzynią biegów w Skodzie Kamiq

Skodą Kamiq

Skoda Kamiq to najmniejszy SUV w ofercie Skody. Mimo to jest wygodny, praktyczny i dobrze się spisuje. I jak większość samochodów, ma również kilka problemów, w tym problemy ze skrzynią biegów. Jakie są problemy ze skrzynią biegów w Skodzie Kamiq?

Typowe problemy ze skrzynią biegów w Skodzie Kamiq to wypalanie się sprzęgła i koła zamachowego, trudności ze zmianą biegów, skrzypienie skrzyni biegów podczas zmiany biegów i zużycie skrzyni biegów. Co więcej, niektórzy użytkownicy zgłaszali również usterki selektora biegów, wycieki z automatycznej skrzyni biegów i biegi, które wskakują, ale się nie załączają.

Niektóre z najczęstszych problemów ze skrzynią biegów Skody Kamiq to trudności ze zmianą biegów, spalanie sprzęgła i koła zamachowego, wadliwe wybieraki biegów i zużycie skrzyni biegów. Ponadto, inni właściciele zgłaszali problemy z przeskakiwaniem biegów i niezałączaniem się skrzyni biegów, powolnym przyspieszaniem, skrzypieniem skrzyni biegów podczas zmiany biegów i wyciekami z automatycznej skrzyni biegów.

Jakie są najczęstsze problemy ze skrzynią biegów Skody Kamiq?

Wypalenie sprzęgła i koła zamachowego

Jest to jeden z głównych problemów zgłaszanych przez wielu użytkowników Skody Kamiq, ale producent nie wycofał jeszcze samochodów dotkniętych tym problemem. Właściciele zgłaszali, że sprzęgło i koło zamachowe przepaliły się po przejechaniu ponad 12 tys. kilometrów. Jeden z kierowców zauważył, że samochód zaczął przyspieszać przy prędkości 20 mil na godzinę, a z tyłu samochodu wydobywał się dym.

Jeśli doświadczysz powyższych objawów i zauważysz zapach sprzęgła, powinieneś zlecić kontrolę samochodu profesjonalnemu mechanikowi. Upewnij się, że uszkodzone sprzęgło i koło zamachowe zostały wymienione.

Trudności ze zmianą biegów

Innym częstym problemem ze skrzynią biegów Skody Kamiq są trudności ze zmianą biegów. Problem ten jest zwykle spowodowany wadliwą tuleją piasty. Tuleja piasty sprzęga koła zębate i jeśli nie działa prawidłowo, zmiana biegów może być utrudniona. Niektóre z objawów uszkodzonej tulei piasty to odgłosy stukania lub jęczenia.

  Najczęstsze problemy ze Skodą Citigo

Odwiedź swojego mechanika w celu sprawdzenia i potwierdzenia. Jeśli tuleja piasty jest uszkodzona, konieczna będzie wymiana całego zespołu.

Zużycie skrzyni biegów

Podobnie jak wszystkie części samochodowe, skrzynia biegów również wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Jeśli skrzynia biegów nie jest dobrze konserwowana, będzie zużywać się szybciej i powodować szereg problemów. Jedną z rzeczy, które powodują szybsze zużycie skrzyni biegów w Skodzie Kamiq, jest zły olej, który może prowadzić do zatykania i blokowania rur i przewodów, co obniża jakość napędu, a nawet może spowodować przegrzanie silnika, co z kolei wpływa na skrzynię biegów.

Dlatego też wymiana oleju na czas ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia większości problemów z silnikiem. Jeśli jednak skrzynia biegów jest zużyta, ważne jest, aby wymienić całą jednostkę zamiast wymieniać kilka części.

Skrzynia biegów skrzypi podczas zmiany biegów

Konserwacja skrzyni biegów w samochodzie jest tak samo ważna, jak konserwacja każdej innej części samochodowej. Jeśli więc słyszysz skrzypienie podczas zmiany biegów, prawdopodobnie nie smarowałeś prawidłowo swojego samochodu. Poza tym, brak wymiany płynów w odpowiednim czasie może również powodować taki dźwięk. Inne możliwe przyczyny to problemy z przemiennikiem momentu obrotowego i awaria przekładni planetarnej.

