Wszystko o problemach z akumulatorem BMW

Wszystko o problemach z akumulatorem BMW

Problemy z rozładowaniem akumulatora są powszechne w większości modeli BMW. Ponadto problem ten może być uciążliwy, jeśli wystąpi w nieodpowiednim czasie i miejscu, np. w parku publicznym lub wtedy, gdy samochód jest najbardziej potrzebny. Jeśli akumulator jest całkowicie rozładowany, możesz być zmuszony do naładowania go przed uruchomieniem silnika.

Niektóre z czynników powodujących rozładowanie akumulatora w BMW to podłączone urządzenia zewnętrzne, ekstremalne warunki pogodowe, stary akumulator, uszkodzony alternator, uszkodzony rezystor końcowy, częste krótkie przejażdżki, inteligentny czujnik akumulatora BMW oraz podłączony skaner diagnostyczny OBD-II.

Co powoduje rozładowanie akumulatora BMW?

Podłączone urządzenia zewnętrzne

Głównym powodem szybszego rozładowywania się akumulatora BMW są podłączone do niego urządzenia zewnętrzne. Ponieważ samochody wykorzystują alternator – urządzenie, które ładuje akumulator podczas pracy samochodu – akumulator nie rozładowuje się szybciej podczas pracy, ponieważ jest ładowany.

Ale gdy silnik jest wyłączony, akumulator będzie się szybciej rozładowywał, ponieważ nie będzie się ładował. Podłączone urządzenia będą jedynie pobierać energię z akumulatora i nic nie będzie go ładować. Dlatego właśnie pozostawienie włączonych świateł po zaparkowaniu samochodu może spowodować szybsze rozładowanie akumulatora.

Dlatego przed wyłączeniem zapłonu należy upewnić się, że w gniazdku nie ma adapterów ani ładowarek.

Ekstremalne warunki pogodowe

Jeśli mieszkasz w regionie, w którym panują ekstremalne warunki pogodowe, pogoda może mieć wpływ na działanie akumulatora. Ekstremalne zimowe lub gorące letnie dni mogą spowodować szybsze rozładowanie akumulatora. Należy również pamiętać, że nowsze akumulatory są bardziej odporne na ekstremalne warunki pogodowe niż stare.

  BMW serii 5 Niezawodność

Stare akumulatory mogą działać słabo lub całkowicie umrzeć w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach. Dlatego tak ważne jest zainstalowanie niezawodnego i trwałego akumulatora do Twojego BMW.

Podłączony skaner diagnostyczny OBD2

Skaner OBD2 pomaga zdiagnozować problemy, gdy zapali się kontrolka „check engine”. Niemniej jednak, mimo że narzędzie to jest niezbędne, nie jest dobrym pomysłem pozostawianie go podłączonego do samochodu na noc lub na dłuższy czas. Ponadto skaner diagnostyczny OBD2 zużywa więcej energii z akumulatora, gdy samochód stoi na biegu jałowym, niż gdy jest uruchomiony.

Podczas diagnozowania samochodu należy używać skanera OBD2, gdy samochód pracuje, a nie na biegu jałowym, aby oszczędzać energię akumulatora.

Wadliwy alternator

Jak wspomniano wcześniej, alternator jest urządzeniem, które ładuje akumulator podczas pracy samochodu. Dlatego też, jeśli alternator jest uszkodzony lub nie działa zgodnie z przeznaczeniem, nie będzie skutecznie ładował akumulatora Twojego BMW. Jeśli masz uszkodzony alternator, powinieneś go wymienić, zanim zdecydujesz się na zakup nowego akumulatora.

Inteligentny Czujnik Akumulatora BMW

Inteligentny czujnik akumulatora BMW (IBS) to urządzenie podłączane do ujemnego bieguna akumulatora. Urządzenie to jest wyposażone w mikroprocesor, który monitoruje różne parametry akumulatora, takie jak natężenie prądu, natężenie prądu rozruchowego, natężenie prądu w obwodzie zamkniętym, napięcie i temperatura.

