Czy czarny samochód jest gorętszy od białego?

Kombinacja kolorów wnętrza i nadwozia Twojego samochodu oznacza wiele rzeczy. Przede wszystkim jest to wyraz tego, co lubisz, a czego nie. Poza tym, istnieje wiele ramifications związane z wnętrza i na zewnątrz kombinacje kolorów, takich jak rozpraszanie ciepła, wartość odsprzedaży i konserwacji.

Tak, czarny samochód zachowuje sposób więcej ciepła niż biały samochód robi, ale istnieją sposoby można zanegować to. Jeśli zdecydujesz się na barwy okien, na przykład, jesteś prawdopodobnie będzie obniżyć temperaturę wnętrza znacznie, tak bardzo, że ciemne wnętrze kolorowe nie ma znaczenia.

Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne opcje kolorystyczne odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła. Na przykład czarna skórzana kierownica zatrzymuje więcej ciepła niż biała. Jeśli jednak używasz ochrony przeciwsłonecznej na desce rozdzielczej i kierownicy, nie powinieneś się martwić.

Dzieje się tak dlatego, że powierzchnia o jasnym kolorze odbija więcej światła/ciepła, a powierzchnia o ciemnym kolorze nie. Nazywa się to zasadą termodynamiki. Jeśli nie wierzysz, wyjdź latem na zewnątrz w czarnej koszuli, a przekonasz się.

Termodynamiczna zasada koloru

Zanim zagłębimy się w różnice pomiędzy czarnymi i białymi kolorami wewnątrz i na zewnątrz samochodu, ważne jest, abyś zrozumiał, jak prawa termodynamiki mają zastosowanie w tej sytuacji. Kolor jest zasadniczo odbiciem światła. Dokładniej mówiąc, czerwony samochód odbija każdy „kolor” ze spektrum światła oprócz czerwonego.

Tak samo jest na przykład z kolorem niebieskim, który odbija wszystkie inne światła poza niebieskim. Oczywiście, to nie jest „czarno-biały” typ rzeczy (pun intended), a te nie są tak precyzyjne. Ale, ogólnie rzecz biorąc, zasada ta ma zastosowanie do każdego koloru oprócz białego, srebrnego i czarnego, które są nieco nonkonformistyczne.

  Które SUV-y mają system wspomagania parkowania?

Białe kolory odbijają całe spektrum światła, srebrne odbijają większość światła, a ciemniejsze kolory, czarny szczególnie, pochłania całe spektrum światła. Pochłonięte światło jest przekazywane do ciepła, co oznacza, że więcej „światło” to pochłania, tym więcej z niego jest przekształcane w ciepło.

W związku z tym, jasno zabarwiona powierzchnia pochłania mniej energii, a zatem nie jest tak gorąca. Z drugiej strony, kolor czarny zatrzymuje prawie całą energię, a to skutkuje wyższą temperaturą powierzchni. Jest to zasada uniwersalna, więc nie ma znaczenia czy jest to koszula czy samochód, takie zasady obowiązują.

Właściwości termodynamiczne wnętrza i zewnętrza samochodu

Jeśli latem wyjdziesz z domu w czarnej koszuli, na pewno będziesz odczuwał ciepło bardziej niż gdybyś miał na sobie białą koszulę. Ale samochody są inne, ponieważ są wykonane z metalu, który jest świetnym przewodnikiem ciepła. Oznacza to, że ta zasada termodynamiki wpływa na samochody wykładniczo.

Kolor wnętrza nie jest jedynym powodem, dla którego niektóre samochody pochłaniają ciepło lepiej niż inne. Innym ważnym aspektem jest sam materiał. Na przykład skóra jest o wiele gęstsza niż tkanina i jako taka pochłania i przewodzi więcej ciepła w porównaniu z wnętrzem wykonanym z tkaniny.

Jeśli kiedykolwiek siedziałeś w skórzanym fotelu, gdy samochód stał na słońcu, na pewno to poczułeś. Jeśli kierownica i gałka dźwigni zmiany biegów są obite skórą, prawdopodobnie staną się bardzo gorące, jeśli będą wystawione na działanie słońca przez jakiś czas.

