Volvo C30 – wszystko, co musisz wiedzieć

Volvo C30 to kompaktowy hatchback klasy premium produkowany przez Volvo w latach 2006-2013. Volvo C30 zostało zaprojektowane, aby rywalizować z takimi modelami, jak Audi A3, BMW serii 1, Mercedes klasy A i VW Golf. Jednak Volvo zaprzestało produkcji modelu C30, ponieważ skupiło się na produkcji SUV-ów i crossoverów, które są obecnie najpopularniejszymi samochodami na rynku.

Volvo C30 jest dostępne z kilkoma różnymi konfiguracjami silników, począwszy od czterocylindrowego silnika o pojemności 1,6 l i mocy 101 KM, a skończywszy na najmocniejszym silniku o pojemności 2,5 l i mocy 230 KM. Model C30 może być wyposażony w manualną skrzynię biegów dla mniejszych silników lub automatyczną dla nowszych i mocniejszych modeli.

Stylistyka C30 jest zgodna z tym, co Volvo oferowało w czasach, kiedy ten samochód pojawił się na rynku, co oznacza, że niektórym się podoba, a innym nie. Wnętrze jest mniej więcej takie samo, ale zastosowane materiały są wysokiej jakości, co oznacza, że C30 doskonale pasuje do niemieckich kompaktowych luksusowych hatchbacków.

C30 jest samochodem niezawodnym, ale jest kilka problemów z nim związanych, o których wspomnimy w tym artykule. Oferuje on również bardzo dobre ceny na rynku samochodów używanych. Jeśli chodzi o praktyczność, C30 wystarczy dla czterech dorosłych osób o umiarkowanych rozmiarach, a przestrzeń bagażowa jest taka, jakiej można oczekiwać od tej klasy.

Volvo C30 – układ napędowy

Linia silników C30 rozpoczyna się od czterocylindrowego silnika o pojemności 1,6 l i mocy 101 KM, następny w kolejności jest czterocylindrowy silnik o pojemności 1,8 l i mocy 125 KM, a następny w kolejności jest czterocylindrowy silnik o pojemności 2,0 l i mocy 146 KM. Pierwsza generacja C30 jest również wyposażona w 5-cylindrowy silnik o pojemności 2,4 l i mocy 170 KM. Wszystkie te silniki są silnikami pierwszej generacji i zazwyczaj współpracują z manualną skrzynią biegów i napędem na przednią oś.

  Czy fotele Volvo są wygodne?

Modele Volvo C30 po faceliftingu z 2010 roku są również wyposażone w 5-cylindrowy silnik rzędowy o pojemności 2,5 l i mocy do 230 KM, automatyczną skrzynię biegów i napęd na przednią oś. Na niektórych rynkach C30 jest również dostępne z kilkoma silnikami wysokoprężnymi, ale nie są one tak popularne jak silniki gazowe.

Wyniki MPG C30 oscylują wokół granicy 30-40 MPG w zależności od wielkości silnika i skrzyni biegów. Wszystkie te elementy są ciche, wyrafinowane i doskonale pasują do kompaktowego, luksusowego hatchbacka.

Volvo C30 – Konstrukcja i podwozie

Stylistyka Volvo C30 jest mieszana, ponieważ niektórym podoba się wygląd samochodu, a inni nie są nim zachwyceni. C30 jest dostępne tylko jako dwudrzwiowe coupe, co również jest powodem, dla którego C30 nie cieszyło się tak dużą popularnością. Dwudrzwiowe coupe nie jest zbyt praktyczne i taka jest rzeczywistość.

Wnętrze modelu C30 emanuje jakością dzięki zastosowaniu wielu wysokiej klasy materiałów, takich jak skóra, aluminium i wysokiej jakości plastik. Elementy sterujące są łatwe do rozmieszczenia, a pozycja siedząca jest sportowa i dobrze przemyślana. System informacyjno-rozrywkowy jest łatwy w użyciu, chociaż nie jest najbardziej wszechstronny, nawet jak na tamte czasy.

