Volvo C70 – wszystko, co musisz wiedzieć

Volvo C70 to dwudrzwiowe luksusowe coupe/ kabriolet produkowane w dwóch różnych generacjach. Pierwsza generacja modelu C70 była dostępna w latach 1996-2005 jako coupe lub kabriolet z miękkim dachem. Druga generacja modelu C70 była dostępna w latach 2006-2013 jako kabriolet z twardym, składanym dachem.

Model C70 jest dostępny z kilkoma różnymi wersjami silnikowymi, opartymi na znanej platformie silników rzędowych 5-cylindrowych Volvo. Zarówno starsza, jak i nowsza generacja C70 jest wyposażona w manualną skrzynię biegów, a druga generacja C70 – w automatyczną.

Pierwsza generacja C70 to pięknie wyglądający krążownik szos, ponieważ reprezentuje epokę stylistyczną, która nie jest już obecna na obecnym rynku. Druga generacja C70 wygląda dużo bardziej nowocześnie i jest jednym z najlepiej wyglądających sedanów Volvo w historii.

Pod względem niezawodności C70 jest przyzwoity, ale jest kilka problemów, o których warto wspomnieć. Pod względem wartości, zarówno pierwsza, jak i druga generacja C70 oferuje wrażenia jak z kapsuły czasu za niezbyt wygórowane pieniądze, natomiast praktyczność jest nieco ograniczona w przypadku wersji z kabrioletem.

Volvo C70 – Układ napędowy

Volvo C70 jest dostępne z kilkoma silnikami, które są zbudowane na znanej platformie Volvo z pięcioma cylindrami. Silnikiem startowym jest 5-cylindrowy model o pojemności 2,0 l i mocy 163 KM, natomiast silnik o pojemności 2,0 l dostępny jest również w wersji o mocy 225 KM. Kolejnym silnikiem w gamie jest 5-cylindrowy 2,3 l o mocy 240 KM lub 245 KM. Model C70 jest również dostępny z silnikiem pięciocylindrowym o pojemności 2,4 l i mocy około 200 KM.

Druga generacja modelu C70 jest dostępna z większą liczbą silników, począwszy od 5-cylindrowego silnika 2,4 l o mocy 140 KM, 5-cylindrowego rzędowego silnika 2,4 l o mocy 170 KM, 5-cylindrowego silnika 2,5 l o mocy 230 KM, a także z niezliczoną liczbą silników wysokoprężnych o mocy od 136 KM do 180 KM, ale nie są one zbyt popularne.

  Czy można holować Volvo z automatyczną skrzynią biegów?

C70 to samochód z napędem na przednią oś (FWD), dostępny z manualną lub automatyczną skrzynią biegów drugiej generacji. C70 jest również stosunkowo wydajnym samochodem, biorąc pod uwagę jego rozmiar i wiek – niektóre modele osiągają nawet 40MPG. Wszystkie dostępne silniki są gładkie, wyrafinowane i płynne, czyli dokładnie takie, jakich oczekujemy od kabrioletu.

Volvo C70 – Konstrukcja i podwozie

Pierwsza generacja Volvo C70 zestarzała się całkiem nieźle, zwłaszcza wersja coupe, która w ostatnich czasach zyskała swego rodzaju fanklub. Duże, szybkie coupe zawsze dobrze wyglądały, ale nie wszyscy są skłonni je kupować, ponieważ nie są tak użyteczne jak czterodrzwiowy sedan.

Druga generacja C70 jest jednym z najlepiej wyglądających samochodów Volvo w historii, co oznacza, że jeśli jesteś miłośnikiem języka projektowania Volvo, z pewnością docenisz wygląd C70. Wnętrze drugiej generacji C70 jest o wiele bardziej dopracowane i wyposażone w bardziej zaawansowany system informacyjno-rozrywkowy, podczas gdy wnętrze pierwszej generacji C70 jest raczej przestarzałe.

