Wszystko o nowym Citroën Fourgonnette

Citroën Fourgonnette

W 1948 roku Citroën zaprezentował kultowy model 2CV, który jest prawdopodobnie najbardziej kultowym modelem Citroëna wszech czasów. Model 2CV stał się najlepiej sprzedającym się samochodem w swojej epoce, ponieważ wyprodukowano go ponad 3,8 miliona sztuk. Był to również pierwszy samochód z napędem na przednią oś (FWD) w historii, którego sprzedaż przekroczyła 1 milion sztuk na całym świecie.

Citroën Fourgonnette jest w pewnym sensie hołdem dla tego samochodu, a my opowiemy Wam wszystko o nowym Citroënie Fourgonnette. Fourgonnette bazuje na obecnym Citroënie Berlingo, co oznacza, że dzieli z nim większość fundamentów. Nadwozie zostało zaprojektowane i wykonane przez włoskiego konstruktora kanap Caselani.

Jeśli chodzi o silnik, można wybierać pomiędzy trzema różnymi silnikami, turbodieslem, benzyną, a nawet modelem w pełni elektrycznym. Prawdopodobnie najbardziej atrakcyjnym aspektem posiadania Fourgonnette jest wygląd zewnętrzny, ponieważ posiada on retrofuturystyczną iterację oryginalnego 2CV i jest dostępny w formie MPV lub vana.

Jeśli chodzi o niezawodność, można oczekiwać, że Fourgonnette będzie równie niezawodny jak Berlingo, co oznacza, że w większości przypadków powinien być w porządku. Jeśli chodzi o wartość, można oczekiwać, że Fourgonnette będzie kosztować około 15 000 – 20 000 euro więcej niż zwykłe Berlingo, a praktyczność pozostanie taka sama jak w Berlingo.

Citroën Fourgonnette – Układ napędowy

Jak wspomniano w intro, Fourgonnette będzie oferowany z trzema różnymi silnikami, 1,5L BlueHDi turbodiesel 4-cylindrowy silnik z albo 100 KM lub 130 KM, 1,2L silnik benzynowy z albo 110 KM lub 130 KM, lub w pełni elektryczna wersja e-Berlingo z 50kWh baterii i 136 KM odpowiednio.

  Najczęstsze problemy z Citroënem C4 Picasso

Silniki te są skojarzone z manualną lub automatyczną skrzynią biegów i stałym FWD. Możesz spodziewać się około 275 km zasięgu z e-Berlingo podczas ładowania z 20% do 80% powinien zająć około 30 minut.

Jeśli chodzi o wydajność, można oczekiwać, że Fourgonnette osiągnie około 55MPG z silnikiem diesla i 40MPG z silnikiem benzynowym, ale wersje manualne powinny być również nieco bardziej wydajne. Można śmiało powiedzieć, że Fourgonnette nie jest stworzony do szybkiej jazdy, ponieważ jest przeznaczony głównie do użytku komercyjnego.

Citroën Fourgonnette – Design

Teraz czas porozmawiać o designie, który z pewnością jest najbardziej ekscytującą częścią nowego Fourgonnette. Z przodu Fourgonnette w niewielkim stopniu przypomina Berlingo, ponieważ zastosowano w nim parę zaokrąglonych reflektorów z niepowtarzalnym grillem inspirowanym 2CV.

Profil boczny charakteryzuje się przede wszystkim poziomymi liniami na całej powierzchni nadwozia, podczas gdy z tyłu znajdują się dwie okrągłe tylne szyby, będące hołdem dla oryginalnego 2CV. Okna boczne w wersji przystosowanej do przewozu osób są również wykonane na wzór tych z 2CV, podczas gdy wersja cargo nie posiada okien z boku.

Koła są zaprojektowane tak, aby naśladować te, które można znaleźć w oryginalnym 2CV, kolory zewnętrzne są niebieskie i zielone, które po raz kolejny przypominają o oryginalnym 2CV. Cały samochód jest starannie zaprojektowanym hołdem dla oryginalnego 2CV, co oznacza, że miłośnicy 2CV pokochają nowego Fourgonnette.

