Czy Mercedes GLC300 to dobry samochód?

Mercedes GLC300

Mercedes Benz GLC300 to najpopularniejszy model GLC, a sam GLC to także jedna z najpopularniejszych ofert w całym katalogu Mercedesa. Czy jednak Mercedes GLC300 jest dobrym samochodem? Czy oferuje wystarczająco dużo możliwości, aby uznać go za klejnot w koronie obecnej linii SUV-ów Mercedesa?

W rzeczywistości GLC300 jest dobrym samochodem, ale wypada blado na tle konkurencji, ponieważ ta generacja GLC pozostała w większości niezmieniona przez ponad 7-8 lat. GLC300 jest wyposażony w rzędowy, 4-cylindrowy silnik o pojemności 2,0 l, zarówno w wersji sprzed faceliftingu, jak i po faceliftingu.

Stylistyka GLC300 jest ładna, szczególnie w przypadku modelu po faceliftingu, który do dziś wygląda konkurencyjnie. Warto również wspomnieć, że GLC po modernizacji występuje również w wersji coupe. Jeśli chodzi o wnętrze, GLC zaczyna coraz bardziej zdradzać swój wiek. Model po faceliftingu radzi sobie z tym lepiej dzięki zastosowaniu w pełni panoramicznego zestawu wskaźników.

Pod względem niezawodności GLC300 jest przyzwoity, ale zdarzają mu się problemy, nad którymi warto się pochylić. GLC300 jest również praktycznym samochodem i reprezentuje przyzwoitą wartość, ale tylko wtedy, gdy kupisz go używanego. Kupno nowego GLC300 nie jest zbyt mądre, ponieważ następna generacja GLC300 jest tuż za rogiem.

Mercedes Benz GLC300 – Układ napędowy

Mercedes GLC300 sprzed faceliftingu jest wyposażony w rzędowy, 4-cylindrowy, turbodoładowany silnik o pojemności 2,0 l i mocy 245 KM oraz 272 lb-ft momentu obrotowego. W modelu GLC300 po faceliftingu zastosowano ten sam silnik, ale jego moc została zwiększona do 258 KM, natomiast wartości momentu obrotowego pozostały całkowicie niezmienione.

  Który Mercedes ma drzwi skrzydłowe?

Mercedes GLC300 jest zazwyczaj wyposażony w system 4MATIC AWD, który zapewnia zwiększoną trakcję w każdych warunkach pogodowych. Biorąc pod uwagę fakt, że GLC jest SUV-em, system 4MATIC jest koniecznością. Zarówno model GLC300 po modernizacji, jak i GLC300 przed modernizacją wyposażony jest w 9-biegową automatyczną skrzynię biegów, która działa płynnie i bezproblemowo.

Jeśli chodzi o wydajność, GLC300 w wersji przed modernizacją osiąga maksymalnie 35MPG, podczas gdy GLC300 po modernizacji osiąga to samo. Warto wspomnieć, że większość osób, które jeżdżą GLC300 na co dzień, osiąga zazwyczaj około 25MPG.

Mercedes GLC300 – Design i podwozie

Model GLC300 został po raz pierwszy zaprezentowany w 2015 roku jako następca dziwnego GLK. W momencie, gdy GLC wylądował na rynku, niemal natychmiast stał się hitem. GLC sprzed faceliftingu zaczyna pokazywać swój wiek zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, podczas gdy GLC po faceliftingu wygląda o wiele bardziej nowocześnie w porównaniu z nim. Ponadto, GLC po modernizacji występuje w wersji coupe, co sprawia, że samochód wygląda i sprawia wrażenie jeszcze bardziej ekskluzywnego.

Podwozie i zawieszenie GLC zostało zaprojektowane z myślą o komforcie i łatwości użytkowania. Zawieszenie ma duży skok, aby poradzić sobie ze wszystkim, co może spotkać Cię w mieście, ale GLC po prostu nie jest SUV-em terenowym. Oczywiście, jest wyposażony w napęd AWD, ale Mercedes nigdy nie zamierzał, aby właściciele GLC jeździli w terenie.

