BMW Z4 VS Mercedes SLK – co jest lepsze?

BMW i Mercedes-Benz są rywalami od dziesięcioleci. Konkurują w niemal każdej kategorii samochodowej, ponieważ obie firmy oferują samochody różnych marek i modeli. Niezależnie od ich rywalizacji, który samochód jest lepszy pomiędzy BMW Z4 a Mercedesem SLK?

Mercedes SLK jest lepszym samochodem, jeśli zależy Ci na luksusie, komforcie i zaawansowanych funkcjach. Z drugiej strony, BMW Z4 jest idealnym samochodem dla osób, które pragną wydajności, prędkości i doskonałej obsługi. Ogólnie rzecz biorąc, te samochody są wyjątkowe i superszybkie.

Dla tego artykułu, będziemy trzymać się tylko 2016 Mercedes SLK i 2016 BMW Z4. Jest to spowodowane tym, że Mercedes zmienił Mercedes SLK do Mercedes SLC w 2016 roku. Tak więc, mimo że SLK i SLC to te same samochody, ich nazewnictwo jest inne.

Dodatkowo, Mercedes SLK lub SLC został wycofany z produkcji w 2020 roku, podczas gdy BMW Z4 jest nadal w produkcji do dnia dzisiejszego. Tak więc, nie będzie sprawiedliwe, jeśli porównamy 2016 Mercedes SLK z 2022 BMW Z4. Skupimy się więc na 2016 Mercedesie SLK i 2016 BMW Z4.

Jak BMW Z4 wypada w porównaniu do Mercedesa SLK?

Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

Mercedes SLK wygląda bardziej elegancko niż BMW Z4. Dotyczy to zarówno wnętrza, jak i wyglądu zewnętrznego. Poza tym, Mercedes SLK jest jednym z najbardziej kultowych samochodów wszech czasów. Tym, co odróżnia SLK od BMW Z4 pod względem wyglądu zewnętrznego, jest jego sportowa stylistyka.

Oba te samochody są kabrioletami o sportowym charakterze, ale SLK wygląda bardziej sportowo niż BMW Z4. Niemniej jednak, BMW Z4 jest dość duże, ponieważ ma rozstaw osi 98,3 cala, długość 166,9 cala, szerokość 70,5 cala i wysokość 50,6 cala.

  BMW Z4 VS Audi TT - co jest lepsze?

Z drugiej strony, Mercedes SLK ma rozstaw osi 95,7 cala, długość 162,8 cala, szerokość 71,5 cala i wysokość 51,5 cala. Z tych pomiarów wynika, że BMW Z4 jest dłuższe, podczas gdy SLK jest wyższy. Poza tym, BMW Z4 ma również przestronniejsze wnętrze, choć różnica jest bardzo mała.

Mimo że BMW Z4 ma bardziej przestronne wnętrze, wnętrze Mercedesa SLK jest bardziej komfortowe i zaawansowane. Dzięki najwyższej klasy materiałom i zaawansowanym funkcjom, które Mercedes dodaje do wnętrza. Jednak BMW Z4 nie odstaje od niego, ponieważ jest również wygodne.

Osiągi

Zazwyczaj BMW mają lepsze osiągi niż Mercedes-Benz. BMW Z4 jest wyposażone w 3,0-litrowy silnik rzędowy twin-turbo, który osiąga moc 335 KM i moment obrotowy 332 lb-ft. Natomiast Mercedes SLK jest wyposażony w 3,5-litrowy silnik V-6 na benzynę premium, który generuje moc 302 KM i moment obrotowy 273 lb-ft.

Dlatego BMW Z4 jest mocniejsze i ma lepsze osiągi niż Mercedes SLK. Poza tym, oba samochody mają kilka wariantów. BMW Z4 ma trzy warianty: sDrive28i Roadster z 2,0-litrowym silnikiem rzędowym-4 na gaz, sDrive35i Roadster z 3,0-litrowym silnikiem rzędowym-6 twin-turbo na gaz oraz sDrive35iS Roadster z 3,0-litrowym silnikiem rzędowym-6 twin-turbo na gaz.

