Volvo S60 – wszystko, co musisz wiedzieć

Volvo S60 to luksusowy sedan klasy premium, który konkuruje z takimi samochodami jak Mercedes Benz Klasy C, BMW serii 3 i Audi A4. Oznacza to, że S60 należy do grupy najlepiej sprzedających się luksusowych sedanów i jest jednym z najpopularniejszych obecnie samochodów Volvo, nie licząc oczywiście SUV-ów.

Model S60 został po raz pierwszy zaprezentowany w 2000 roku, a następnie zastąpiony przez drugą generację – S60 II w 2006 roku. Obecna generacja modelu S60, S60 III, jest produkowana od 2019 roku i prawdopodobnie jeszcze przez kilka lat będzie stanowiła najwyższy szczebel w ofercie kompaktowych sedanów Volvo.

Model S60 jest dostępny z wieloma różnymi silnikami. Pierwsza generacja S60 była wyposażona w 5-cylindrowy silnik rzędowy, natomiast w drugiej generacji S60 wprowadzono również silnik 6-cylindrowy i 4-cylindrowy. Najnowszy model S60 jest wyposażony wyłącznie w rzędowy silnik czterocylindrowy ze względu na wszystkie zalety związane z wydajnością.

Pod względem stylistyki zdecydowanie najlepiej prezentuje się ostatnia, aktualna generacja S60, podczas gdy pierwsza generacja S60 zajmuje drugie miejsce. S60 jest także stosunkowo niezawodnym samochodem, choć ma pewne problemy, na które warto zwrócić uwagę. Pod względem wartości jest przyzwoity, zwłaszcza druga i pierwsza generacja, a praktyczność jest taka, jakiej można oczekiwać od kompaktowego sedana.

Volvo S60 – Układ napędowy

Jak wspomniano na początku, pierwsza generacja S60 jest wyposażona w wiele rzędowych silników 5-cylindrowych o mocy od 140 do 300 KM. S60 I jest również dostępne z kilkoma silnikami wysokoprężnymi, ale nie są one zbyt popularne w USA. S60 I jest wyposażony w manualną skrzynię biegów i w niektórych modelach można wybrać napęd na przednią oś (FWD) lub na przednią oś (AWD).

  Czy Volvo ma dobre silniki?

Druga generacja S60 jest dostępna z silnikami 4-, 5- lub 6-cylindrowymi. Ich moc waha się od 200 KM aż do 350 KM, podczas gdy silniki wysokoprężne osiągają moc około 220 KM. Model S60 II jest dostępny z automatyczną skrzynią biegów, napędem na przednią oś (FWD) lub na przednią oś (AWD).

Obecny model S60 III oferuje kilka rzędowych silników czterocylindrowych o mocy od 163 KM do 250 KM. Wyposażony jest również w automatyczną skrzynię biegów, a moc przekazywana jest na koła przednie lub wszystkie cztery koła. S60 III oferuje również bogatą listę silników hybrydowych, przy czym model Polestar T8 S60 jest najmocniejszym modelem S60 o mocy przekraczającej 450 KM.

Pierwsze dwie generacje nie są zbyt wydajne, ale S60 III jest najbardziej wydajnym samochodem w swojej klasie.

Volvo S60 – Konstrukcja i podwozie

Pierwsza generacja S60 wykorzystuje klasyczny, pudełkowaty język projektowania Volvo, podczas gdy druga jest znacznie bardziej zaokrąglona. To sprawiło, że S60 II budzi pewne wątpliwości, jeśli chodzi o design, zwłaszcza, że samochód nie starzeje się tak dobrze. S60 III jest bez wątpienia najlepiej wyglądającym samochodem z całej grupy, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Podwozie i zawieszenie S60 jest w 100% dostosowane do komfortu. Oznacza to, że nawet modele S60 o większej mocy nigdy nie są tak dynamiczne. S60 zostało zaprojektowane tak, aby było spokojne, komfortowe i doskonale sprawdzało się na autostradzie.