Bez względu na przyczynę, ważne jest, aby samochód został sprawdzony i naprawiony przez profesjonalnego mechanika. Najpierw jednak należy wymienić płyn lub dolać go do odpowiedniego poziomu i sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Bieg przeskakuje i nie załącza się

Choć nie jest to częste, biegi mogą również przeskakiwać i nie załączać się. Problem ten jest zwykle spowodowany przez problemy z podnośnikiem. System podnośników składa się z delikatnych części, które mogą się zaplątać i powodować problemy z biegami. Jeśli tak się stanie, niektóre biegi mogą się nie aktywować.

  Problemy z uszczelką głowicy w Skoda Octavia

Odwiedź profesjonalnego mechanika, aby sprawdzić i naprawić swój samochód.

Wadliwa dźwignia zmiany biegów

Dźwignia zmiany biegów w Skodzie Kamiq pozwala użytkownikowi na przełączanie między parkowaniem, biegiem neutralnym, biegiem wstecznym, jazdą, a w niektórych przypadkach także niskim biegiem. Jednak ta część również może być wadliwa i powodować problemy ze skrzynią biegów. Niektóre z objawów wadliwej dźwigni zmiany biegów to nierówna zmiana biegów, odgłosy zgrzytania lub klikania, ślizganie się biegów i trudności z przełączaniem biegów.

Przed naprawą lub wymianą uszkodzonej dźwigni zmiany biegów, ważne jest, aby dowiedzieć się, czy do problemu nie przyczyniły się inne czynniki.

Wyciek z automatycznej skrzyni biegów

Problem ten występuje częściej w modelach Skoda Kamiq z automatyczną skrzynią biegów. Zwykle jest to spowodowane wadliwą uszczelką. Jeśli więc zauważysz, że Twoja automatyczna skrzynia biegów Skoda Kamiq przecieka, powinieneś zlecić mechanikowi jej sprawdzenie i naprawę. Poza tym jest to uciążliwa i kosztowna naprawa.

FAQ

Czy Skoda Kamiq ma automatyczną skrzynię biegów?

Tak, Skoda Kamiq posiada automatyczną skrzynię biegów. Model ten jest dostępny z 5- lub 6-biegową manualną skrzynią biegów, 6-biegową automatyczną skrzynią biegów i 7-biegową skrzynią biegów DSG. Pozwala to użytkownikom wybrać skrzynię biegów, która najlepiej spełnia ich potrzeby.

Czy skrzynie biegów Skoda DSG są niezawodne?

Tak, skrzynie biegów DSG Skody okazały się niezawodne zarówno w wariantach sześcio-, jak i siedmiobiegowych. Niemniej jednak awarie nadal mają miejsce, jak w przypadku każdej innej skrzyni biegów. A kiedy już się zdarzą, ich naprawa jest dość kosztowna i kłopotliwa.

  Problemy ze skrzynią biegów Skoda 7-speed DSG

Jak długo działają manualne i automatyczne skrzynie biegów?

Przy odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji automatyczna skrzynia biegów powinna wytrzymać co najmniej 150 000 mil. Natomiast manualna skrzynia biegów powinna wytrzymać co najmniej 120 000 mil. Jeśli jednak którakolwiek z tych skrzyń biegów nie jest odpowiednio konserwowana, zepsuje się szybciej niż wynosi jej żywotność.

Jakie są typowe oznaki zepsutej skrzyni biegów?

Niektóre z typowych oznak zepsutej lub uszkodzonej skrzyni biegów to zapalenie się lampki ostrzegawczej skrzyni biegów, zapach spalenizny, brak reakcji podczas zmiany biegów, ślizganie się biegów, wyciek oleju przekładniowego i nietypowy dźwięk ze skrzyni biegów.

Podsumowanie

Skoda Kamiq to subkompaktowy SUV z wyjątkowymi funkcjami. Niemniej jednak, Skoda Kamiq również doświadcza problemów ze skrzynią biegów, jak omówiono powyżej. Niezależnie od tego, czy Skoda Kamiq ma automatyczną czy manualną skrzynię biegów, nadal będzie występować kilka problemów związanych ze skrzynią biegów.

Jeśli jednak będziesz przestrzegać rutynowych czynności pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, takich jak wymiana oleju i uzupełnianie płynów do odpowiedniego poziomu, możesz uniknąć większości problemów ze skrzynią biegów, które podkreśliliśmy.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z