Volvo V60 – wszystko, co musisz wiedzieć

Volvo V60

Volvo V60 to kompaktowe, luksusowe kombi bazujące na sedanie Volvo S60, które po raz pierwszy pojawiło się na rynku w 2010 roku. Pierwsza generacja modelu V60 przeszła gruntowne odświeżenie w 2014 roku, a następnie została zastąpiona w 2018 roku przez obecną, drugą generację Volvo V60.

Oferta silnikowa Volvo V60 rozpoczyna się od silników czterocylindrowych, a w niektórych wariantach sięga nawet po silniki sześciocylindrowe. W V60 dostępnych jest również kilka silników wysokoprężnych, ale są one dość popularne tylko w Europie. Druga generacja modelu V60 jest również wyposażona w wiele silników hybrydowych, które są zarówno wydajne, jak i mocne.

Pod względem stylistycznym druga generacja V60 jest o wiele lepsza, ponieważ wygląda niesamowicie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wcześniejsze modele V60 nie są aż tak ekscytujące, ale wykorzystują klasyczną, pudełkowatą stylistykę Volvo. Zawieszenie i układ jezdny V60 są dostosowane do bardziej komfortowej jazdy, co oznacza, że V60 nie jest samochodem sportowym.

Jeśli chodzi o niezawodność, V60 plasuje się raczej w kategorii ponadprzeciętnej niezawodności, ale są pewne problemy, o których warto wspomnieć. Jeśli chodzi o wartość, model po faceliftingu 1 generacji wydaje się oferować najlepszą wartość ze wszystkich. Pod względem praktyczności V60 oferuje dużo miejsca we wnętrzu i przestrzeni ładunkowej, ponieważ jest to samochód typu kombi.

Volvo V60 – układ napędowy

Pierwsza generacja Volvo V60 jest wyposażona w czterocylindrowy silnik o pojemności 2,0 l i mocy 200 KM, która później została zwiększona do 240 KM. Pierwsza generacja V60 jest również dostępna z silnikiem V6 o pojemności 3,0 l i mocy 305 KM. Druga generacja V60 oferowała te same silniki, ale z dodatkiem V60 Polestar, wyczynowej wersji o mocy 370 KM. Wszystkie te silniki mają napęd na przednią oś lub napęd AWD i są dostępne z automatyczną skrzynią biegów.

  Czy Volvo jest łatwe w obsłudze?

Druga generacja modelu V60 jest oferowana wyłącznie z różnymi wariantami czterocylindrowego silnika o pojemności 2,0 l i mocy od 160 KM do 300 KM. Prawdziwymi gwiazdami V60 drugiej generacji są modele hybrydowe, które również wykorzystują silnik 2.0L ze wspomaganiem elektrycznym, oferując moc do 455 KM w modelach Polestar.

Dostępne są również silniki wysokoprężne, ale nie są one ani tak mocne, ani popularne. Wszystkie te układy napędowe są wydajne i dość mocne, co sprawia, że V60 jest wspaniałym autostradowym krążownikiem. Najbardziej wydajne modele V60 osiągają do 150MPGe.

Volvo V60 – Konstrukcja i podwozie

Pierwsza generacja modelu V60 wykorzystuje klasyczną stylistykę pudełkowatego kombi Volvo, dzięki czemu doskonale pasuje do innych modeli z tamtej epoki. Wnętrze odświeżonej wersji jest o wiele bardziej nowoczesne, podczas gdy model sprzed liftingu zaczyna już nieco zdradzać swój wiek.

Obecna generacja V60 to naprawdę przystojny samochód, co oznacza, że jest w stanie utrzymać się na rynku, nawet w porównaniu z niemieckimi konkurentami z najwyższej półki. Wnętrze V60 drugiej generacji jest eleganckie, wyrafinowane i wypełnione luksusowymi elementami wyposażenia oraz wysokiej klasy materiałami.