Mercedes SLK ma tylko dwie wersje wyposażenia: SLK 300 Roadster z 2,0-litrowym silnikiem rzędowym na gaz oraz SLK 350 Roadster z 3,5-litrowym silnikiem V6 na gaz. Co więcej, wyższa wersja Mercedesa może przyspieszyć od 0 do 60 mph w 5,6 sekundy, a jej prędkość maksymalna wynosi 167 mph.

  BMW ix3 VS Audi e-Tron - co jest lepsze?

Niemniej jednak, najwyższa wersja BMW Z4 jest znacznie szybsza, ponieważ może przyspieszyć od 0 do 60 w 4,8 sekundy, ale jest dość wolna z prędkością maksymalną 155mph. Mimo, że BMW Z4 startuje szybciej, Mercedes SLK jest szybszy.

Cena

Może to być zaskoczeniem, ale BMW Z4 jest droższe od Mercedesa SLK. Bazowe BMW Z4 (sDrive28i) kosztuje około 49800 dolarów, podczas gdy high-end trim (sDrive35is) kosztuje około 66 300 dolarów. Z drugiej strony, bazowy Mercedes SLK (SLK 300) kosztuje około 47 000 dolarów, podczas gdy najwyższa wersja (SLK 350) kosztuje około 59 250 dolarów.

Po porównaniu cen początkowych BMW Z4 i Mercedesa SLK okaże się, że Mercedes SLK jest znacznie tańszy z bardziej zaawansowanymi funkcjami. BMW Z4 może mieć lepsze osiągi i oferować więcej miejsca, ale Mercedes SLK jest bardziej zaawansowany i sportowy niż Z4.

FAQ

Który samochód jest szybszy – Mercedes SLK czy BMW Z4?

Jeśli chodzi o przyspieszenie, BMW Z4 jest szybszym samochodem, ponieważ potrzebuje tylko 4,8 sekundy, aby przejść od 0 do 6 60, podczas gdy SLK potrzebuje 5,6 sekundy. Jednak pod względem szybkości, Mercedes SLK jest szybszy niż BMW Z4, ponieważ ma prędkość maksymalną 167mph, podczas gdy Z4 ma 155mph.

Dlaczego używane Mercedesy SLK i BMW Z4 są tak tanie?

Używane Mercedesy SLK i BMW Z4 są tak tanie z powodu wysokich kosztów napraw i konserwacji. Co więcej, ich części są bardzo drogie i te samochody psują się często w porównaniu do samochodów klasy średniej. Na dodatek potrzebują one specjalnych narzędzi i mechaników do ich obsługi, co w efekcie zwiększa koszty utrzymania.

  Mercedes AMG GLS Klasy Niezawodność

Dlaczego nazwa Mercedes SLK została zmieniona na SLK?

Przed 2017 rokiem Mercedes produkował Mercedesa SLK. Jednak nazwa zmieniła się na SLC od 2017 do 2020 roku. Mimo że cechy pozostały takie same z kilkoma zmianami, Mercedes zmienił nazwę, aby oznaczyć bliskie pokrewieństwo samochodu z sedanem klasy C i SUV-em GLC.

Który samochód jest potężniejszy – 2016 BMW Z4, Porsche 718 Boxster, Audi TT, czy Mercedes SLK?

Najmocniejszym samochodem na tej liście jest Porsche Boxster. Wynika to z faktu, że jego bazowy silnik dostarcza aż 300 KM. Za nim plasuje się bazowy Mercedes SLK o mocy 241 KM, BMW Z4 o mocy 240 KM, a na końcu Audi TT o mocy 220 KM.

Co więcej, 2016 Porsche Boxster jest najszybsze, ponieważ może przyspieszyć od 0 do 60 w 4,6 sekundy, a następnie BMW Z4 z 4,8 sekundy, a Audi TT i Mercedes SLK zarówno zegar na 5,6 sekundy.

Bottom line

BMW Z4 roadster ma o wiele lepsze osiągi i jest bardziej przestronny niż Mercedes SLK roadster. Z drugiej strony, Mercedes SLK ma bardziej urodziwy wygląd zewnętrzny i wnętrze, a także jest bardziej zaawansowany i luksusowy niż BMW Z4. Pomimo większej liczby funkcji, Mercedes SLK jest znacznie tańszy i bardziej niezawodny.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z