Volvo S80 – wszystko, co musisz wiedzieć

Volvo S80 było flagowym sedanem Volvo, zanim kilka lat temu zastąpił go obecny model S90. Pierwsza generacja modelu S80 została wprowadzona na rynek w 1998 roku i była produkowana do 2006 roku, kiedy to została zastąpiona zaktualizowaną wersją, która była produkowana do 2016 roku. Model S80 jest nadal dość konkurencyjnym sedanem na rynku samochodów używanych.

Linia S80 składa się z kilku silników benzynowych i 3 silników wysokoprężnych. Druga generacja jest nawet dostępna jako model z długim rozstawem osi, aby odpowiednio konkurować z takimi modelami jak BMW serii 7, Audi A8 i Mercedes Benz S-Class. Druga generacja oferuje również zmodernizowane silniki, które oferują większą moc i lepszą wydajność.

Pod względem stylistyki, S80 wykorzystuje klasyczną, pudełkowatą sylwetkę długiego sedana, która doskonale pasuje do niemieckich rywali. Druga generacja wygląda dużo bardziej atrakcyjnie wewnątrz, ponieważ pierwsza generacja S80 jest już stosunkowo przestarzałym samochodem. Wrażenia z jazdy są takie, jakich można by oczekiwać od flagowego sedana – wyrafinowane i komfortowe.

Pod względem wartości, druga generacja S80 jest nadal konkurencyjna, podczas gdy pierwsza nie jest. Jeśli chodzi o praktyczność, S80 oferuje mnóstwo miejsca, zwłaszcza model LWB. Przestrzeń ładunkowa jest ogromna, podobnie jak liczba schowków i schowków we wnętrzu.

Volvo S80 – Układ napędowy

Pierwsza generacja S80 jest wyposażona w silnik rzędowy 5-cylindrowy o pojemności 1,9 l i mocy 163 KM, natomiast silnik rzędowy 5-cylindrowy o pojemności 2,4 l ma moc 140 KM. Model 2.5LT dysponuje mocą 210 KM. Wszystkie te trzy modele mają napęd na przednią oś i są wyposażone w ręczną skrzynię biegów. Linia 6-cylindrowych silników zaczyna się od modelu 2,9L o mocy 200 KM i modelu 2,8L o mocy 272 KM.

  Najczęstsze problemy z Volvo C30

Te sześciocylindrowe modele są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów i napęd na przednią oś. W ofercie znajdują się również trzy silniki wysokoprężne o mocy od 130 KM do 163 KM, ale nie są one tak pożądane. S80 II oferuje ponad 20 różnych opcji benzynowych, a większość z nich to zmodernizowane silniki z modelu pierwszej generacji, z wyjątkiem nowych modeli V8.

S80 drugiej generacji jest również dostępne z napędem AWD, a najmocniejsze modele oferują moc ponad 300 KM. S80 jest dość wydajne, zwłaszcza modele drugiej generacji, które mogą osiągać blisko 40MPG.

Volvo S80 – Konstrukcja i podwozie

Pierwsza generacja Volvo S80 ma klasyczny dla Volvo pudełkowaty kształt, podczas gdy druga generacja jest nieco bardziej zaokrąglona. Model drugiej generacji po liftingu wygląda dość nowocześnie, nawet jak na dzisiejsze standardy. Wnętrze drugiej generacji S80 wygląda i sprawia wrażenie dużo ładniejszego i lepiej wyposażonego.

Zawieszenie i układ jezdny S80 zostały zestrojone w taki sposób, aby zapewnić bardziej komfortową jazdę, co jest dość oczywiste, gdy tylko usiądziesz za kierownicą S80. Moc jest rozprowadzana liniowo, a zawieszenie jest w stanie znieść większość nierówności.

Volvo S80 – niezawodność i typowe problemy

Pierwsza generacja S80 jest przyzwoicie niezawodna, ale druga generacja S80 jest o wiele bardziej niezawodna. Tak czy inaczej, najczęstsze problemy z S80 są związane z silnikiem, zawieszeniem, układami kontroli jazdy, układami elektrycznymi i układami regulacji ciśnienia.

Warto wspomnieć, że niektóre z nich, takie jak układy kontroli jazdy i problemy związane z silnikiem, mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ są w stanie zniszczyć wiele ważnych elementów samochodu. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli zdecydujesz się na nowszy model, prawdopodobnie nie doświadczysz takich problemów.

  Czy Volvo produkuje minivana?

Volvo S80 – wartość i praktyczność

Pierwszą generację S80 można mieć za około 10 000 USD, a drugą za około 20 000 USD. Jeśli kupisz model z mniejszym przebiegiem i lepszym wyposażeniem, musisz liczyć się z tym, że zapłacisz prawie dwa razy więcej. S80 nie jest jeszcze tak stary, ale wydaje się być bardzo wartościowy, jeśli szukasz takiego samochodu.

Pod względem praktycznym S80 oferuje mnóstwo miejsca, ponieważ jest to pełnowymiarowy luksusowy sedan. S80 LWB został stworzony do celów szofera, co oznacza, że oferuje rekordowo dużo miejsca na nogi. Przestrzeń bagażowa jest również doskonała, podobnie jak ogólna widoczność, zwłaszcza biorąc pod uwagę wielkość samochodu.

Sekcja FAQ

Ile kosztuje utrzymanie Volvo S80?

Według większości źródeł internetowych roczne utrzymanie Volvo S80 kosztuje około 700 USD. Warto wspomnieć, że koszty utrzymania mogą się wahać w obie strony, w zależności od stanu samochodu i chęci utrzymania go we właściwym stanie. Podsumowując, 700 USD to kwota, jakiej można oczekiwać od samochodu z tego segmentu.

Bez względu na to, czy uznasz cenę za zbyt wysoką, czy zbyt niską, rzeczywiście musisz dbać o S80, ponieważ samochody takie jak te mają tendencję do cierpienia z powodu braku konserwacji. Są to duże i skomplikowane maszyny, które wymagają czułej miłości i opieki, w przeciwnym razie będą źle funkcjonować.

Czy Volvo S80 jest lepsze od Mercedesa Klasy S?

Volvo S80 zostało zaprojektowane przede wszystkim po to, aby konkurować z Mercedesem Benz Klasy S, ale Klasa S zawsze była wzorcem dla pełnowymiarowych samochodów luksusowych. W związku z tym, mimo że S80 oferuje nieskończoną ilość ciekawych rozwiązań i funkcji, Klasa S jest o poziom wyżej, jeśli chodzi o silniki, luksus i wyrafinowanie.

  Niezawodność Volvo vs BMW - która jest lepsza?

W końcu marka Mercedes jest synonimem luksusu, co oznacza, że prawie żadna inna marka nie może z nią konkurować. Nie oznacza to jednak, że S80 jest złe, bo z pewnością nie jest.

Czy Volvo S80 jest bezpieczne?

Volvo S80 jest jednym z najbezpieczniejszych pełnowymiarowych luksusowych sedanów na rynku, ponieważ w dziedzinie bezpieczeństwa firma Volvo ma tendencję do przodowania. Druga generacja S80 po liftingu oferuje wiele elementów bezpieczeństwa, których można oczekiwać od samochodów mających zaledwie rok lub dwa lata.

Jeśli dodamy do tego skuteczne strefy zgniotu, dużą liczbę poduszek powietrznych i dobrze zaprojektowane wnętrze, które jest w stanie wytrzymać dużą siłę uderzenia, łatwo zrozumieć, dlaczego S80 jest tak bezpieczne.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z