Problemy z silnikiem Fiat 2.4 MultiAir TigerShark

Jeep Compass Problemy

Silnik Fiata 2.4 MultiAir to hydraulicznie sterowana technologia zmiennych faz rozrządu i zmiennego skoku zaworów. Jest to jeden z najlepszych silników Fiata i Fiat Chrysler Automobiles wprowadził go w 2013 roku. Ale jak większość silników, ten również ma kilka problemów. Jakie są zatem problemy z silnikiem Fiat 2.4 Multiair?

Niektóre z najczęstszych problemów z silnikiem Fiat 2.4 multiair TigerShark to wysokie zużycie oleju i wycieki oleju. Pomimo kilku problemów, silnik ten jest bardzo trwały i wydajny. Co więcej, problemów tych można uniknąć przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji.

Jakie są najczęstsze problemy z silnikiem Fiat 2.4 multiair?

Wysokie zużycie oleju

Jest to główny problem z silnikiem Fiat 2.4 multiair Tigershark. Wielu użytkowników tego silnika skarżyło się na wydawanie dużej ilości gotówki na olej. Jeśli przeprowadzisz szybkie wyszukiwanie w Google problemów ze zużyciem oleju w 2,4-litrowym silniku Multiair, zostaniesz zbombardowany wieloma wynikami. To tylko pokazuje, jak ten silnik zużywa nadmierną ilość oleju.

Co więcej, istnieje pozew zbiorowy dotyczący nadmiernego zużycia oleju w silniku 2.4 Multiair. Większość osób wielokrotnie twierdziła, że ich silnik zużywa ponad 1 kwartę oleju na 1000 mil. Jest to niedorzeczne, ponieważ zalecana średnia powinna wynosić 1 kwartę oleju lub mniej na 1000 mil.

Po dokładnym zbadaniu problemu większość mechaników stwierdziła, że nadmierne zużycie oleju jest spowodowane przez tłoki lub pierścienie tłokowe. Mówi się, że zbyt duża ilość oleju przechodzi przez pierścienie, dostaje się do komory spalania i jest spalana. Nawet jeśli nadmierne zużycie oleju nie wpływa negatywnie na trwałość lub niezawodność silnika, zbyt niski poziom oleju może powodować poważne problemy.

  Jeep Renegade 1.0 gpl problemy

Niektóre z efektów niskiego poziomu oleju to stukanie, zgrzytanie i stukanie. Inne skutki obejmują słabe osiągi, przegrzanie silnika, zapach spalonego oleju, zgaśnięcie samochodu i niską oszczędność paliwa. Należy pamiętać, że lampka kontrolna silnika rzadko zapala się przy niskim poziomie oleju. Należy więc sprawdzić i upewnić się, że poziom oleju jest prawidłowy, zanim będzie za późno.

Zaleca się uzupełnianie oleju co 1000 mil. Może to być kosztowne, ale lepsze to niż wydawanie dużych pieniędzy na naprawę lub wymianę niektórych części z powodu niskiego poziomu oleju. Ponadto, ponieważ problem dotyczy tłoków, stosowanie gęstszego oleju ma kluczowe znaczenie, ponieważ pomaga zminimalizować zużycie oleju z powodu wady konstrukcyjnej.

Wycieki oleju

Innym problemem zgłaszanym przez użytkowników 2,4-litrowego silnika Fiat Tigershark jest wyciek oleju. Problem ten występuje nie tylko w silniku Fiat 2.4 multiair, ale we wszystkich silnikach Fiata. Zwykle występuje w starszych silnikach. Poza tym istnieje kilka uszczelek i innych części silnika, które stają się kruche wraz z wiekiem, cyklami cieplnymi i przebiegiem.

Niektóre z części, które stają się wadliwe i prowadzą do wycieków oleju, to uszczelki miski olejowej, uszczelki pokrywy zaworów i uszczelki główne. Jednak w silniku Fiat 2.4 Multiair Tigershark głównym winowajcą są uszkodzone uszczelki pokrywy zaworów. Należy pamiętać, że uszczelka pokrywy zaworów znajduje się w górnej części silnika i przez lata jest bardzo eksploatowana.

Jednak uszczelka pokrywy zaworów, która jest częścią gumopodobną, jest podatna na degradację wraz z wiekiem i przebiegiem. Niektóre z oznak wycieku oleju to widoczne wycieki, lekki dym, zapach spalonego oleju i niski poziom oleju silnikowego. Niemniej jednak, wycieki zaczynają się od małych, gdy uszczelki pokrywy zaworów zaczynają się degradować i pękać.

