Skoda Kamiq VS VW T-Cross VS Seat Arona

Skoda Kamiq

Grupa Volkswagen oferuje jedne z najlepszych samochodów na rynku. Właśnie dlatego wybór pomiędzy niektórymi z jego wyjątkowych subkompaktowych SUV-ów, takich jak Skoda Kamiq, VW T-Cross i Seat Arona, nigdy nie jest łatwy. Ale który subkompaktowy SUV VW się wyróżnia?

VW T-Cross jest najbardziej eleganckim z trzech SUV-ów, ale czy jest to najlepiej prowadzący się subkompaktowy SUV? Z drugiej strony, Skoda Kamiq jest najbardziej przestronna, ale ile kosztuje? I wreszcie, Seat Arona jest najmniejszym SUV-em w ofercie, ale czy oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny?

Wygląd zewnętrzny

Chociaż te trzy subkompaktowe SUV-y pochodzą z Grupy Volkswagen i są oparte na tej samej platformie (Volkswagen Group MQB A0), różnią się znacznie wyglądem. SUV o najlepszym wyglądzie zewnętrznym to VW T-Cross, następnie Skoda Kamiq, a na końcu Seat Arona.

Stylistyka VW T-Cross jest bardziej nowoczesna i spektakularna dzięki ocynkowanemu nadwoziu, zderzakom w kolorze nadwozia, reflektorom we wszystkich drzwiach oraz osłonie chłodnicy z chromowanymi wykończeniami i przednim światłem przeciwmgielnym z chromowaną ramką. Kamiq nie jest daleko z ładną chromowaną obwódką grilla, zderzakami w kolorze nadwozia i światłami LED.

Jeśli chodzi o rozmiar, Skoda Kamiq jest najdłuższa i najszersza z całej trójki. Ma rozstaw osi 104,4 cala, długość 167,0 cala, szerokość 70,6 cala i wysokość 61,1 cala. Za nim plasuje się VW T-Cross z rozstawem osi 104,3 cala, długością 166,1 cala, szerokością 69,3 cala i wysokością 62,6 cala.

Seat Arona jest najmniejszy w grupie z rozstawem osi 101,0 cali, długością 162,9 cali, szerokością 70,1 cali i wysokością 61,1 cali.

Wnętrze i przestrzeń ładunkowa

Ponieważ Skoda Kamiq jest najdłuższa i najszersza, oferuje również najwięcej miejsca w kabinie. Nie oznacza to jednak, że pozostałe dwa SUV-y nie są wygodne. Niemniej jednak Kamiq nadal oferuje największy komfort, ponieważ zapewnia więcej miejsca na nogi. Zaraz za nim plasuje się VW T-Cross, podczas gdy Seat Arona jest najmniej wygodny w ofercie.

  Wszystko o modelach sedanów VW z 2023 r.

Niestety, wiele osób może pomyśleć, że VW T-Cross ma nieco wyższej klasy wnętrze niż Arona i Kamiq ze względu na swoją cenę, ale jest odwrotnie. Mimo że wszystkie te subkompaktowe SUV-y są tanio wykonane, Kamiq ma najlepsze wnętrze. Ma bardziej wspierające fotele i miękki plastik w niektórych obszarach, których nie ma w VW T-Cross.

Podobnie jak Kamiq, Seat Arona również ma miękki plastik, który sprawia, że jego wnętrze wygląda spektakularnie. Niemniej jednak, wszystkie samochody posiadają kierownicę obszytą skórą. Z drugiej strony, VW T-Cross jest wyposażony w reflektory LED i rozbudowane funkcje wspomagające bezpieczeństwo, które są opcjami w Aronie i Kamiq.

Pod względem przestrzeni ładunkowej Skoda Kamiq oferuje najwięcej miejsca. Ma łącznie 400 litrów i można ją powiększyć do 1395 litrów po złożeniu tylnych siedzeń. Podczas gdy Seat Arona ma 400 litrów i może wzrosnąć do 823 litrów po złożeniu tylnych siedzeń. VW T-Cross ma łącznie 385 litrów, które można zwiększyć do 1281 litrów przy złożonych tylnych siedzeniach.

