Wszystko, co musisz wiedzieć o sprawdzaniu numeru silnika Porsche 911

Wszystko, co musisz wiedzieć o sprawdzaniu numeru silnika Porsche 911

Jeśli jesteś na rynku używanego 911, sprawdzenie numeru silnika powinno być jedną z głównych kwestii, ponieważ 911-ki z zamienionym silnikiem nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Lokalizacja numeru silnika jest pod silnikiem, w większości przypadków, lub obok obudowy wentylatora.

Sprawdzenie numeru silnika 911 składa się z informacji, które mogą pomóc w ustaleniu faktów i danych dotyczących silnika i samochodu. Obejmuje on rok produkcji, typ silnika, numer cylindra i kolejny numer seryjny silnika.

Numer silnika powie Ci również, czy Twoje 911 jest wolnossące czy turbodoładowane. Niezależnie od przypadku, zawsze warto uzyskać jak najwięcej informacji o swoim samochodzie, ponieważ będą one bardzo cenne w czasie odsprzedaży.

Porsche 911s zazwyczaj oferują dedykowane numery VIN, numery silnika i numery skrzyni biegów. Sprawdzenie ich wszystkich jest przydatne, aby upewnić się, że jesteś w pełni poinformowany o swoim modelu 911. Ponadto, numery te mogą również powiedzieć, czy samochód został skradziony, lub wrak gdzieś w czasie jego życia.

Kody numerów silników Porsche

Jak wspomniano wcześniej, kody te są najczęściej umieszczone pod silnikiem lub obok obudowy wentylatora w większości modeli 911. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zlokalizować numeru silnika, powinieneś zajrzeć do instrukcji obsługi, aby znaleźć właściwą lokalizację.

Kod silnika składa się z kilku cyfr, a wszystkie z nich służą do informowania o różnych aspektach silnika. Jeśli weźmiemy na przykład numer silnika w Porsche 964, może to być coś w rodzaju 62L18726755.

  Czy Porsche Boxster to dobry kierowca na co dzień?

Cyfra 6 oznacza liczbę cylindrów (silnik 6-cylindrowy), cyfra 2 oznacza silnik wolnossący. Gdyby drugą cyfrą była 1, oznaczałoby to, że mamy do czynienia z silnikiem turbodoładowanym.
Trzeci znak to L, L oznacza rok produkcji, który w tym przypadku jest 1990. Trzecia cyfra w ogóle oznacza rok produkcji i waha się od K dla 1989 do R dla roku modelowego 1994. Od czwartej cyfry do ósmej jest dedykowany numer seryjny silnika. Kody silników różnią się nieznacznie pomiędzy poszczególnymi generacjami, ale zasadnicza idea pozostała taka sama.

Kod silnika Porsche 996

Porsche kilkakrotnie zmieniało system numeracji silników, ale w czeluściach forów właścicieli Porsche czają się informacje o tym, jak oznaczane są konkretne generacje modeli silników.

Kod silnika 996 jest umieszczony pod silnikiem i może zawierać napis M96/0569508315. W tym przypadku M96 reprezentuje typ silnika Porsche, a bit 05 reprezentuje bardziej specyficzny wskaźnik silnika Porsche.

Liczba 6 reprezentuje liczbę cylindrów, tak jak w przypadku numeru silnika Porsche 964 wymienionego powyżej. Liczba 9 odnosi się również do pojemności skokowej silnika/wersji. Liczba 5 reprezentuje rok produkcji, a ostatnie 4-5 cyfr zazwyczaj wskazuje numer seryjny silnika.

Jeśli kod zawierałby M97, w przeciwieństwie do M96, oznaczałoby to, że dany samochód ma zaktualizowaną wersję silnika M96. Wciąż nie jest jasne, co mogą oznaczać poszczególne modele, dlatego po więcej informacji należy skontaktować się ze specjalistą/dealerem Porsche.

Numer skrzyni biegów Porsche

Oprócz numeru silnika, modele Porsche 911 posiadają również numer skrzyni biegów. Numer skrzyni biegów w Porsche 911 z 1971 roku wygląda mniej więcej tak: 7118734. Podobnie jak w przypadku numeru silnika, Porsche kilkakrotnie zmieniało system numerów skrzyni biegów.

  Dlaczego Porsche są tak drogie?

Pierwsza cyfra (7) oznacza skrzynię biegów przeznaczoną dla silnika 6-cylindrowego, druga cyfra (w tym przypadku 1) oznacza skrzynię 5-biegową o standardowym przełożeniu, a trzecia cyfra oznacza rok produkcji, czyli w tym przypadku 1 = 1971.
Później Porsche zmieniło drugą cyfrę dla nowszej wersji skrzyni biegów, ale zasadnicza idea pozostała taka sama. Numer skrzyni biegów jest zazwyczaj umieszczony pod obudową skrzyni biegów, ale jeśli masz problemy z jego zlokalizowaniem, sprawdź instrukcję obsługi, aby uzyskać więcej informacji.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat kodów silnika lub skrzyni biegów dla modeli 911, skonsultuj się z dealerem/specjalistą Porsche, ponieważ mają oni duże doświadczenie w rozwiązywaniu takich problemów.

Sekcja FAQ

Co zrobić, jeśli nigdzie nie mogę znaleźć mojego kodu silnika/ skrzyni biegów/VIN?

Kody silnika są zazwyczaj wybite na silniku lub w jego pobliżu, to samo dotyczy kodu skrzyni biegów. Ale VIN jest zazwyczaj umieszczony w wielu miejscach, takich jak przestrzeń na nogi, pod przednią szybą i na samym silniku.
Jeśli numer VIN został usunięty, należy natychmiast skontaktować się z DMV, ponieważ może to oznaczać, że samochód został skradziony. Jeśli nie możesz znaleźć numeru silnika/numeru skrzyni biegów, może to również oznaczać, że coś zostało zrobione z samochodem i powinieneś skontaktować się ze specjalistą Porsche w celu uzyskania dalszych informacji.

Jak często w 911 trzeba wymieniać silnik?

Numer silnika jest głównie po to, aby upewnić się, że silnik jest na swoim miejscu, ale czasami niektóre Porsche 911 wymagają pełnej wymiany silnika, co nie jest wcale takie rzadkie w przypadku kilku samochodów z naprawdę dużym przebiegiem.
Porsche przewiduje, że silnik 911 wytrzyma około kilkuset tysięcy kilometrów. Oznacza to, że nie powinieneś się martwić, że kiedykolwiek będziesz musiał wymienić silnik, ale jeśli w końcu znajdziesz niedopasowany model i rok produkcji silnika, może to oznaczać, że silnik został zamieniony z 911.

  Czy Porsche jest drogie w utrzymaniu?

Czy mój numer VIN, silnik i kod skrzyni biegów powinny się zgadzać?

Wielu właścicieli Porsche dyskutuje, czy te trzy kody muszą się zgadzać, czy nie. I nadal jest to dość niejasne, ale wygląda na to, że kody nie muszą się zgadzać, ponieważ Porsche wielokrotnie zmieniało system numeracji.
Śledzenie wszystkich kodów dla wszystkich modeli może być trudne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z doświadczonym specjalistą Porsche.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z