Czy samochody hybrydowe mogą być napędzane wyłącznie energią elektryczną?

Prawie wszystkie hybrydy w dzisiejszych czasach mogą pracować w określonych trybach elektrycznych, co technicznie oznacza, że mogą jeździć na samej energii elektrycznej, ale większość z nich nie jest w stanie jeździć bez interwencji silnika spalinowego. Oznacza to, że powinieneś mieć działający silnik spalinowy, nawet gdy nie jest używany.

Niektóre współczesne hybrydy z dużymi akumulatorami wysokonapięciowymi mogą przejechać do 150 mil w trybie EV, ale muszą mieć pracujący silnik spalinowy w tle. Jeśli jednak takie hybrydy nie mają działającego silnika spalinowego, nie będzie można nimi w ogóle jeździć.

Bądź tak, że może, niektóre hybrydy, takie jak Chevy Volt lub Toyota Prius może rzeczywiście jeździć bez operacyjnego silnika spalinowego, ale to nie jest zalecane, ponieważ może to spowodować poważne szkody dla hybrydowego układu napędowego.

Większość hybryd w dzisiejszych czasach może przejechać kilkadziesiąt mil wyłącznie w trybie elektrycznym, ale silnik spalinowy powinien interweniować za każdym razem, gdy samochód potrzebuje więcej siły pociągowej. Dzieje się tak dlatego, że silnik spalinowy i elektryczny zależą od siebie nawzajem w celu osiągnięcia lepszych wskaźników efektywności.

Samochody hybrydowe tryb elektryczny

BMW i3 REx to niemiecki hybrydowy hatchback, który może przejechać do 130 mil wyłącznie w trybie elektrycznym. Oznacza to, że bateria o pojemności 42,2 kWh, w którą wyposażony jest model i3, jest bliższa pełnowartościowemu pojazdowi elektrycznemu niż zwykłemu samochodowi z silnikiem spalinowym.

Jednak i3 jest jedną z niewielu hybryd, które mogą zaoferować tak imponujący zasięg elektryczny, większość z nich mieści się w kategorii zasięgu elektrycznego 10-50 mil. Aby być dokładnym, hybrydy nie są nawet zaprojektowane do pracy w trybie EV wyłącznie, są one opracowane w celu wykorzystania zarówno silnik elektryczny i silnik spalinowy, aby osiągnąć imponującą wydajność.

  Jaki jest najlepszy pierwszy samochód do kupienia?

Samochód hybrydowy tryb elektryczny może być używany wyłącznie w ruchu stop-and-go, i to jest mniej lub bardziej bezużyteczne do jazdy na autostradzie, gdzie silnik spalinowy jest nadal znacznie lepsze. Toyota RAV4 jest jednym z najbardziej znanych hybrydowych SUV-ów na świecie, a Toyota szacuje, że można nią przejechać na niższych obrotach nawet 42 mile.

Jazda hybrydą bez benzyny

Jak stwierdzono wcześniej, większość hybryd nie jest w stanie jeździć bez benzyny, ponieważ są one zbudowane w sposób, w którym silnik spalinowy i elektryczny pracują razem. Są one zbudowane tak, aby wzajemnie wypełniać swoje luki i zawsze być łatwo dostępnym, aby wejść do akcji.

Jednak niektóre samochody, takie jak Toyota Prius, są zbudowane na zupełnie innej platformie o nazwie „Parallel Hybrid System”. System równoległy oznacza, że silnik spalinowy i elektryczny nie są ze sobą tak ściśle powiązane, co pozwala im pracować bez siebie.

Mimo, że Priusem można jeździć bez benzyny w baku, należy z tego korzystać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Oznacza to, że powinieneś prowadzić samochód tylko wtedy, gdy musisz znaleźć bezpieczne miejsce do zjechania na pobocze lub dojechać do serwisu.

