Volvo nie chce odpalić – przyczyny i jak naprawić

Volvo jest jednym z najciekawszych producentów samochodów klasy premium w dzisiejszych czasach, ponieważ produkuje luksusowe, bezpieczne, wydajne i pożądane samochody. Najbardziej pożądane samochody Volvo to XC40, XC60 i XC90, ale dość popularne są także sedany S60 i S90. Wszystkie te samochody są złożone, co oznacza, że czasami mogą się zepsuć.

W tym artykule skupimy się na tym, kiedy Volvo nie ruszy – przyczyny i jak to naprawić. Na początek, twoim głównym punktem zainteresowania powinien być akumulator, który może stać się słaby lub wyczerpany. Zaciski na górze akumulatora mogą również ulec korozji, co spowoduje problem z dostarczaniem prądu. Oprócz akumulatora, należy również sprawdzić baterię pilota.

Alternator i rozrusznik mają kluczowe znaczenie dla uruchomienia samochodu, dlatego też należy je również w odpowiednim czasie skontrolować. Czasami przyczyną nieuruchamiania Volvo mogą być również świece zapłonowe i skrzynka bezpieczników, dlatego należy je również sprawdzić.

Jeśli powyższe nie wystarczą, warto sprawdzić układ paliwowy. Oto najczęstsze powody, dla których Volvo nie chce zapalić. Jeśli nie rozwiążesz swoich problemów za pomocą żadnej z tych metod, najlepiej zabrać samochód do dealera, ponieważ problem jest oczywiście poważniejszy.

Common Problems

Słaby lub martwy akumulator samochodowy to najczęstszy problem uniemożliwiający uruchomienie Volvo. W wielu przypadkach mogą zapalić się kontrolki na desce rozdzielczej, co może być mylące, ponieważ pozwala myśleć, że akumulator jest w porządku.
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest upewnienie się, że akumulator jest w pełni naładowany.
Inne problemy, które uniemożliwiają uruchomienie Volvo, to między innymi:

  • Pusty zbiornik paliwa
  • Zły rozrusznik
  • Uszkodzony centralny moduł elektroniczny (CEM)
  • Brak ciśnienia paliwa / Uszkodzona pompa paliwa
  • Zatkany filtr paliwa
  • Zły kluczyk
  • Przekaźnik pompy paliwa
  • Uszkodzony immobilizer
  • Zatarty silnik
  Wziąć Volvo w leasing czy kupić?

Problemy z akumulatorem

Jak wspomniano we wstępie, akumulator jest zazwyczaj najczęstszym powodem, dla którego samochód nie chce zapalić, ale z trzech różnych powodów. Pierwszym z nich jest, gdy bateria jest całkowicie wyczerpana, co oznacza, że będziesz musiał znaleźć multimetr, aby sprawdzić wyjście baterii. Jeśli multimetr odczyta mniej niż 12-13 woltów, twój akumulator jest zbyt słaby, jeśli odczyta powyżej 12-13 woltów, to również coś jest nie tak.

Jeśli nie dostajesz żadnej mocy do żadnego z akcesoriów i świateł, są szanse, że twój akumulator jest martwy lub zaciski są skorodowane. Pamiętaj, aby odłączyć akumulator i wyczyścić skorodowane zaciski odpowiednim środkiem do czyszczenia akumulatorów przed ponownym przetestowaniem akumulatora. Jeśli bateria nie reaguje, powinieneś wymienić ją na nową.

Słaba bateria w pilocie

Wszystkie współczesne modele Volvo są wyposażone w pilot zamiast zwykłego kluczyka, co oznacza, że większość z nich posiada centralny zamek, system push-to-start lub bezkluczykowy system entry-and-go. Systemy te działają w ten sposób, że samochód rozpoznaje, że kluczyk znajduje się w pobliżu samochodu, co umożliwia wsiadanie do samochodu i jego uruchomienie.