Zawieszenie i układ jezdny zostały zestrojone w taki sposób, aby zapewnić komfortową jazdę, co oznacza, że V60 nie jest samochodem sportowym. Modele Polestar oferują sztywniejsze zawieszenie, dzięki czemu V60 Polestar jest dużo bardziej dynamiczne, ale nadal zachowuje komfortowe podejście.

Volvo V60 – Niezawodność i typowe problemy

Volvo V60 wydaje się być samochodem o ponadprzeciętnej niezawodności, ale zdarzają się w nim problemy związane z elektroniką samochodową, układem hamulcowym, modułami sterującymi pracą silnika, układem paliwowym i klimatyzacją. Większość z nich można łatwo rozwiązać, co jest bardzo dobrą rzeczą, ponieważ V60 nie spędzi zbyt wiele czasu w warsztacie.

  Polestar vs Volvo niezawodność - co jest lepsze?

Volvo V60 – wartość i praktyczność

Używane Volvo V60 kosztuje od 15 000 do 50 000 dolarów, w zależności od modelu, przebiegu, stanu technicznego i listy wyposażenia. Druga generacja V60 jest o wiele lepsza od modelu pierwszej generacji, podczas gdy odświeżony model pierwszej generacji wydaje się oferować najlepszy stosunek jakości do ceny spośród nich wszystkich.

Pod względem praktyczności V60 jest bardzo dobry, ponieważ oferuje dużo miejsca do siedzenia i przestrzeni bagażowej, zwłaszcza że jest to kombi. Widoczność jest również doskonała, a wnętrze wypełnione jest różnego rodzaju schowkami i schowkami. Montaż fotelika dziecięcego jest łatwy, ponieważ drzwi otwierają się dość szeroko.

Sekcja FAQ

Czy Volvo V60 jest bezpieczne?

Volvo V60 jest rzeczywiście bezpiecznym samochodem, ponieważ w końcu zostało wyprodukowane przez Volvo. Volvo jest znane z produkcji jednych z najbezpieczniejszych samochodów, co nie jest zaskoczeniem, ponieważ to właśnie ta marka była pionierem wielu elementów bezpieczeństwa, które można znaleźć we współczesnych samochodach, takich jak pasy bezpieczeństwa.

Wczesne modele V60 nie są tak bezpieczne jak późniejsze, zwłaszcza nie tak jak druga generacja V60, która jest liderem w swojej klasie pod względem bezpieczeństwa. Dobre jest to, że Volvo ma tendencję do standardowego wyposażania samochodów w wiele elementów z zakresu bezpieczeństwa, co nie ma miejsca w przypadku niemieckich rywali.

Które Volvo V60 jest najlepsze do kupienia?

Najlepszym Volvo V60, jakie można kupić, jest z pewnością samochód drugiej generacji, ponieważ stanowi on ogromną modernizację w stosunku do wcześniejszych modeli. Volvo V60 pierwszej generacji po faceliftingu to również niezły samochód, ale nie jest w stanie konkurować z V60 II. Jeśli chodzi o silniki, najlepszym rozwiązaniem jest silnik T5, który ogólnie zapewnia najlepsze wrażenia.

  Jaka jest niezawodność SUV-ów Volvo?

Można również wybrać jednostkę hybrydową, ponieważ jest ona najbardziej ekonomiczna, a jednocześnie najmocniejsza. Niektórzy twierdzą, że nie ma sensu kupować nowoczesnego Volvo, jeśli nie jest hybrydowe.

Jak długo może działać Volvo V60?

Według większości źródeł internetowych Volvo V60 jest w stanie bez problemu wytrzymać ponad 20 lat lub 200 000 kilometrów przebiegu. Jednak w Internecie aż roi się od dumnych właścicieli, którzy twierdzą, że ich V60 pierwszej generacji wytrzymuje ponad dwa razy więcej.

Rzeczywistość jest taka, że właściwa konserwacja lub jej brak sprawia, że samochód albo się psuje, albo nie. Jeśli będziesz dbał o niego wystarczająco dobrze, prawdopodobnie będziesz mógł cieszyć się V60 przez długi czas.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z