Citroën Fourgonnette – niezawodność i prowadzenie

Pod względem niezawodności Fourgonnette nie powinien różnić się od zwykłego Citroëna Berlingo, który ma tendencję do oferowania przeciętnych wyników niezawodności jako całości. Większość znanych magazynów samochodowych i niezależnych testerów twierdzi, że Berlingo plasuje się w środku lub nieco poniżej listy „najbardziej niezawodnych samochodów”.

  Czy Citroën C4 Cactus to dobry samochód?

Wrażenia z jazdy również pozostają stosunkowo niezmienione w stosunku do Berlingo, co oznacza komfortową jazdę, przyzwoitą izolację akustyczną i dobre zużycie paliwa. Berlingo jest nieco sztywniejsze, zwłaszcza w wersji furgon, ponieważ jest w stanie przewieźć również przyzwoitą ilość ładunku.

Citroën Fourgonnette – wartość i praktyczność

Cena nie jest jeszcze ujawniona, ale większość insiderów twierdzi, że trzeba będzie zapłacić około 15 000 do 20 000 dolarów na górze oryginalnej ceny Berlingo, jeśli chcesz Fourgonnette. Jeśli te plotki są prawdziwe, możemy z całego serca powiedzieć, że Fourgonnette będzie kupowany tylko przez ludzi, którzy naprawdę kochają 2CV i prawie nikt inny.

Ten samochód ma być hołdem, podróżą w dół uliczki pamięci dla tych, którzy lubią oryginalne 2CV. Nie ma nic specjalnego w stosunku do zwykłego Berlingo, z wyjątkiem wyglądu zewnętrznego, który jest o wiele fajniejszy. Praktyczność pozostaje bez zmian, co oznacza dużo miejsca, ale nowe wzory okien trochę ograniczają widoczność.

Sekcja FAQ

Kiedy pojawi się Citroën Fourgonnette?

Nowy Fourgonnette został po raz pierwszy ujawniony publicznie kilka tygodni temu, co oznacza, że w tej chwili nie ma zbyt wielu informacji. Niektórzy twierdzą jednak, że dostawy rozpoczną się już pod koniec października 2022 roku, a liczba wyprodukowanych egzemplarzy będzie zależała od początkowego zainteresowania.

Jako że Caselani nie jest producentem samochodów wysokoseryjnych, są szanse, że trzeba będzie trochę poczekać, zanim będzie można dostać w swoje ręce nowego Fourgonnette.

  Czy Citroën DS5 to dobry samochód?

Czy nowy Citroën Fourgonnette jest tego wart?

Odpowiedź na to pytanie jest zarówno subiektywna, jak i obiektywna. Subiektywnie rzecz ujmując, ci, którzy uwielbiają 2CV, prawdopodobnie będą się garnąć do nowego Fourgonnette ze względu na jego dziedzictwo i design. Obiektywnie rzecz biorąc, Fourgonnette to po prostu Citroën Berlingo z nadwoziem, które kosztuje mnóstwo pieniędzy w stosunku do ceny początkowej, jaką trzeba zapłacić za Berlingo.

W związku z tym Fourgonnette możemy polecić tylko tym, którzy chcą go mieć bez względu na wszystko. Tego samochodu nie kupuje się z rozsądku, ale raczej z potrzeby serca, ponieważ nawiązuje on do czasów, gdy Citroën produkował kultowego 2CV. Fourgonnette sprzedaje emocje, dziedzictwo i spuściznę, a nie praktyczność, wydajność czy nawet wartość.

Jaka jest różnica między Citroënem Berlingo a Citroënem Fourgonnette?

Dwie najbardziej oczywiste różnice to cena i wygląd zewnętrzny. Fourgonnette kosztuje znacznie więcej niż Berlingo i ma mocno przeprojektowany wygląd zewnętrzny inspirowany modelem 2CV. Widoczność jest nieco lepsza w Berlingo, ale wszystko inne powinno wyglądać i czuć się mniej więcej tak samo.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z