Czy Skoda Favorit to dobry samochód?

Skodą Favorit

Skoda Favorit była poprzedniczką modeli Skoda 120 i Skoda 130. Był to również jeden z ostatnich modeli Skody, które były produkowane przed przejęciem przez Volkswagena. Czy jednak Skoda Favorit jest dobrym samochodem?

Skoda Favorit dla jednych może być dobra, a dla innych zła. Jest to świetny samochód dla osób szukających klasycznych, ale oszczędnych w paliwie, niezawodnych i kompaktowych samochodów. Z drugiej strony, jeśli szukasz wyczynowego, bezpiecznego, szybszego i zaawansowanego starego hatchbacka, to ten samochód nie jest dla Ciebie idealny.

Historia Skody Favorit

Skoda Favorit to kompaktowy hatchback produkowany przez firmę Skoda Auto. Samochód ten był w produkcji od 1936 do 1941 roku oraz od 1987 do 1995 roku. Oryginalna Skoda Favorit lub pierwsza seria była sedanem i była produkowana od 1936 do 1941 roku. Był znany jako typ 904 i typ 923. Przeciwnie, jego następca lub seria drugiej generacji została wykonana od 1987 do 1995 roku. Był on również określany jako Typ 781.

W przeciwieństwie do serii pierwszej generacji, seria drugiej generacji podążała za europejskim trendem instalowania silnika z przodu. Był to również pierwszy samochód Skody, który posiadał system napędu na przednie koła. W 1995 roku Skoda Favorit została zastąpiona przez Skodę Felicię, która miała bardziej zaawansowane cechy i lepsze osiągi.

Features of Skoda Favorit

Wygląd

Skoda Favorit jest dobrze wyglądającym samochodem jak na standardy samochodów budowanych podczas jego generacji. Jest również kompaktowy i z niewielką przestrzenią bagażnika. Samochód ten ma rozstaw osi 96,5 cala, długość 150,2 cala, szerokość 63,8 cala i wysokość 55-7 cali.

  Najczęstsze problemy z Skodą Felicją

Osiągi

Pod względem osiągów, Skoda Favorit nie wypada ani dobrze, ani fatalnie. Poza tym osiągi będą się różnić w zależności od wybranego silnika. Bazowy silnik, czyli benzynowy o pojemności 1,3 litra produkuje do 58 KM i 69 lb-ft momentu obrotowego.

Najmocniejszym silnikiem jest 1,3-litrowy silnik wysokoprężny o mocy maksymalnej 67 KM i 74 lb-ft momentu obrotowego. Skoda Favorit ma również prędkość maksymalną 90 mph i może przyspieszyć od 0 do 62 mph w zaledwie 15,5 sekundy. Należy pamiętać, że samochód ten wyposażony jest również w pięciobiegową automatyczną skrzynię biegów.

Komfort i przestrzeń ładunkowa

Skoda Favorit to kompaktowy hatchback z przestronną kabiną. Mimo to, najlepiej nadaje się do przewożenia maksymalnie czterech osób. Jednak pięć osób może się jeszcze wcisnąć z tyłu, ale nie będzie im zbyt wygodnie. Dodatkowo samochód ten wyposażony jest w niewielki bagażnik, który nie może być wykorzystany do przewożenia dużej ilości rzeczy.

Przestrzeń bagażnika Skody Favorit oferuje łącznie 8,9 stopy sześciennej przestrzeni, co jest bardzo małą wartością. W przeciwieństwie do Skody hatchback, Skoda Estate i pickup oferują więcej przestrzeni ładunkowej. Jeśli więc masz więcej rzeczy do przewiezienia, powinieneś rozważyć nabycie wersji Estate lub Pickup.

Efektywność paliwowa

Skoda Favorit może być starym samochodem, ale jest dość wydajna. Pochodzi z doskonałym wskaźnikiem wydajności 31 mpg łącznie w USA i 37 mpg łącznie w Wielkiej Brytanii. Jest to wskazówka, że nie będziesz wydawać dużo pieniędzy na paliwo. Dodatkowo zmniejsza poziom dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.

  Czy Skoda Fabia jest dobrym samochodem?

Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Skoda Favorit jest wytrzymała, ale brakuje jej większości nowoczesnych zabezpieczeń. Dzieje się tak dlatego, że jest wyposażona tylko w poduszki powietrzne, kamerę cofania i elektroniczną kontrolę stabilności. Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak kontrola trakcji, wspomaganie utrzymania pasa ruchu i ostrzeżenie przed kolizją z przodu są niedostępne.

Cena

Mimo że używanych modeli Skoda Favorit nie jest wiele na rynku, nadal są one sprzedawane w bardzo konkurencyjnej cenie w porównaniu z rywalami. Większość używanych modeli Skoda Favorit mieści się w przedziale od 10 000 do 17 000 dolarów. Należy pamiętać, że ceny różnią się w zależności od stanu, w jakim znajduje się samochód. Niektóre mogą nawet sprzedawać się za więcej niż 17 000 dolarów.

FAQ.

Czy warto nabyć Skodę Favorit?

Jeśli jesteś fanem starych, ale niezawodnych i stylowych samochodów, pokochasz Skodę Favorit. Dodatkowo, Skoda Favorit jest idealnym samochodem dla małej rodziny, ponieważ jest kompaktowa. Wręcz przeciwnie, jeśli szukasz przestronnego, wygodnego, zaawansowanego i bezpiecznego samochodu, powinieneś rozważyć zdobycie innego samochodu.

Jakie są częste problemy ze Skodą Favorit?

Skoda Favorit to znakomity i niezawodny samochód, mimo że został wyprodukowany wiele lat temu. Ale jak większość samochodów, ma kilka problemów, o których zainteresowani nabywcy powinni wiedzieć przed zainwestowaniem swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

Niektóre z powszechnych problemów ze Skodą Favorit to grzechotanie dźwigni zmiany biegów, problemy z rozruchem, problemy ze skrzynią biegów, kłopoty z silnikiem, wadliwe uszczelki drzwiowe, mokre dywany w przednich stopniach, rdza i ciągłe przegrzewanie się.

  Czy Skoda Superb to dobry samochód?

Czy Skoda Favorit utrzymuje swoją wartość?

Tak, Skoda Favorit dobrze trzyma swoją wartość. Chociaż Skoda Favorit została wycofana z produkcji w 1995 roku, do dziś na rynku jest kilka modeli Skody Favorit. Mimo że te samochody są tanie, dobrze trzymają swoją wartość, ponieważ nie są tak tanie jak większość ich konkurentów.

Czy Skoda Favorit jest dobrym kierowcą na co dzień?

Tak, Skoda Favorit jest wyjątkowym codziennym kierowcą, to dlatego, że jest niedrogi, tani w posiadaniu i łatwy w prowadzeniu. Ponadto, samochód ten jest paliwooszczędny, co oznacza, że użytkownicy nie będą musieli wydawać dużo na paliwo. Jednakże, jeśli zwykle przewozisz ludzi i bagaż codziennie, ten samochód nie będzie świetny do codziennej jazdy.

Jakie samochody są podobne do Skody Favorit?

Skoda Favorit to wspaniały i wydajny samochód. Jest również niezawodny i praktyczny. Musi jednak stawić czoła ostrej konkurencji ze strony swoich rywali. Najbliżsi konkurenci Skody Favorit to Volkswagen Polo MK2, Volkswagen Polo MK3, Volkswagen Caddy i Skoda Felicia. Niektóre z tych samochodów są szybsze, wygodniejsze, mocniejsze i bardziej zaawansowane niż Skoda Favorit.

Final thoughts

Skoda Favorit może być starym modelem Skody, ale nadal jest to ładny, niezawodny i wydajny hatchback. Jest również prosty w prowadzeniu z doskonałą obsługą i osiągami. Jak można się spodziewać, ma też kilka problemów, o których zainteresowani nabywcy powinni wiedzieć.

Ogólnie rzecz biorąc, Skoda Favorit jest jednym z najlepszych starych kompaktowych hatchbacków na rynku. Jeśli prawidłowo utrzymany, ten samochód może trwać przez bardzo długi czas.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z