Osiągi

Zgodnie z oczekiwaniami, wszystkie te subkompaktowe SUV-y są wyposażone w ten sam podstawowy silnik, 1,0-litrowy silnik benzynowy 95 TSI inline-3. Jednak w przeciwieństwie do Skody Kamiq i Seata Arony, które mają tylko dwa silniki benzynowe, Volkswagen T-Cross jest wyposażony w pięć opcji silników benzynowych.

Wręcz przeciwnie, oferują również podobny silnik wysokoprężny, którym jest 1,6-litrowy silnik TDI inline-4. Pod względem osiągów Kamiq nadal prowadzi, ponieważ przyspiesza nieco szybciej i jest łatwiejszy w obsłudze niż reszta. Ale jeśli chodzi o hałas drogowy, VW T-Cross ma mniejszy hałas wiatru i drogi.

  Czy felgi Mercedes będą pasować do VW?

Skoda Kamiq jest najszybsza w grupie z maksymalną prędkością 134 mil na godzinę i może przyspieszyć od 0 do 60 mil na godzinę w zaledwie 7,9 sekundy. Seat Arona osiąga prędkość maksymalną 130 mil na godzinę i przyspiesza od 0 do 60 mil na godzinę w 7,9 sekundy. VW T-Cross osiąga prędkość maksymalną 124 mph i przyspiesza od 0 do 60 mph w zaledwie 6,1 sekundy.

Oszczędność paliwa

Wszystkie te kompaktowe SUV-y są bardzo wydajne w porównaniu do ich większego rodzeństwa. Mając to na uwadze, najbardziej wydajnym SUV-em jest Skoda Kamiq z wydajnością od 47 do 53 mpg, następnie Seat Arona z wydajnością od 46 do 53 mpg i VW T-Cross z wydajnością od 44 do 50 mpg.

Bezpieczeństwo

Ponieważ wszystkie te samochody należą do Grupy Volkswagen, można oczekiwać, że otrzymamy bezpieczny i niezawodny samochód. Wszystkie samochody otrzymały 5-gwiazdkową ocenę EURO NCAP, co jest świetnym wynikiem. Co więcej, są one również objęte 3-letnią gwarancją, co jest oczekiwane.

Cena

Pomimo oferowania najlepszych funkcji i największej przestrzeni, Skoda Kamiq nie jest najdroższym samochodem. Najdroższym samochodem jest VW T-Cross z ceną bazową 30 173 USD, następnie Skoda Kamiq z 29 286 USD, a Seat Arona jest najtańszy z ceną bazową 27 891 USD.

Wady i problemy Skody Kamiq.

FAQ

Co jest najbardziej niezawodnym samochodem – VW T-Cross, Skoda Kamiq czy Seat Arona?

Niezawodność samochodu zależy od tego, jak właściciel o niego dba. Jeśli jednak wszystkie samochody są dobrze utrzymane, to Skoda Kamiq będzie najbardziej niezawodna, ponieważ rejestruje najmniej problemów. Co więcej, jej części zamienne są nieco tańsze niż u rywali.

  Skoda Octavia vRS problemy ze skrzynią biegów

Który samochód jest najszybszy – VW T-Cross, Skoda Kamiq czy Seat Arona?

To zależy od tego, jakiej prędkości szukasz. Jeśli jest to prędkość maksymalna, to Skoda Kamiq jest najszybsza z całej trójki z prędkością maksymalną do 134 mil na godzinę. Z drugiej strony, jeśli chodzi o przyspieszenie od 0 do 60 mil na godzinę, VW T-Cross przewyższa pozostałe z czasem 6,1 sekundy.

Który samochód był przed innymi – Skoda Kamiq, VW T-Cross czy Seat Arona?

Te trzy samochody mogą być oparte na tej samej platformie i mieć wiele wspólnych cech, ale nie zostały wyprodukowane w tym samym czasie. Seat Arona jest najstarszy z całej trójki, ponieważ został wprowadzony w 2017 roku, następnie VW T-Cross w 2018 roku, a Skoda Kamiq w 2019 roku.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy wybierzesz VW T-Cross, Skodę Kamiq czy Seata Aronę, otrzymasz niezawodny i praktyczny samochód. Niemniej jednak Skoda Kamiq jest najlepszym samochodem ogólnym, podczas gdy Seat Arona jest najlepszy do jazdy po mieście. VW T-Cross najlepiej nadaje się dla tych, którzy pragną doskonałych osiągów i zaawansowanego technologicznie subkompaktowego SUV-a.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z