Czy samochody elektryczne jeżdżą inaczej?

Samochody elektryczne rzeczywiście różnią się w prowadzeniu zarówno powoli jak i szybko. Silniki elektryczne oferują zupełnie inny zestaw zalet i wad w porównaniu do samochodów z silnikiem spalinowym, co oznacza, że jazda samochodem elektrycznym jest bardziej podobna do jazdy skuterem niż samochodem.

Na początek, samochody elektryczne nie mają tradycyjnej skrzyni biegów, co oznacza, że nie istnieją samochody elektryczne z manualną skrzynią biegów. Ponadto, silniki elektryczne oferują 100% mocy w każdym momencie, co znacznie różni się od silnika spalinowego, który musi się zepsuć, zanim zapewni optymalną moc.

Samochody elektryczne nie są tak szybkie, jak samochody ICE są, ponieważ mają tendencję do cierpienia w górnej części, mimo że są one o wiele bardziej zdolne, jeśli chodzi o 0-60mph razy. Zawierają one również specyficzne cechy samochodów elektrycznych, takie jak hamowanie odzyskowe, które może nawet oznaczać, że jesteś w stanie prowadzić samochód elektryczny, obsługując tylko jeden pedał.

Samochody elektryczne są również o wiele cięższe i inaczej rozmieszczają ciężkie elementy układu napędowego. Oznacza to, że samochody elektryczne mają nisko położony środek ciężkości, a jednocześnie są cięższe, podczas gdy ICE jest lżejszy, ale zazwyczaj ma wyżej położony środek ciężkości.

Specyfika jazdy samochodem elektrycznym – wolna jazda

Większość z nas jeździ swoimi samochodami po mieście, co oznacza, że rzadko kiedy przekraczamy prędkość większą niż 50mph, jeśli nie jedziemy autostradą. Jeśli jesteś przyzwyczajony do jazdy samochodem z silnikiem spalinowym, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wygląda zwykły dojazd do pracy w samochodzie z silnikiem spalinowym, ponieważ stale zmieniasz/usłyszysz biegi, które są zmieniane.

Samochód elektryczny nie posiada tradycyjnych biegów, co oznacza, że nie poczujesz, że biegi są zmieniane. Ponadto, samochody elektryczne nie wytwarzają żadnego hałasu ani wibracji, co oznacza, że jazda samochodem elektrycznym jest nieco nienaturalna i bardziej emocjonująca.

  Najlepsza Tesla dla wysokich kierowców

Jednak największa różnica pojawia się wraz z wykorzystaniem systemów takich jak hamowanie odzyskowe, które wykorzystuje silniki trakcyjne do spowolnienia samochodu nawet bez użycia hamulców. Ponieważ większość samochodów elektrycznych umożliwia dostosowanie ilości regeneracji do własnych potrzeb, teoretycznie można nawet prowadzić samochód elektryczny za pomocą jednego pedału.

Samochody elektryczne są dla niektórych jak szybowce, ponieważ są w stanie zaoferować bardziej płynną jazdę. W sumie, samochody elektryczne mają inne odczucia podczas powolnej jazdy, do tego stopnia, że nie czują się nawet jak samochód.

Specyfika jazdy samochodem elektrycznym – szybka jazda

Jeśli podróżujesz ze stałą prędkością 70mph, jest mniej prawdopodobne, że zauważysz dużą różnicę między samochodem elektrycznym a spalinowym, poza hałasem i potencjalnymi wibracjami silnika. Jednakże, samochody elektryczne mają tendencję do być dużo bardziej śliskie, co oznacza, że powinny być cichsze.

Jest to ważne, ponieważ w samochodzie elektrycznym nie ma silnika, który może wydać wiele mechanicznych odgłosów, które w przeciwnym razie można by usłyszeć w samochodzie z silnikiem spalinowym. Jeśli chodzi o wydajność jazdy, samochody elektryczne i samochody ICE są różne, ponieważ samochody elektryczne mają tendencję do przyspieszania szybciej, ale mają niższe prędkości maksymalne.

Mając 0-60mph mniej niż 3 sekundy jest dość powszechne dla samochodu elektrycznego, podczas gdy większość sub-3 sekundy ICE samochody są supersamochody. Ponadto, samochody elektryczne są ciężkie i to jest coś, co na pewno poczujesz na zakrętach, ale nie w taki sam sposób, jak w ciężkim samochodzie ICE.

