Hyundai Ioniq 5 vs Tesla Model Y

Czy Hyundai Ioniq 5 to dobry samochód?

Hyundai jest jednym z największych producentów samochodów, co oznacza, że istnieje już od dłuższego czasu. Kilka lat temu dołączyli do rynku samochodów elektrycznych i natychmiast zaczęli rywalizować z Teslą na całej linii. Mimo że Tesla jest nadal marką samochodów elektrycznych o rekordowej popularności, Hyundai wykonuje ruchy.

Hyundai Ioniq 5 jest jednym z najciekawszych i dobrze zaokrąglonych samochodów elektrycznych dostępnych obecnie w sprzedaży, ponieważ oferuje świetny design, dobrą wydajność, dużą praktyczność, dobrą niezawodność, nie jest zbyt drogi i ma wszystko, czego można oczekiwać od samochodu elektrycznego z 2022 roku. Jako taki, Ioniq 5 stał się natychmiastowym hitem w momencie, gdy dotarł na rynek.

Z drugiej strony, Tesla Model Y reprezentuje bardziej praktyczne i crossover-ish wziąć na istniejącym Tesla Model 3, co nie jest złe, ponieważ Model 3 jest jednym z najlepszych samochodów elektrycznych wszech czasów. W tym artykule, mamy zamiar porównać Hyundai Ioniq5 vs Tesla Model Y i powiedzieć, jak te dwa samochody elektryczne porównać ze sobą.

Jeśli więc szukasz rodzinnego samochodu elektrycznego, który oferuje ogromną funkcjonalność i nie chce rozbić banku, rozejrzyj się i dowiedz się, który z tych dwóch lepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Hyundai Ioniq 5 vs Tesla Model Y – Układ napędowy

Ioniq 5 występuje w dwóch rozmiarach baterii, mniejszej 58kWh lub większej 77kWh. Model z mniejszą baterią oferuje moc 185 KM lub 225 KM i jest napędzany przez jeden silnik napędzający cały czas tylne koła. Większy model z baterią 77 kWh może być wyposażony w pojedynczy silnik o mocy 225 KM i stały napęd na tylne koła lub w konfigurację z dwoma silnikami o łącznej mocy 320 KM i napędem AWD.

  Czy Tesla poprawia jakość konstrukcji?

Jeśli chodzi o zasięg, Ioniq 5 zaoferuje Ci między 220 mil i 303 mil dla top-spec 77kWh modelu z jednym silnikiem. Charing jest ograniczony do 350kW, co oznacza, że można naładować Ioniq 5 w nieco mniej niż 20 minut. Model Y jest dostępny z baterią 75kWh lub większą 81kWh.

Modele o krótkim zasięgu mogą zrobić około 280 mil, podczas gdy modele o długim zasięgu mogą zrobić 330 mil max. Maksymalna szybkość ładowania wynosi 250kW, co oznacza, że można naładować Model Y w około 30 minut lub tak. Moc, Model Y oferuje między 280 KM i 480 KM w zależności od modelu, a AWD jest standardem dla modeli długiego zasięgu i Performance.

Hyundai Ioniq 5 vs Tesla Model Y – Design i prowadzenie

Stylistycznie Hyundai Ioniq 5 czerpie wskazówki z przeszłości i przyszłości, ponieważ wygląda pudełkowato, ale rzeźbiarsko. Pikselowane akcenty świetlne, cyberpunkowe koła i wygląd crossovera sprawiają, że Ioniq 5 wygląda autentycznie i fajnie. Model Y nie wygląda tak dobrze jak Ioniq 5, ponieważ wygląda na nieco nadęty. Wnętrza obu są dobrze zaprojektowane, ale Ioniq 5 wygląda bardziej jak zwykły samochód.

Wrażenia z jazdy to miejsce, w którym te dwa dzielą sporo podobieństw, jeśli chodzi o komfort i izolację. Jednak Model Y jest bardziej dynamicznym samochodem w wykończeniu Performance i z pewnością jest tym, który należy zdobyć, jeśli lubisz jazdę wyczynową.

