Problemy ze skrzynią DSG w Skodzie Superb

Skodą Superb

Skoda Superb to dobrze zbudowany, elegancki i przyjemny w prowadzeniu samochód. Jednak ma również wiele problemów, w tym problemy z DSG. Jakie są problemy ze skrzynią DSG w Skodzie Superb?

Niektóre z problemów ze skrzynią DSG w Skodzie Superb to drżenie skrzyni biegów DSG, awaria elektromagnesu, zużyte sprzęgło i awaria mechatroniki. Niemniej jednak niektórzy właściciele zgłaszali również poślizg skrzyni biegów DSG i wycieki oleju ze skrzyni biegów DSG.

Jakie są najczęstsze problemy ze skrzynią DSG w Skodzie Superb?

Syczenie skrzyni biegów DSG

Jest to powszechny problem zarówno w 6-biegowych, jak i 7-biegowych skrzyniach DSG w Skodzie Superb. Jeśli skrzynia biegów DSG nie pracuje płynnie i trzęsie się lub wibruje, nadszedł czas, aby odwiedzić profesjonalnego mechanika w celu sprawdzenia. Większość właścicieli Skody Superb z tym problemem zgłosiła, że skrzynia biegów zaczęła drżeć podczas przyspieszania i zmiany z pierwszego biegu na wyższy.

Należy pamiętać, że problem ten jest zwykle spowodowany zużytymi pakietami sprzęgła skrzyni biegów DSG. W miarę zużywania się pakietów sprzęgła zaczynają one drżeć lub wibrować, gdy są pod największym naciskiem. Mechanik powinien wymienić zużyte pakiety sprzęgła na nowe, aby rozwiązać problem.

Awaria elektrozaworów skrzyni biegów

Zawory elektromagnetyczne są bardzo istotną częścią skrzyni biegów DSG. Zapobiegają zablokowaniu skrzyni biegów z powodu zbyt dużej ilości płynu lub zatarciu z powodu jego braku. Gdy zawory ulegną awarii, możesz zauważyć takie zjawiska jak szarpanie, opóźnione załączanie i wiele innych. Niektóre z przyczyn awarii zaworów to zanieczyszczenie olejem lub problemy elektryczne.

Dobrą wiadomością w przypadku awarii zaworów elektromagnetycznych jest to, że wadliwe części mechatroniczne można naprawić, zamiast wymieniać całą jednostkę.

  Czy Skoda Fabia jest dobrym samochodem?

Awaria mechatroniki

Jednostka mechatroniczna jest jedną z głównych części skrzyni biegów DSG. Ponieważ składa się ona z wielu części, każda z nich może ulec awarii i doprowadzić do poważnych problemów ze skrzynią DSG. Jeśli jednostka mechatroniczna ulegnie awarii, może to również prowadzić do kilku problemów, takich jak awaria silnika elektrycznego, awaria elektrozaworu i awaria pompy wysokiego ciśnienia.

Tak więc, jeśli Twoja Skoda Superb DSG ma którykolwiek z problemów, o których wspomnieliśmy powyżej, powinieneś zlecić profesjonalnemu mechanikowi sprawdzenie i naprawienie problemu. Niemniej jednak, mimo że wymiana całej jednostki mechatronicznej jest znacznie łatwiejsza, możesz zacząć od naprawy wadliwych części i sprawdzenia, czy problem został rozwiązany.

Zużyte sprzęgło

Dwusprzęgłowa skrzynia biegów w Skodzie Superb wykorzystuje dwa sprzęgła. Co więcej, wykorzystują one dwa wały napędowe i dwie skrzynie biegów. Podczas gdy jedna skrzynia biegów utrzymuje włączony bieżący bieg, druga skrzynia biegów ma już gotowy następny bieg. Aby jednak ta procedura przebiegła sprawnie, wszystkie sprzęgła muszą działać powoli. Jeśli więc jedno sprzęgło jest uszkodzone lub wadliwe, proces nie będzie przebiegał płynnie.

Niektóre z oznak zużytych sprzęgieł to ślizganie się biegów między biegami lub szarpanie podczas przyspieszania. Upewnij się, że wymieniłeś zużyte lub uszkodzone sprzęgło na dobre.

