Volkswagen Phaeton vs Volkswagen Phaeton D2

Volkswagen Phaeton vs Volkswagen Phaeton D2

Volkswagen Phaeton jest największym sedanem VW stworzonym dla tych, którzy wolą być szoferem, niż prowadzić samochód samodzielnie. Pierwsza iteracja Phaetona pojawiła się w 2002 roku, a następnie w 2014 roku nastąpił jej restyle. Phaeton został oficjalnie wycofany z produkcji w 2016 roku, ale VW planował wypuścić jego następcę.

Tak było do czasu Dieselgate, kiedy VW musiał przemyśleć całą swoją strategię produktową. Dzięki ogromnym karom pieniężnym i odszkodowaniom, nowy Volkswagen Phaeton został ostatecznie całkowicie zezłomowany. Wiele wiarygodnych źródeł podaje, że Phaeton był jedną z największych skarbonek w historii firmy, ponieważ VW podobno stracił aż 28 000 euro na każdym sprzedanym egzemplarzu.

Są to główne powody, dla których Phaeton nigdy nie powstał, ale w lipcu 2022 roku VW opublikował nigdy wcześniej niewidziane zdjęcia tego, co miało być nowym Phaetonem. Zrobili to, aby uczcić 20-lecie samochodu i możemy z całego serca powiedzieć, że D2 Phaeton wydaje się być imponującym pakietem.

W tym artykule porównamy 1. generację Volkswagena Phaetona vs Volkswagena Phaetona D2 i powiemy wam, co to jest, że przegapiliśmy. Kto wie, może Phaeton D2 ujrzy światło dzienne kiedyś w dół linii.

Volkswagen Phaeton

Kiedy pojawił się oryginalny VW Phaeton, ludzie szybko odkryli, że ma on pewne cechy, z którymi nie ma dziś wiele samochodów. Oryginalny Phaeton nie był oparty na tej samej platformie co Audi A8, ale raczej z Bentley Flying Spur. Jasne, silniki były wspólne dla wszystkich tych trzech marek, ale Phaeton nie ominął żadnej z nich.

  Najczęstsze problemy z Volkswagen Polo

Oryginalny Phaeton jest dostępny zarówno z silnikiem wysokoprężnym, jak i benzynowym V6, benzynowym V8, wysokoprężnym V10, a także z topowym benzynowym W12. Wszystkie modele Phaetona oferują moc 241 KM, podczas gdy wspomniany W12 oferuje 450 KM i jest jednym z najbardziej płynnych układów napędowych w każdym samochodzie. Napęd AWD był dołączany do większości modeli, ale niektóre były wyposażone w napęd FWD.

Oryginalnego Phaetona można teraz mieć już za 5 000 dolarów, podczas gdy średnia cena płacona za Phaetona pierwszej generacji wynosi około 12 000 dolarów. W tej cenie VW Phaeton jest absolutną i całkowitą okazją do luksusowego samochodu, ale koszty utrzymania nie są tak kuszące. Tak czy inaczej, oryginalny Phaeton oferuje mnóstwo miejsca pod każdym względem i jest to naprawdę wygodny samochód.

Niezawodność nie jest mocną stroną tego samochodu, głównie dlatego, że ludzie kupują je po taniości i mają tendencję do utrzymywania ich po taniości. Mimo to, oryginalny Phaeton ma mocne silniki, naprawdę wygodną jazdę, zaskakującą ilość technologii i jest bezpieczny jak czołg.

Volkswagen Phaeton D2

Wierzcie lub nie, ale Tesla Model S była również powodem, dla którego Phaeton D2 nigdy nie powstał, ponieważ to właśnie wtedy VW zdecydował się skierować większość swoich wysiłków finansowych na platformę samochodów elektrycznych MEB. Jednak za kulisami inżynierowie VW pracowali nad nową generacją Phaetona, która w końcu ujrzała światło dzienne latem 2022 roku.

  Czy Volkswagen T6 to dobry samochód dostawczy?

Phaeton D2, dostępny tylko w wersji z długimi kołami, miał być wyposażony w silnik wysokoprężny V6, hybrydowy silnik benzynowy V6, wysokoprężny V8, a nawet w topowy silnik W12, który można znaleźć w obecnym Bentleyu Flying Spur. Źródła podają, że ten silnik miał produkować około 650 KM i kolosalny moment obrotowy 664 funtów. VW wykorzystał część swoich doświadczeń z D2 Phaeton do produkcji obecnego, jedynego w Chinach VW Phideon.

Wnętrze D2 Phaeton jest prawdziwym festiwalem technologii i luksusu, ponieważ przypomina VW Touareg, ale z wyższej jakości materiałów. Wewnątrz D2 Phaeton jest wystarczająco dużo miejsca, aby rozegrać mecz piłki nożnej, ponieważ występuje tylko w wersji LWB. Jakby nie patrzeć, D2 Phaeton to prawdziwy flagowy sedan.

Jednak świat miał inne plany, a Dieselgate, samochody elektryczne i powolna sprzedaż Phaetona D1 oznaczały, że Phaeton D2 był tylko odległym marzeniem.

Werdykt – Phaeton D2 to niesamowity samochód, ale nigdy nie powstał

Trudno jest porównać samochód, który jest na rynku od 20 lat i samochód, który nigdy nie został nawet zbudowany. Jednak Phaeton D2 pozwala nam zobaczyć, co mogłoby być, gdyby samochody takie jak te były tak popularne jak kiedyś. VW wie, że jeśli mieliby wyjść z nowym Phaetonem, sprzedaż prawdopodobnie nie byłaby na poziomie.

Jako takie, jesteśmy pozostawieni zastanawiając się, czy VW dokonał dobrego wyboru tutaj, ale Audi A8, samochód, który dzieli całą filozofię z Phaeton jest również szybko spada w sprzedaży. W związku z tym jest więcej niż prawdopodobne, że D2 będzie tylko kolejną dziurą finansową dla VW.

  Który VW Golf jest najlepszy

Sekcja FAQ

Czy Volkswagen Phaeton jest prawdziwie luksusowym samochodem?

Volkswagen jest jedną z tych marek, którym udaje się przejść linię pomiędzy samochodami luksusowymi a bardziej zwyczajnymi. Niektóre z ich modeli, jak Polo, Golf czy Jetta nie są samochodami luksusowymi, mimo że są produktami wysokiej jakości. Z drugiej strony, VW Phaeton, Touareg i potencjalnie nawet VW Arteon mogą być uznane za samochody luksusowe.

Phaeton jest zdecydowanie najbardziej luksusowym VW wszech czasów, niektórzy nawet uważają, że jest to lepszy ogólny samochód w porównaniu do niemieckiego luksusowego trio z tamtej epoki.

Jak VW Phaeton wypada w porównaniu z Mercedesem klasy S, BMW serii 7 i Audi A8?

Cóż, jeśli chodzi o atrakcyjność odznaki, VW Phaeton po prostu nie może go wyciąć, a biorąc pod uwagę fakt, że większość ludzi nie jest nawet świadoma tego, jak naprawdę dobry jest Phaeton, to z pewnością traci wielu nabywców, ponieważ nie pochodzi z najbardziej premium odznaki tam.

Jednak pod względem merytorycznym Phaeton nie tylko dorównuje swoim niemieckim rywalom, ale nawet udaje mu się ich pokonać w wielu różnych aspektach. Co więcej, oryginalny Phaeton był droższy niż wątpliwa Klasa S W220.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z