  Które Volvo ma 3 rzędy?

Volvo S60 – Niezawodność i typowe problemy

Pierwsza generacja S60 wydaje się być najgorsza, jeśli chodzi o niezawodność, podczas gdy druga generacja S60 nie jest wcale dużo lepsza. Obecny model S60 III jest dużo bardziej niezawodny, sądząc po wstępnych raportach, ale musimy poczekać i zobaczyć, czy niezawodność będzie trwała przez następne dziesięciolecia.

Najczęstsze problemy związane z S60 to uszkodzony czujnik MAF, problemy z zawieszeniem, wycieki oleju, problemy z układem napędowym i mocowaniami silnika. Starsze modele S60 były również znane z problemów z układem elektrycznym.

Volvo S60 – wartość i praktyczność

Ceny używanych S60 wahają się od poniżej 10 000 USD za pierwszy model, aż do ponad 50 000 USD za aktualny model. Należy również pamiętać, że rzadsze, lepiej wyposażone i lepiej utrzymane modele mają znacznie wyższą cenę niż modele używane.

S60 to praktyczny samochód dzięki szeroko otwieranym czterodrzwiowym drzwiom, ładnemu i łatwo dostępnemu bagażnikowi oraz możliwości opuszczania siedzeń za naciśnięciem przycisku. S60 oferuje również przyzwoitą widoczność, a zwrotność i promień skrętu nie odbiegają od reszty segmentu.

Sekcja FAQ

Jak długo wytrzyma Volvo S60?

Volvo S60 jest podstawowym modelem sedana Volvo, co oznacza, że Volvo dokłada wszelkich starań, aby S60 było tak trwałe, jak to tylko możliwe. Wiele forów internetowych uznało, że S60 wytrzyma co najmniej 20 lat użytkowania lub ponad 200 000 mil.

Jeśli jednak będziesz wykonywać wszystkie niezbędne czynności konserwacyjne i nie będziesz jeździć jak kompletny maniak, wszystkie trzy generacje S60 będą prawdopodobnie służyć nawet dwa razy dłużej. Sposób, w jaki dana osoba traktuje samochód, jest o wiele ważniejszy, jeśli chodzi o długowieczność, niż to, co piszą na forach.

  Jaki jest najpopularniejszy model Volvo?

Czy Volvo S60 jest bezpiecznym samochodem?

Nazwa marki Volvo jest synonimem bezpieczeństwa, a model S60 jest jednym z najbezpieczniejszych kompaktowych sedanów klasy premium na obecnym rynku. Volvo od dawna jest standardem w branży, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i prawdopodobnie nigdy się to nie zmieni, nie jeśli chodzi o Volvo.

Tak czy inaczej, pierwsza generacja S60 nie jest tak bezpieczna jak dwie ostatnie, podczas gdy S60 III jest zdecydowanie najbezpieczniejszy z całej grupy. Praktycznie wszystkie nowoczesne systemy bezpieczeństwa można znaleźć w S60 III, a wiele z nich należy nawet do wyposażenia standardowego.

Dlaczego ludzie kupują Volvo S60?

Segment kompaktowych, luksusowych sedanów jest pełen wspaniałych opcji oferowanych przez wielu producentów samochodów, głównie niemieckich. Jednak Volvo jest jedynym producentem samochodów, który z łatwością może odebrać klientów niemieckiej grupie trio, ponieważ Volvo oferuje wiele rzeczy, których Niemcy po prostu nie mają.

Po pierwsze, S60 oferuje najbardziej zaawansowane hybrydowe układy napędowe, a jednocześnie stosuje bardziej minimalistyczne podejście do projektowania wewnątrz i na zewnątrz. S60 nie jest przesadnie wystylizowane, jak niektóre niemieckie kompaktowe samochody luksusowe, co oznacza, że zarówno wtapia się w otoczenie, jak i wyróżnia, w zależności od specyfikacji.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z