Czy Mercedes W218 to dobry samochód?

Mercedes W218

Mercedes W218 to czterodrzwiowe stylowe coupe oparte na podwoziu W212, które było produkowane w latach 2011-2018. Klasa CLS (W218) była pionierem w tym segmencie, ale obecnie konkuruje z takimi modelami jak BMW serii 6 i Audi A7 Sportback.

Segment ten jest przeznaczony dla tych, którzy chcą mieć luksusowego niemieckiego sedana klasy średniej premium, ale wolą, aby takie sedany były bardziej stylowe i przyciągały uwagę. Oznacza to, że W218 to W212 w drogim dresie, ale czy Mercedes W218 to dobry samochód?

Mercedes W218 jest zdecydowanie dobrym samochodem z wielu powodów. Po pierwsze, jest wyposażony w mnóstwo mocnych i wyrafinowanych silników gazowych i wysokoprężnych. Wygląda świetnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, zwłaszcza model po modernizacji, który wciąż wygląda, jakby urodził się wczoraj.

Model W218 jest również niezawodny, ale są pewne problemy, o których warto wspomnieć. Aspekt wartości jest w tym przypadku silny, zwłaszcza w przypadku modelu W218 sprzed modernizacji. Praktyczność jest również przyzwoita, ale samochód jest nieco ograniczony przez pochyłą linię dachu, która ogranicza przestrzeń nad głową i widoczność dookoła.

Mercedes W218 – Układ napędowy

Linia Mercedesa W218 zaczyna się od modelu CLS350/CLS400 BlueEfficiency, który oferuje silnik V6 o pojemności 3,5 l i mocy 306 KM. Model CLS500 jest wyposażony w silnik V8 o pojemności 4,7 l i mocy 410 KM. Najwyższą wersją W218 z silnikiem benzynowym jest CLS 63 AMG z silnikiem 5,5 l BiTurbo V8 o mocy 585 KM. Wszystkie te modele są wyrafinowane, ale nie są najlepsze, jeśli chodzi o zużycie paliwa.

Paleta W218 z silnikami wysokoprężnymi rozpoczyna się od modelu CLS250d, wyposażonego w czterocylindrowy silnik turbo o pojemności 2,5 l i mocy 204 KM, następny w kolejności jest CLS350, który jest najmocniejszą jednostką napędową W218 z silnikami wysokoprężnymi, ponieważ w swojej najmocniejszej wersji oferuje moc ponad 300 KM. Nie są one tak mocne jak silniki gazowe W218, ale są o wiele bardziej wydajne.

  Czy Mercedes może przejechać przez myjnię samochodową?

W218 jest przede wszystkim samochodem z napędem na cztery koła, ale niektóre wersje są dostępne z napędem AWD 4MATIC jako opcja. Ponadto, wcześniejsze modele W218 wyposażone są w 7-biegową skrzynię automatyczną, podczas gdy nowsze modele po faceliftingu posiadają nowszą i bardziej zaawansowaną 9-biegową skrzynię automatyczną.

Mercedes W218 – Design i podwozie

Mercedes W218 jest stylową wersją coupe modelu W212, co oznacza, że oferuje wystarczającą ilość miejsca oraz dodatkowy styl charakterystyczny dla coupe. Dlatego też W218 jest wyposażony w okna bez ramek i pochyłą linię dachu, co sprawia, że samochód wygląda niezwykle elegancko. Po modernizacji W218 wygląda jeszcze lepiej i z pewnością bije na głowę obecną Klasę CLS.

Jeśli chodzi o wrażenia z jazdy, W218 prowadzi się tak, jak wygląda. Oznacza to, że jest to luksusowa limuzyna z dodatkowym akcentem w postaci sportowego coupe. Najbardziej dynamicznym modelem W218 jest bez wątpienia CLS 63 AMG. Również wnętrze W218 jest takie samo jak w W212, ale CLS ma lepsze wyposażenie prosto z fabryki.