Stylistyka i układ jezdny C70 są nieco bardziej dynamiczne, zwłaszcza w przypadku pierwszej generacji coupe, podczas gdy modele kabrioletów są bardziej nastawione na komfort. Podsumowując, C70 jest wygodne i dobrze nadaje się do różnych warunków jazdy, ale to właśnie podczas jazdy turystycznej te samochody są najlepsze.

Volvo C70 – Niezawodność i typowe problemy

Wygląda na to, że Volvo C70 nie jest najbardziej niezawodnym samochodem wyprodukowanym przez Volvo, ponieważ wiele osób uważa go za dość zawodny. Wydaje się, że w modelu C70 występuje sporo problemów związanych z elektroniką, silnikiem i układem chłodzenia, konstrukcją, różnego rodzaju problemami z wyposażeniem oraz problemami z turbosprężarką.

  2022 Audi Q5 vs Volvo XC60

W modelu C70 występuje wiele wadliwych układów, które mogą zepsuć wrażenia z jazdy większości właścicieli C70. W związku z tym należy dbać o swoje C70 zgodnie z przeznaczeniem, w przeciwnym razie można napotkać wiele problemów na długo przed osiągnięciem przez samochód większego przebiegu.

Volvo C70 – wartość i praktyczność

Używane Volvo C70 można kupić w cenie od 10 000 do 26 000 USD za bardziej przyzwoity model. Można kupić C70 nawet za mniej niż 10 000 dolarów, ale takich samochodów należy unikać za wszelką cenę. C70 to samochód o przyzwoitej wartości, jeśli rzeczywiście działa bez większych problemów, więc pamiętaj, aby kupić zadbany model, jeśli chcesz go mieć.

Pod względem praktyczności, C70 jest stosunkowo przestronny jak na kabriolet, ale to jeszcze nie czyni go praktycznym. Przestrzeń ładunkowa jest ograniczona przez mechanizm dachu, a przestrzeń nad głową z założonym dachem jest raczej ograniczona dla wyższych osób.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić Volvo C70?

C70 jest produktem niszowym, co oznacza, że zainteresowani nim ludzie są nim naprawdę zainteresowani. Większość ludzi nie jest zainteresowana kupnem 20-letniego kabrioletu o wątpliwej niezawodności, ale jeśli ktoś jest zainteresowany, powinien znaleźć model z pełną historią serwisową i rachunkami za naprawy.

C70 może być świetnym zakupem, jeśli tylko dobrze się postarasz i znajdziesz zadbany model. Jednak zakup C70 jako całości jest bardziej ryzykowny w porównaniu z większością modeli Volvo. W sumie wszystko zależy od Ciebie, jeśli Ci się podoba i jesteś gotów zaryzykować, C70 może być rozsądnym zakupem.

  Jaki model zastąpił Volvo XC70?

Dlaczego Volvo zaprzestało produkcji modelu C70?

Volvo C70 zaprzestało produkcji w 2013 roku, ponieważ osiągnęło koniec swojego przewidywanego okresu eksploatacji. Volvo nie kontynuowało produkcji drugiej generacji modelu C70, ponieważ wyniki sprzedaży były nieco zniechęcające. Rzeczywistość jest taka, że ludzie nie są już zainteresowani dużymi, dwudrzwiowymi kabrioletami.

Dwudrzwiowe coupe również stają się rzadkością, ponieważ nie mają zbyt wiele sensu z praktycznego punktu widzenia.

Która generacja Volvo C70 jest lepsza?

Według większości forów Volvo, pierwsza generacja C70 wygląda lepiej, zwłaszcza w wersji coupe, natomiast druga generacja C70 jest bardziej rozsądnym zakupem. Wiele osób skarżyło się, że druga generacja C70 wygląda fajnie, ale jest naprawdę nudna w prowadzeniu.

W związku z tym, pierwsza generacja C70 zapewnia bardziej wyjątkowe wrażenia z jazdy, a większość osób uważa pierwszą generację C70 za bardziej interesujący zakup.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z