System IBS można znaleźć w BMW serii 3 (E90/E91/E92/E93) i serii 5 (E60/E61). Gdy samochód jest zaparkowany lub wyłączony, układ IBS zużywa dużo energii, co prowadzi do rozładowania akumulatora. Dzieje się tak dlatego, że co kilka sekund podnosi się i przechodzi w stan uśpienia, aby zapobiec utracie mocy.

  Najczęstsze problemy z silnikiem BMW N20

Stary akumulator

Niezależnie od tego, czy posiadasz nowy, czy stary model BMW, żywotność akumulatora BMW wynosi od 3 do 5 lat. Co więcej, nowsze akumulatory są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych niż starsze. Dlatego im starszy jest akumulator Twojego samochodu, tym mniejsza jest jego wydajność. Jeśli akumulator rozładowuje się bardzo szybko, może to oznaczać, że jest on bardzo stary i wymaga wymiany.

Częste krótkie przejażdżki

Rozruch silnika Twojego BMW wymaga dużej ilości energii z akumulatora samochodu. Ponieważ jednak alternator doładowuje akumulator podczas pracy samochodu, duża część energii zostaje zachowana. Jeśli jednak często jeździsz na krótkich odcinkach, alternator może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio naładować akumulator. Po pewnym czasie może to skrócić żywotność akumulatora Twojego BMW.

Wadliwy rezystor stopnia końcowego

Właściciele BMW E39, E46 i E53 mieli wiele problemów z rozładowywaniem akumulatora z powodu wadliwego rezystora końcowego, zwanego również niesławnym „Jeżem”. Niektórzy użytkownicy BMW określają go mianem rezystora wentylatora nagrzewnicy lub rezystora silnika dmuchawy. Zabierz samochód do centrum serwisowego BMW i wymień wadliwy rezystor końcowy.

FAQ

Co to jest inteligentny czujnik akumulatora BMW?

Inteligentny czujnik akumulatora BMW, zwany również IBS, jest wyposażony w mikroprocesor, który monitoruje różne warunki pracy akumulatora, takie jak temperatura, napięcie, natężenie, prąd rozruchowy i prąd w obwodzie zamkniętym.

Gdy samochód jest w ruchu, IBS jest stale aktywny i monitoruje różne stany akumulatora. Jednak gdy samochód jest zaparkowany, IBS pojawia się co kilka sekund, przeprowadza testy i przechodzi w stan uśpienia, aby oszczędzać energię akumulatora.

  BMW serii 8 Niezawodność

Jak rozwiązać problemy z rozładowanym akumulatorem BMW?

Przede wszystkim należy zidentyfikować problem, który powoduje rozładowywanie się akumulatora. Niemniej jednak, niektóre z rzeczy, które można zrobić, aby uniknąć rozładowania akumulatora, to ograniczenie liczby krótkich jazd, nie pozostawianie akcesoriów podłączonych do prądu, naprawa uszkodzonych części, takich jak regulator i moduł IBS, oraz wymiana starych akumulatorów.

Czy częste rozładowywanie akumulatora jest szkodliwe dla akumulatora BMW?

Tak, częste rozładowywanie akumulatora jest szkodliwe dla akumulatora Twojego samochodu. Może ono spowodować trwałe uszkodzenie akumulatora. Co więcej, może nie być w stanie w pełni naładować akumulatora, a pełne naładowanie może nie trwać długo. Dlatego, aby przedłużyć żywotność akumulatora i zapewnić jego optymalną pracę, należy unikać jego całkowitego rozładowania.

Skąd mam wiedzieć, czy akumulator w moim samochodzie BMW wymaga wymiany?

Akumulator w samochodzie należy wymienić lub wymienić, jeśli reflektory są przyciemnione, występują nieoczekiwane wahania mocy, zwiększa się zapotrzebowanie na obroty silnika, a uruchomienie silnika trwa dłużej.

Uwagi końcowe

Zanim stwierdzisz, że akumulator Twojego BMW jest uszkodzony, gdy masz problemy z rozładowaniem akumulatora, sprawdź, co jest przyczyną rozładowania. Jest kilka rzeczy, które mogą powodować rozładowanie akumulatora BMW, jak to zostało omówione powyżej. Niemniej jednak, jeśli akumulator jest stary, należy go wymienić na nowy i trwały.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z