  Najlepsze supersamochody dla wysokich kierowców

To powiedziawszy, pamiętaj, aby zainwestować w zestaw przyzwoitych przyciemniaczy okien lub przyzwoity zewnętrzny/wewnętrzny pokrowiec samochodowy. Jeśli parkujesz swój samochód w słońcu regularnie, upewnij się, aby pokryć swoją deskę rozdzielczą, ponieważ słońce może uszkodzić jej powierzchnię z powodu ciągłej ekspozycji na słońce.

Wartość odsprzedaży związana z wnętrzem i kolorem zewnętrznym samochodu

Ludzie są wyjątkowi i wielu z nas uwielbia wiele rzeczy. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego nie ma zbyt wielu różowych, pomarańczowych, żółtych, jaskrawo niebieskich lub jaskrawo zielonych samochodów? Po tym wszystkim, często kupujemy buty, koszule, telefony komórkowe, i co nie w każdym rodzaju kolorów, ale nie samochody.

W niektórych rejonach świata, takich jak na przykład Zjednoczone Emiraty Arabskie, zdecydowana większość samochodów jest biała. Jest to częściowo ze względu na wspomnianą wcześniej zasadę termodynamiki, ale także z powodu wartości odsprzedaży. Kiedy przychodzi czas, aby sprzedać swój samochód, kolor ma ogromne znaczenie, a jeśli pomalować swój Focus w jasnym różu, są szanse, że nigdy nie będzie go sprzedać.

To jest powód, dlaczego zdecydowana większość samochodów tam są albo białe, czarne lub szare. Czasami można natknąć się na czerwony lub niebieski samochód, ale zazwyczaj jest to bardziej stonowany kolor. Poza supersamochodami, takimi jak na przykład Lamborghini, większość samochodów jest albo czarna, albo biała, albo szara.

Dział FAQ

Jakie jest najczęstsze połączenie kolorów wnętrza i nadwozia?

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jaki kolor samochodu jest najbardziej powszechny, to jest to czarny na czarnym. Warto wspomnieć, że większość wnętrz samochodów jest czarna.

  Jaki samochód wytrzyma 20 lat?

To dlatego, że odsprzedaż ma znaczenie, a ponieważ prawdopodobnie wygląda najlepiej. Poza tym, czarne wnętrza nie odbijają się na przedniej szybie, a jaskrawo kolorowe powierzchnie tak. Tylko niewielki procent wnętrz samochodów jest biały, szary, beżowy, brązowy, kremowy lub czerwony.

Czy powinniśmy być bardziej kreatywni w wyborze koloru samochodu?

Tak, zdecydowanie powinniśmy. Samochody nie są tylko narzędziami, i to jest fakt. Samochody są środkiem wyrazu, statusu i sukcesu. Są one również sposobem na leczenie się za zamknięcie na wspaniałej transakcji biznesowej. Ponadto, samochody są wspaniałym towarzyszem podróży i bankiem bezcennych wspomnień.

Jako takie, powinniśmy wyrażać siebie więcej. Jako ludzie lubimy rzeczy indywidualne, rzeczy, które są i czujemy „nasze”. Na przykład entuzjasta samochodów jest bardziej skłonny do pomalowania samochodu na nietypowy kolor niż „zwykła” osoba. Nie należy jednak przesadzać i kupować fioletowo-złotego samochodu, jeśli nie jest się Snoop Doggiem.

Co zrobić, jeśli mój samochód nie jest ani czarny, ani biały?

Różnice temperatur pomiędzy białym i czarnym samochodem są na tyle zauważalne, że warto o nich wspomnieć. Z drugiej strony, jeśli twój samochód jest pomarańczowy lub czerwony, lub cokolwiek innego, różnice temperatur nie są tak zauważalne, a zatem nie warto o nich wspominać.

Bez względu na kolor, istnieje wiele sposobów, aby utrzymać samochód w chłodzie. Pokrowiec samochodowy, zacieniony parking, koce na desce rozdzielczej, przyciemnianie szyb, jednobarwne szyby… Wszystkie te techniki robią ogromną różnicę, jeśli chodzi o temperaturę samochodu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z