Jeśli bateria Twojego breloka jest słaba lub wyczerpana, samochód nie będzie w stanie jej rozpoznać i tym samym nie pozwoli Ci uruchomić samochodu. W związku z tym, jeśli masz zasilanie i wszystkie akcesoria i światła działają, problem nie jest związany z baterią. Jeśli nie możesz dostać się do samochodu za pomocą systemu bezkluczykowego, są szanse, że winna jest bateria twojego breloczka.

  Czy Volvo jest dobre w leasingu?

Problemy z alternatorem i rozrusznikiem

Alternator pracuje w parze z akumulatorem i ma za zadanie doładowywać go za każdym razem, gdy jesteś w drodze. Oznacza to, że jeśli Twoje światła i akcesoria migają podczas uruchamiania samochodu, winny jest akumulator lub alternator. Jeśli po uruchomieniu samochodu przez skok, nadal tracisz zasilanie, a akumulator nie ładuje się podczas jazdy, to znaczy, że alternator uległ awarii.

Rozrusznik ma za zadanie rozruszać silnik, co oznacza, że jeśli nie słyszysz jego pracy przy przekręcaniu kluczyka, powinieneś sprawdzić i ewentualnie wymienić rozrusznik.

Świece zapłonowe i skrzynka bezpieczników

Świece zapłonowe mają za zadanie zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej w procesie spalania, co oznacza, że jeśli nie możesz uruchomić samochodu lub samochód źle odpala i stoi, świece zapłonowe mogą być tego przyczyną. Skrzynka bezpieczników ma za zadanie chronić systemy elektryczne Twojego samochodu, co oznacza, że jeśli dojdzie do zwarcia lub jeden z systemów będzie zagrożony uszkodzeniem elektrycznym, bezpiecznik wyskoczy.

W związku z tym należy przejrzeć skrzynkę bezpieczników i sprawdzić, czy wszystkie bezpieczniki są nienaruszone. Jeśli nie, wymień uszkodzony bezpiecznik na nowy, ale zawsze o takim samym natężeniu.

Fuel Delivery System Issues

Ostatnim, ale nie mniej ważnym powodem, dla którego Volvo nie chce zapalić, może być układ paliwowy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić filtry paliwa, ponieważ mogą one czasami blokować przepływ paliwa i nie dopuszczać go do silnika. Pompa paliwowa jest słyszalna po włączeniu zapłonu. Dlatego jeśli nie słychać pompy paliwa, to prawdopodobnie jest ona uszkodzona.

  Volvo V90 - wszystko, co musisz wiedzieć

Sekcja FAQ

Ile kosztuje akumulator do Volvo?

Można się spodziewać, że za nowy akumulator do Volvo zapłacimy od 100 do 300 dolarów bez kosztów instalacji. Czasami koszty mogą być niższe, jeśli uda się natrafić na rabaty i specjalne oferty. Akumulator Volvo powinien wytrzymać około 5 lat, jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, jeśli nie, może umrzeć w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Czy Volvo produkuje niezawodne samochody?

Volvo generalnie produkuje niezawodne samochody, ale marki premium, takie jak Volvo, BMW, Mercedes i Audi nie są zbytnio zainteresowane tworzeniem najbardziej niezawodnych samochodów na świecie. Są bardziej zainteresowane tworzeniem pożądanych, luksusowych samochodów, które są pełne technologii i innowacji, co oznacza, że uczynienie ich niezawodnymi nie jest tak łatwe, jak można by sobie tego życzyć.

W związku z tym można oczekiwać, że Volvo będzie plasowało się gdzieś w średniej pozycji, jeśli chodzi o niezawodność.

Czy samochody Volvo mają dwa akumulatory?

Tak, niektóre modele Volo posiadają dwa oddzielne akumulatory. Pierwszy z nich ma za zadanie wykonywać wszystkie zwykłe czynności, takie jak zasilanie samochodu i dostarczanie prądu elektrycznego do uruchomienia samochodu. Drugi akumulator jest przeznaczony dla układu start/stop, który służy do oszczędzania paliwa.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z