Zawieszenie i układ jezdny modelu C30 zostały zestrojone w taki sposób, aby zapewnić komfortową jazdę, natomiast modele R-Design ze sportowym zawieszeniem są w stanie utrzymać się na zakrętach. Rozkład masy jest zrównoważony, a środek ciężkości znajduje się stosunkowo nisko, co oznacza, że C30 jest dynamicznym coupe hatchback.

  Czy Volvo jest bardziej niezawodne niż Audi?

Volvo C30 – niezawodność i typowe problemy

Volvo C30 jest samochodem niezawodnym, do tego stopnia, że bije na głowę większość swoich niemieckich rywali. Jednak najczęstsze i najbardziej kłopotliwe problemy, z jakimi boryka się C30, to te związane z układem chłodzenia silnika, pompą ABS, tulejami zawieszenia, skraplaczem klimatyzacji i drążkiem sprzęgła.

Niektóre z nich, jak przewody płynu chłodzącego i drążek sprzęgła, są bardziej niepokojące, ponieważ mogą skutkować bardzo wysokimi cenami napraw, podczas gdy inne, jak problem ze skraplaczem klimatyzacji, są po prostu uciążliwe.

Volvo C30 – wartość i praktyczność

Volvo C30 można obecnie kupić za około 6 000 – 20 000 dolarów, w zależności od roku produkcji, wyposażenia i stanu technicznego. Jeśli szukasz dwudrzwiowego hatchbacka klasy premium, wydaje się to bardzo korzystne. Jednak nie jest ich zbyt wiele, ponieważ 2-drzwiowe hatchbacki nie są obecnie tak popularne.

Praktyczność jest ograniczona, ponieważ samochód ma tylko dwoje drzwi, natomiast ilość miejsca siedzącego i przestrzeń ładunkowa są takie, jakich można oczekiwać w tym segmencie. C30 może być także przyzwoitym samochodem rodzinnym, ponieważ jest bezpieczny i dość dobrze wyceniony.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić Volvo C30?

Volvo C30 jest rzeczywiście warte swojej ceny, jeżeli poszukujesz dwudrzwiowego luksusowego hatchbacka klasy premium. C30 jest rzeczywiście jednym z najlepszych samochodów w tym segmencie, ale sam segment jest obecnie raczej mało popularny. Z tego powodu Volvo zaprzestało produkcji modelu C30, ponieważ SUV-y i crossovery szturmem zdobyły świat.

  Czy samochody Volvo mają zdalny rozruch?

Najlepszym silnikiem jest czterocylindrowy silnik o pojemności 2,5 l i mocy 230 KM w modelu T5 po modernizacji, ponieważ jest to jeden z najbardziej niezawodnych silników w ofercie. Podsumowując, C30 jest warte swojej ceny, ale nie należy lekceważyć kwestii praktyczności związanej z dwudrzwiowym układem wnętrza.

Czy Volvo C30 jest samochodem bezpiecznym?

Volvo to marka znana z produkcji bezpiecznych samochodów, a C30 nie jest tu wyjątkiem. C30 posiada 5-gwiazdkową ocenę bezpieczeństwa, co czyni go samochodem wyjątkowo bezpiecznym. C30 jest już stosunkowo starszym samochodem, co oznacza, że nie jest wyposażony we wszystkie najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, których brakuje w porównaniu z nowszymi samochodami.

Jak długo może wytrzymać Volvo C30?

Volvo to jedna z tych marek, które przy prawidłowej konserwacji mają tendencję do osiągania trwałości przez setki tysięcy kilometrów. Oznacza to, że samochód C30 powinien posłużyć przez dziesiątki lat, jeśli będzie utrzymywany w dobrym stanie.

Wiele z nich zostało przedwcześnie spisanych na straty z powodu braku konserwacji. Są one stosunkowo tanie w zakupie, co oznacza, że ludzie nie są skorzy do ich właściwej konserwacji.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z