Mercedes GLC300 – Niezawodność i typowe problemy

GLC300 nie jest najbardziej niezawodnym modelem Mercedesa wszechczasów, ale nie jest też najbardziej zawodnym Mercedesem wszechczasów. Mieści się gdzieś pośrodku, co oznacza, że właściwa konserwacja jest niezbędna, jeśli chcesz, aby GLC300 służył jak najdłużej. Koszty obsługi technicznej są zbliżone do kosztów konkurencji, co oznacza, że utrzymanie Audi Q5 i BMW X3 kosztuje mniej więcej tyle samo.

  Najczęstsze problemy z Mercedes W169

Najczęstsze problemy związane z GLC300 dotyczą skrzyni biegów, hamulców, układu kierowniczego i problemów z silnikiem. Naprawa niektórych z nich, takich jak zatarcie silnika, może kosztować nawet 10 000 USD. Nie są one jednak tak częste i zazwyczaj wiążą się z brakiem należytej konserwacji.

Mercedes GLC300 – praktyczność i wartość

Mercedes GLC300 jest mniejszy, ale może z łatwością pomieścić do pięciu pasażerów. Oznacza to, że GLC300 jest wystarczająco praktyczny, aby pełnić rolę samochodu rodzinnego, ale nie jest przeznaczony do przewożenia ludzi. Przestrzeń bagażnika jest duża, widoczność jest dobra, a wysiadanie z samochodu i wsiadanie do niego jest niezwykle łatwe.

Pod względem wartości, GLC300 jest raczej trudny do sprzedania w tej chwili, ponieważ następna generacja GLC jest tuż za rogiem. Jeśli chcesz kupić nowego GLC, powinieneś poczekać na pojawienie się następnej generacji. Jeśli chcesz kupić używane, również powinieneś poczekać, aż pojawią się nowe i ceny zaczną spadać.

Sekcja FAQ

Kiedy pojawi się nowy Mercedes GLC?

Nowy Mercedes GLC300 ma zostać ujawniony w czerwcu 2022 roku, a różne źródła podają, że powinien trafić na rynek do końca września 2022 roku. Czekanie na nowego GLC ma jak najbardziej sens, ponieważ będzie on bazował na nowej Klasie C, która od wewnątrz wygląda jak milion dolarów.

Zła wiadomość jest taka, że nowe modele GLC AMG nie otrzymają ani 6-, ani 8-cylindrowych silników, a zastąpi je już istniejący w A45 AMG 4-cylindrowy silnik turbo o pojemności 2,0 l. Podobnie będzie w przypadku nowego modelu C 63 AMG.

  4MATIC a 4MOTION - różnice, zalety i wady

Czy Mercedes GLC to bezpieczny samochód?

Mercedes Benz GLC jest niezwykle bezpiecznym samochodem, ponieważ we wszystkich renomowanych organizacjach uzyskał 5-gwiazdkową ocenę zderzeniową. To bardzo rozsądne, że Mercedes XXI wieku jest bezpieczny, tak jak wszystkie nowsze modele Mercedesa.

GLC jest wyposażony we wszystkie nowoczesne systemy bezpieczeństwa, takie jak tempomat adaptacyjny, kamery 360, asystent jazdy, automatyczne hamowanie, czujniki parkowania, systemy zapobiegające kolizjom, wykrywanie pieszych itd.

Czy Mercedes GLC jest lepszy od Audi Q5 lub BMW X3?

Mercedes GLC jest w tej chwili starszy, ale Q5 jest bardzo podobny, ponieważ te dwa modele pojawiły się w tym samym czasie. Jednak odświeżenie Q5 było znacznie bardziej znaczące, co sprawiło, że samochód wygląda i sprawia wrażenie nowszego w porównaniu z GLC, zwłaszcza we wnętrzu.

BMW X3 również przeszło w tym roku niewielką modernizację, co oznacza, że jest w stanie dotrzymać kroku zarówno Q5, jak i GLC, ale nie jest to najbardziej ekscytujący kompaktowy SUV na rynku.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z