Wyciek oleju ze skrzyni biegów DSG

Innym częstym problemem DSG w Skodzie Superb jest wyciek oleju ze skrzyni biegów. Powolne wycieki oleju mogą gromadzić się do punktu, w którym zaczyna brakować płynu przekładniowego. Może to spowodować poważne uszkodzenie DSG. Niemniej jednak ważne jest, aby odróżnić wycieki oleju silnikowego od wycieków oleju przekładniowego. Olej przekładniowy jest zwykle żółty lub przezroczysty, podczas gdy wyciek oleju silnikowego jest zwykle nieco ciemniejszy i mniej przezroczysty.

  Skoda Octavia vRS problemy ze skrzynią biegów

Zleć profesjonalnemu mechanikowi sprawdzenie samochodu i dowiedz się, dlaczego doszło do wycieku oleju ze skrzyni biegów. Mechanik powinien naprawić problem i wymienić utracony olej lub płyny.

Poślizg skrzyni biegów DSG

Poślizgi skrzyni biegów DSG są zwykle zauważane, gdy kierowca przyspiesza, a samochód zwiększa obroty, ale sprzęgło załącza się z opóźnieniem i masz wrażenie, że skrzynia biegów się ślizga. Niektóre z głównych przyczyn ślizgania się skrzyni biegów to zużyte sprzęgło i problemy z elektroniką skrzyni biegów.

Aby rozwiązać ten problem, należy zlecić mechanikowi sprawdzenie skrzyni biegów i naprawę lub wymianę uszkodzonych części.

FAQ

Która skrzynia DSG jest bardziej niezawodna – 7- czy 6-biegowa?

Skoda Super jest dostępna z różnymi skrzyniami biegów DSG. Ma 5-biegową, 6-biegową i 7-biegową skrzynię biegów. Jednak większość samochodów jest wyposażona w 6-biegową lub 7-biegową skrzynię biegów. Niemniej jednak 7-biegowa skrzynia DSG jest mniej niezawodna niż 6-biegowa DSG. Wynika to z zastosowania suchego sprzęgła w 7-biegowej skrzyni DSG.

Z drugiej strony, 6-biegowa DSG jest bardziej niezawodna, ponieważ jest wyposażona w mokre sprzęgło, które jest bardziej niezawodne, płynniejsze i mocniejsze.

Jak dbać o skrzynię DSG?

Dbanie o przekładnię DSG ma kluczowe znaczenie, ponieważ zapewni, że nie napotkasz wielu kosztownych problemów. Niektóre z rzeczy, które należy zrobić, aby zadbać o DSG, to pozwolić silnikowi rozgrzać się przed użyciem kontroli startu. Ponadto należy używać pedału gazu, aby utrzymać samochód na zboczach, ponieważ może to uszkodzić sprzęgła. Co więcej, należy pamiętać o regularnej wymianie oleju i filtrów.

  Czy Skoda Kamiq to dobry samochód?

Jakie są zalety skrzyni biegów DSG?

Pomimo tego, że DSG jest automatyczną skrzynią biegów, ma ona kilka zalet w porównaniu z tradycyjną automatyczną skrzynią biegów. Niektóre z nich to niższa emisja spalin, większa oszczędność paliwa, przyjemniejsza jazda i bardziej responsywne osiągi. Z drugiej strony, ma ona również pewne wady, takie jak niższa niezawodność, wyższe koszty utrzymania i potencjalne problemy z niską prędkością.

Jak działa skrzynia biegów DSG?

Skrzynia biegów DSG działa w ten sposób, że jedno sprzęgło obsługuje biegi nieparzyste, a drugie biegi parzyste. Umożliwia to skrzyni biegów wstępne wybranie następnego biegu przed odłączeniem obecnego, co prowadzi do szybszej i płynniejszej zmiany biegów. Ponadto, wybór biegu może być w pełni automatyczny lub półautomatyczny za pomocą dźwigni lub łopatki.

Końcowe przemyślenia

Podczas gdy Skoda Superb wygląda fantastycznie z komfortową jazdą i dobrymi osiągami, ma poważne problemy, o których zainteresowani nabywcy powinni wiedzieć. Na przykład, ma poważne problemy z DSG, na które użytkownicy powinni zwrócić uwagę. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji można uniknąć większości z wymienionych przez nas problemów z przekładnią DSG.

Należy serwisować samochód zgodnie z zaleceniami producenta. Ogólnie rzecz biorąc, Skoda Superb to wspaniały samochód średniej wielkości.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z