Zakup używanego Volvo XC90 – rzeczy do sprawdzenia

Volvo XC90

Zakup używanego samochodu wiąże się z szeregiem korzyści i wad. Po pierwsze, zakup używanego samochodu pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, ponieważ większość samochodów klasy premium, takich jak Volvo XC90, po kilku latach użytkowania ulega znacznej deprecjacji. Co więcej, zakup używanego samochodu pozwoli ci również uzyskać niższe stawki ubezpieczeniowe, elastyczność finansową i duży wybór.

Z drugiej strony, zakup używanego samochodu oznacza, że nie otrzymasz nowego pojazdu. Oznacza to również, że nie otrzymasz gwarancji (w większości przypadków) i nigdy nie będziesz wiedzieć, czy coś jest nie tak z samochodem. Jeśli więc szukasz używanego Volvo XC90, koniecznie przeczytaj nasz artykuł „Zakup używanego Volvo XC90 – rzeczy do sprawdzenia”!

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest historia serwisowa i sprawdzenie, czy samochód był odpowiednio serwisowany przez cały okres eksploatacji. Powinieneś również poszukać problemów w kilku obszarach, w których XC90 nie było idealne, takich jak elektryka, hamulce, wycieki wody, zużycie oleju i zawieszenie.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest przeprowadzenie pełnej inspekcji przed zakupem, która nakreśli wszystkie potencjalne problemy z konkretnym XC90 i da ci szerokie zrozumienie tego, co będzie wymagało pracy w najbliższej przyszłości.

Warto również zapoznać się z naszym postem na temat problemów z Volvo XC90 i sprawdzić, czy są jakieś lata, których należy unikać przy zakupie Volvo XC90.

Historia serwisowa

Jeśli to możliwe, zawsze powinieneś nalegać na czystą historię serwisową każdego samochodu, zwłaszcza tak złożonego jak XC90. Należy sprawdzić, czy wszystkie częste przeglądy były wykonywane prawidłowo i czy poprzedni właściciel używał oryginalnych części zamiennych, jeśli coś było wymieniane.

  Wszystko o 2023 Volvo XC60

Plusem jest również wybieranie wyłącznie samochodów, które były serwisowane w salonach Volvo lub innych licencjonowanych warsztatach. Upewnij się, że poprzedni właściciel nie zaniedbał samochodu w żadnym obszarze, sprawdź, czy nie ma śladów dziwnych napraw i postaraj się uzyskać wszystkie paragony i inne przydatne informacje na temat tego, jak poprzedni właściciel utrzymywał samochód.

Problemy elektryczne

Volvo XC90 słynie z problemów z elektryką, odkąd pojawiło się na rynku, więc upewnij się, że sprawdziłeś wszystkie funkcje i części, które mogą ulec awarii. Obejmują one centralny moduł elektroniczny, który może cierpieć z powodu skorodowanych uziemień lub wadliwych połączeń.

Należy również sprawdzić klimatyzację, aby sprawdzić, czy prawidłowo chłodzi i ogrzewa samochód. Sprawdź wszystkie elektryczne szyby, elektryczne zamki, otwieranie i zamykanie szyberdachu, reflektory, tylne światła, a zwłaszcza elektrycznie regulowane fotele, ponieważ są one znane z wielu awarii.

Problemy z hamulcami

Hamulce w XC90 były również bolączką przez wiele lat modelowych, więc upewnij się, że sprawdzasz ich działanie podczas jazdy samochodem. Po jeździe próbnej sprawdź przewody hamulcowe, żywotność klocków hamulcowych i czy któryś z elementów nie uległ korozji.

Sprawdź, czy nie ma żadnych oznak wypaczenia lub uszkodzenia wirnika, ponieważ może to spowodować awarię hamulców, czego nie chcesz w dużym, ogromnym SUV-ie. Wreszcie, nie pomijaj hamulca postojowego, ponieważ chcesz sprawdzić, czy włącza się natychmiast i czy robi to co najmniej kilka razy z rzędu.

Wycieki wody

Mówi się, że niektóre modele Volvo XC90 z lat 2015-2018 cierpią z powodu wycieków wody w górnej części przedniej szyby w pobliżu lusterka wstecznego i na słupku C w tylnej części bagażnika. Oczywiście, te problemy nie są zbyt częste, ale mogą drastycznie wpłynąć na wartość samochodu, więc upewnij się, że sprawdzisz to, myjąc samochód lub jeżdżąc nim w deszczu.

  Wszystko o Volvo V90 z 2023 r.

Zwykle występują one, gdy samochód był zaparkowany na spadku podczas ulewnego deszczu, a jeśli przednia szyba przecieka, woda może dostać się do elektryki deski rozdzielczej i spowodować wiele kłopotów.

Problemy ze zużyciem oleju

Jeśli silnik spala zbyt dużo oleju podczas pracy, oznacza to, że uszczelki i uszczelnienia wewnętrzne silnika są zużyte. Problem ten jest o tyle poważny, że może powodować brak oleju w silniku, jeśli nie jest się tego świadomym, ale może również powodować przerwy w zapłonie, jeśli zbyt dużo oleju dostanie się do komory spalania.

Problemy te są najczęściej związane z większym przebiegiem XC90, więc należy wykonać test zużycia oleju.

Problemy z zawieszeniem

Jeśli XC90, który oglądasz, ma zamontowane zawieszenie pneumatyczne, upewnij się, że je przetestowałeś i sprawdź, czy samochód jest w stanie utrzymać określoną wysokość po wybraniu. Jeśli układ zawieszenia pneumatycznego ulegnie awarii lub wystąpi wyciek, jego naprawa/wymiana może być naprawdę kosztowna.

Sekcja FAQ

Czy Volvo XC90 to dobry samochód używany?

Volvo XC90 drugiej generacji jest doskonałym samochodem używanym i prawdopodobnie dlatego tak wiele osób jest zainteresowanych jego zakupem. Biorąc pod uwagę jego rozmiar i przestrzeń, XC90 jest naprawdę dobrym samochodem rodzinnym, ponieważ jest wygodny, bezpieczny i nadal dość luksusowy.

Pamiętaj tylko, aby sprawdzić jak najwięcej rzeczy przed zakupem, a jeśli właściciel nie chce pozwolić ci dokładnie sprawdzić samochodu, najlepiej go całkowicie pominąć.

  Która klasa dochodowa kupuje Volvo vs. Audi?

Które Volvo XC90 powinienem kupić?

Mimo że jest to bardziej skomplikowany i droższy model, Volvo XC90 Recharge PHEV jest prawdopodobnie najlepszym wyborem, ale tylko wtedy, gdy nie szukasz egzemplarza o zbyt dużym przebiegu. Są one naprawdę tanie w eksploatacji i kosztują niewiele, jeśli chodzi o podatki ze względu na niską emisję CO2.

Co więcej, są to również najmocniejsze modele, jakie można wybrać, a jednocześnie są bardziej wydajne w porównaniu z innymi samochodami o podobnej mocy wyjściowej.

Czy powinienem kupić Volvo XC90 Inscription czy Momentum XC90?

Wersja Volvo XC90 Inscription została zaprojektowana jako model o najwyższej specyfikacji, co oznacza, że otrzymuje rzeczy, których nie ma Momentum. Należą do nich wentylowane przednie fotele, podgrzewana kierownica, wykończenie z prawdziwego drewna i oświetlenie ambientowe.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z