  Czy pokrowce na fotele samochodowe są niezbędne?

Ponieważ samochody elektryczne mają tendencję do pakowania swoich akumulatorów nisko, co zapewnia niski środek ciężkości, co również zapewnia, że samochód czuje się dość dynamicznie, mimo że jest dość ciężki.

Różnice w codziennym użytkowaniu pomiędzy samochodami elektrycznymi i spalinowymi

Posiadanie samochodu elektrycznego wiąże się z wieloma korzyściami i wadami w porównaniu do samochodów spalinowych. Zazwyczaj oferują one więcej miejsca w bagażniku, ponieważ nie mają silnika z przodu. Muszą być ładowane od czasu do czasu i to jest zupełnie inna sytuacja w porównaniu do samochodu ICE.

Wyjazd w długą podróż jest nadal o wiele łatwiejszy z samochodem spalinowym, ponieważ można go napełnić w ciągu kilku minut i cieszyć się dłuższym zasięgiem. Samochód elektryczny potrzebuje dużo czasu, aby się naładować, jeśli nie znajdziesz najszybszej dostępnej i działającej ładowarki na swojej trasie.

Wszystko to oznacza, że będziesz musiał planować swoje podróże nieco dokładniej, aby uwzględnić postoje na ładowanie. W wielu miastach na całym świecie pobierane są opłaty za wjazd do centrum, o co nie trzeba się martwić w przypadku samochodu elektrycznego.

Wreszcie, większość miast oferuje specjalne parkingi dla samochodów elektrycznych, co nie jest czymś, czym możesz się cieszyć, posiadając samochód z silnikiem spalinowym.

Sekcja FAQ

Czy opłaca się kupić samochód elektryczny w 2021 roku?

Zakup samochodu elektrycznego w 2021 roku zależy od wielu różnych czynników, takich jak dostęp do ładowarki ściennej lub dostęp do niezawodnej infrastruktury ładowania. Jeśli jesteś w stanie zamontować ładowarkę ścienną w garażu i używać jej do codziennego ładowania samochodu elektrycznego, zakup samochodu elektrycznego ma duży sens.

  Czy można zostawić samochód elektryczny podłączony do prądu?

Z drugiej strony, jeśli nie jesteś w stanie korzystać z ładowarki ściennej, ponieważ ulica park samochód lub garaż nie oferuje wylotu jakiegokolwiek rodzaju, to nie jest tak dobry pomysł. Ponadto, jeśli obszar, w którym mieszkasz, nie oferuje niezawodnej infrastruktury ładowania, a chcesz używać samochodu elektrycznego jako jedynego samochodu, lepiej jest go pominąć.

Dlaczego powinienem kupić samochód elektryczny zamiast hybrydy plug-in?

Samochód elektryczny jest kolejnym krokiem po hybrydzie plug-in w kierunku całkowicie zdekarbonizowanego samochodu. Jeśli jesteś kimś, kto ma już przyzwoite doświadczenie z plug-in, co oznacza, że stale polegasz na silniku elektrycznym, powinieneś być w stanie płynnie przejść na samochód elektryczny.

Z drugiej strony, jeśli nie masz żadnego doświadczenia ani z plug-in, ani z samochodem elektrycznym, najlepiej najpierw zdecydować się na plug-in, a później przejść na samochód w pełni elektryczny, gdy będziesz zaznajomiony z samochodami zasilanymi bateriami.

Czy samochody elektryczne mają lepsze osiągi niż samochody z silnikiem spalinowym?

Jeśli chodzi o moc i szybkość przyspieszania, to tak. Jest to jednak jedyny aspekt, w którym samochód elektryczny jest lepszy od samochodu spalinowego pod względem osiągów. Tradycyjny samochód z silnikiem benzynowym oferuje więcej poziomów zaangażowania, co sprawia, że jazda jest o wiele przyjemniejsza.

Co więcej, tradycyjne samochody z silnikiem spalinowym są zazwyczaj znacznie lżejsze, co oznacza, że są szybsze na najwyższych obrotach i lepiej się prowadzą.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z