Mercedes W218 – niezawodność i typowe problemy

Jeśli chodzi o niezawodność, Mercedes CLS W218 jest mniej więcej taki sam jak Klasa E W212. Oznacza to, że powinien on służyć przez długi czas, zwłaszcza jeśli będzie się go odpowiednio dobrze konserwować. Najczęstsze problemy z W218 są związane z zawieszeniem pneumatycznym, silnikiem, skrzynią biegów, układem elektronicznym oraz różnymi wyciekami z układu chłodzenia lub wyciekami oleju.

  Czy Mercedes AMG EQS potrzebuje oleju?

Kluczem do przyjemnego posiadania W218 jest wykonywanie przeglądów zawsze wtedy, gdy wymagają tego zalecenia. Jeśli to zrobisz, samochód powinien bez problemu wytrzymać setki tysięcy kilometrów. Tak czy inaczej, W218 jest niezawodnym samochodem, ale rozważ jego zakup tylko wtedy, gdy wszystkie przeglądy i dokumentacja serwisowa są obecne.

Mercedes W218 – wartość i praktyczność

Model W218 przed modernizacją jest obecnie bardzo atrakcyjny, biorąc pod uwagę jego możliwości. Stylowe, ponadczasowe, czterokołowe coupe z mocnym i niezawodnym silnikiem to coś, za co nie należy oczekiwać, że będzie kosztować tyle, co nowy, fabrycznie nowy japoński samochód klasy ekonomicznej. Koszty utrzymania są jednak wysokie, więc jeśli rozważasz zakup takiego samochodu, musisz mieć świadomość, że nie jest on tani w eksploatacji.

Pod względem praktyczności W218 jest jednocześnie dobry i zły. Dobrą stroną jest to, że może wygodnie pomieścić do czterech osób i ma duży bagażnik. Złą stroną jest to, że w W218 nie zmieści się pięć osób oraz fakt, że pochylona linia dachu ogranicza przestrzeń nad głową.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić Mercedesa W218?

Mercedes W218 to w dzisiejszych czasach świetna okazja, ale jego tuning kosztuje całkiem sporo pieniędzy. CLS350 jest najlepszy do kupienia w dziale benzynowym, natomiast CLS350d jest najlepszy w katalogu z silnikami wysokoprężnymi. Zawsze szukaj egzemplarzy z obecnymi zapisami historii serwisowej, ponieważ są one ważniejsze niż sam przebieg.

  Jaki jest najlepszy Mercedes do jazdy off-road?

W związku z tym, warto rozważyć zakup modelu W218, ale warto również sprawdzić Audi A7 i BMW serii 6 z tej epoki. Te trzy samochody są bardzo dobrze dobrane, co oznacza, że mogą wymieniać się ciosami przez wiele dni.

Jak długo może wytrzymać Mercedes W218?

Mercedes W218 jest w stanie przejechać kilkaset tysięcy kilometrów bez konieczności przeprowadzania remontu kapitalnego. Jedynym sposobem na osiągnięcie takiego komfortu jest konserwacja samochodu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Dlatego też 200 000+ mil na zegarze jest jak najbardziej możliwe.

Warto również wspomnieć, że model W218 po face liftingu jest ogólnie lepszą opcją, zarówno dlatego, że jest nowszy, jak i dlatego, że nie ma tylu problemów, co model W218 po face liftingu. Podsumowując, W218 jest zbudowany tak, aby przetrwać, ale tylko wtedy, gdy tak się stanie.

Czy Mercedes CLS jest lepszy od Audi A7?

Audi A7 i Mercedes CLS są zaciekłymi rywalami, ponieważ oferują mniej więcej te same wrażenia przy innym podejściu. BMW serii 6 również należało do tej grupy, ale BMW zdecydowało się zrezygnować z niego na rzecz BMW serii 8, które jest zarówno droższe, jak i mocniejsze od tych dwóch modeli.

Podsumowując, modele A7 i CLS są do siebie bardzo podobne. A7 jest nieco droższy, ponieważ jest nieco nowszy. CLS jest wygodniejszym samochodem i starsi ludzie wolą go od A7. A7 jest nieco bardziej młodzieżowy, dynamiczny, ale nie może się równać z CLS-em pod względem komfortu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z