  Fiat 500x 1.0 t3 120 CV problemy

Aby rozwiązać ten problem, należy naprawić lub wymienić uszkodzone lub wadliwe części. Chociaż wymiana uszczelki pokrywy zaworów jest tania, może być czasochłonna, a koszty robocizny mogą być dość wysokie.

FAQ

Czy silnik Fiat 2.4 multiair jest niezawodny?

Tak, silnik Fiat 2.4 Multiair Tigershark jest dość niezawodny. W przeciwieństwie do większości silników Fiata, ten silnik odnotowuje kilka problemów. Głównym problemem jest wysokie zużycie oleju i wycieki oleju. Poza tymi dwoma, inne problemy są niewielkie i można ich uniknąć przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji samochodu.

Z drugiej strony, koszty naprawy mogą być wysokie, ponieważ cena części zamiennych jest również bardzo wysoka.

Czy silnik Fiata 2.4 Multiair jest dobry?

Tak, jest to jeden z najlepszych silników na rynku. Dzieje się tak dlatego, że jest wyposażony w system multiair, który jest bardzo wydajny. System ten umożliwia optymalne ustawienie czasu pracy zaworów dolotowych. Technologia multiair zwiększa również moc nawet o 10%, a moment obrotowy nawet o 15%. Poza tym, silnik ten jest również bardzo trwały.

Jak długo działa silnik Fiat 2.4 multiair?

Podobnie jak większość silników Fiata, silnik 2.4 multiair Fiata wytrzyma ponad 200 000 kilometrów, jeśli będzie dobrze konserwowany. Aby tak się stało, użytkownik musi odpowiednio dbać o samochód, a także przestrzegać zalecanych przez producenta regularnych przeglądów.

Ile oleju zawiera silnik Fiata 2.4 multiair?

Jak wspomniano wcześniej, 2,4-litrowy silnik Multiair Tigershark Fiata zużywa dużo oleju. Średnio silnik ten powinien zużywać co najmniej 6 litrów w pełni syntetycznego niemieckiego oleju silnikowego RAVENOL ECS 0w20. Nie tylko zużywa dużo oleju, ale jest on również bardzo drogi, ponieważ jest to olej w pełni syntetyczny.

  Zaskakujące fakty na temat Fiata Punto

Które modele Fiata są wyposażone w silnik Fiat 2.4 multiair?

Silnik 2.4 multiair Fiata osiąga moc od 178 KM do 184 KM. Poza tym silnik ten jest montowany w więcej niż jednym modelu Fiata. Można go znaleźć w modelach od 2016 do obecnego Fiata 500X i od 2017 do obecnego Fiata Toro. Oprócz Fiata, silnik ten można również znaleźć w Dodge Dart, Jeep Compass, Jeep Cherokee, Ram ProMaster City i Chrysler 200.

Samochody z silnikiem Fiat 2.4 TigerShark multiair

Silnik Fiat 2.4 Tigershark Multiair jest używany głównie przez grupę Fiat Chrysler Automobiles (FCA), która obejmuje takie marki jak Fiat, Chrysler, Dodge i Jeep. Oto kilka pojazdów tych marek, które są znane z oferowania silnika 2.4 Tigershark Multiair:

  1. Fiat Freemont (znany również jako Dodge Journey na niektórych rynkach)
  2. Chrysler 200
  3. Dodge Dart
  4. Jeep Cherokee (lata modelowe 2014-2018)
  5. Jeep Renegade (wersje Limited i Trailhawk)
  6. Jeep Compass (lata modelowe 2017-2020)
  7. Dodge Avenger (wycofany po roku modelowym 2014)
  8. Dodge Journey (wybrane wersje wyposażenia, w zależności od rynku)
  9. Dodge Caliber (wycofany po roku modelowym 2012)

Podsumowanie

Silnik Fiata 2.4 Multiair Tigershark został zaprojektowany w celu zapewnienia większej mocy i momentu obrotowego przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji spalin. Jest również bardzo wydajny i trwały. Niemniej jednak, wiąże się z nim kilka problemów, których można uniknąć, jeśli właściciel odpowiednio zadba o samochód. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, 2,4-litrowy silnik Multiair Fiata może przejechać ponad 200 tys. kilometrów.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z