Hyundai Ioniq 5 vs Tesla Model Y – Technologia

Dzięki Apple CarPlay, dwustrefowej klimatyzacji, podgrzewanym fotelom i Android Auto, Ioniq 5 jest dobrze wyposażony już w fabryce, ale wyższe wersje Limited posiadają ogromny panoramiczny dach, fajnie wyglądający HUD i wyrafinowany dźwięk przestrzenny Bose. Otrzymujesz dwa duże 12-calowe ekrany, na których mieści się wszystko, co potrzebne w wielu systemach wspomagania kierowcy.

  Która Tesla ma drzwi skrzydłowe?

Z drugiej strony, Model Y jest o wiele bardziej spartański z pojedynczym 15-calowym ekranem centralnym, który kontroluje wszystko, co jest do kontrolowania w Modelu Y. Możesz oglądać Netflix i Youtube w Tesli, a Tesla może prowadzić sama. Nadal jednak nie dostaniesz Android Auto ani Apple CarPlay. Wyposażenie opcjonalne jest skąpe, ale to dlatego, że Model Y dostaje więcej wszystkiego ze standardu.

Hyundai Ioniq 5 vs Tesla Model Y – praktyczność

Hyundai Ioniq 5 oferuje 106,5 stopy sześciennej przestrzeni wewnętrznej, która obejmuje 27,2 stopy sześciennej przestrzeni bagażnika. Jeśli złożysz siedzenia, będziesz miał 60 stóp sześciennych przestrzeni, co z pewnością jest niesamowite. Model Y nie daje możliwości pójścia na trzeci rząd siedzeń, ale te siedzenia w trzecim rzędzie są tak małe, że nawet nie warto.

Nawet jeśli Ioniq 5 oferuje dużo miejsca w bagażniku, Model Y oferuje jeszcze więcej na 30 stóp sześciennych plus 4,1 stóp sześciennych z przodu. Jeśli chodzi o przestrzeń siedzącą dla pierwszych dwóch rzędów, Ioniq 5 bierze ją, ale nie o wiele.

Hyundai Ioniq 5 vs Tesla Model Y – Cena

Za Ioniqa 5 można oczekiwać od 41 000 do 53 000 dolarów, podczas gdy modele SE z małym bagażnikiem kosztują najtaniej. Top-spec Limited jest oceniana na około 53.000 dolarów i dostaje wszystko, czego potrzebujesz. AWD kosztuje 3,000 – 4,000 dolarów ekstra, ale jest to godny upgrade.

Model Y zaczyna się od 62 000 dolarów, podczas gdy modele z najwyższej półki idą za 72 000 dolarów, co jest znacznie droższe niż Ioniq 5. Warto również wspomnieć, że Ioniq 5 oferuje lepsze pokrycie gwarancyjne we wszystkich aspektach.

  Hyundai i10 vs Opel Corsa - który jest lepszy?

Werdykt

Sama łatwość użytkowania, popularność, wydajność, ładowanie i praktyczność sprawiają, że Model Y jest lepszy niż Ioniq 5. Jednak Ioniq 5 jest tańszy i dzięki temu zapewnia większą wartość na całej planszy. Oba są świetnymi samochodami elektrycznymi, co oznacza, że naprawdę nie można podjąć tutaj złej decyzji.

Sekcja FAQ

Jak długa jest lista oczekujących na Teslę Model Y?

Podobno Tesla produkuje około 3000 modeli Model Y tygodniowo, co oznacza, że czas oczekiwania nie powinien być tak problematyczny jak w przypadku wielu innych samochodów elektrycznych. To rzeczywiście prawda, ponieważ będziesz musiał przebyć drogę około 6 do 10 tygodni na Model Y, co wcale nie jest złe.

Jak długa jest lista oczekujących na Hyundai Ioniq 5?

Według ostatnich wydarzeń, będziesz musiał czekać około 6 miesięcy do roku, jeśli chcesz Ioniq 5, ale Hyundai ma przyspieszyć produkcję wszystkich modeli Ioniq, ponieważ debiut rynkowy Ioniq 6 jest za rogiem, a Ioniq 7 jest również wkrótce ujawnione.

Czy Tesla Model Y jest bezpieczniejsza niż Hyundai Ioniq 5?

Zarówno Model Y, jak i Ioniq 5 to samochody IIHS Top Safety Pick +, co oznacza, że przeszły one wszystkie testy IIHS z latającymi kolorami. W związku z tym, niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujesz, bezpieczeństwo nigdy nie będzie problemem.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z