Samochody elektryczne a samochody hybrydowe

Można śmiało powiedzieć, że hybrydy są rzeczywiście imponujące, ale jeśli chcesz jeździć hybrydą tylko w trybie elektrycznym, powinieneś kupić samochód elektryczny. Mimo że hybrydy i samochody elektryczne są do siebie bardzo podobne, w kilku przypadkach znacznie się od siebie różnią, co może okazać się kluczowe podczas zakupów nowego codziennego kierowcy.

  Czy pojazdy hybrydowe są bezpieczne?

Samochód elektryczny nie potrzebuje silnika spalinowego, ponieważ cały punkt EV jest uruchomić bez jednego. Oznacza to, że EV będzie najbardziej przyjazny dla środowiska z grupy, a jeśli chcesz dbać o naszej ukochanej planety, należy zdecydować się na EV.

Jednakże, jeśli nie jesteś w stanie naładować swój samochód każdego dnia, hybryda jest lepszą opcją. Oprócz tego, że są wygodniejsze, hybrydy są kamieniem milowym w kierunku pełnej elektryfikacji. Oznacza to, że jeśli nie jesteś w 100% sprzedany na pojazdy elektryczne, może powinieneś zacząć od EV.

EV przyszłość jest nieunikniona, ale teraz nie jest jeszcze czas, aby przejść całkowicie, i jako takie, hybryda może być lepszym pomysłem. Warto jednak wspomnieć, że EV jest o wiele bardziej interesującą opcją, ponieważ większość samochodów hybrydowych jest nudna i raczej powolna.

Sekcja FAQ

Jakie są korzyści z samochodu hybrydowego?

Hybrydy są zaprojektowane tak, aby zaoszczędzić Ci pieniądze na dłuższą metę, jeśli możesz w pełni wykorzystać hybrydowy układ napędowy. Są one znacznie mniej zanieczyszczające w porównaniu z samochodami spalinowymi i są zazwyczaj bardziej płynne i ciche. Ponadto, hybrydy są zazwyczaj bezpieczniejsze, ponieważ oferują zaawansowane technologie bezpieczeństwa i dodatkową wagę.

Poza tym, że nie przeszkadza im „lęk przed zasięgiem”, hybrydy mogą być najlepszą opcją układu napędowego do kupienia właśnie teraz. EV jeszcze nie istnieją i wygląda na to, że nie pojawią się w najbliższym czasie, zwłaszcza jeśli mieszkasz w kraju, który nie oferuje jeszcze zaawansowanej infrastruktury ładowania.

  Najlepsze samochody hybrydowe dla wysokich kierowców

Jakie są wady samochodu hybrydowego?

Hybrydy są zwykle do 20% droższe w porównaniu do zwykłych samochodów spalinowych. Oprócz tego, że są droższe w zakupie, są potencjalnie również droższe w utrzymaniu i naprawie. Co więcej, kosztują również więcej pieniędzy na ubezpieczenie, ponieważ oferują dodatkowe komponenty, które są delikatne w konstrukcji.

Zakup hybrydy oznacza, że chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy na paliwie, a jednocześnie nie zanieczyszczać środowiska tak bardzo, jak w przypadku konwencjonalnego samochodu. Jednak hybrydy są dobre tylko w miejskim ruchu stop-and-go i szczerze mówiąc, nie potrzebujesz nawet samochodu w dużych metropoliach i tak.

Czy powinienem kupić samochód hybrydowy w 2021 roku?

To zależy od tego, czy będziesz w stanie używać go do tego, do czego jest przeznaczony. Jeśli naprawdę zamierzasz ładować go w razie potrzeby, a także masz tendencję do spędzania większości swoich codziennych obowiązków związanych z jazdą w mieście, powinieneś kupić samochód hybrydowy, ponieważ prawdopodobnie zaoszczędzi ci pieniędzy w dłuższej perspektywie.

Z drugiej strony, jeśli nie jesteś w stanie używać hybrydy do tego, do czego jest stworzony, to nie zawracaj sobie głowy i po prostu poczekaj, aż będziesz w stanie używać go jako takiego. Jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu dekady lub dwóch, wszyscy z nas będą korzystać z hybryd i EV i tak.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z