Czy pojazdy hybrydowe są bezpieczne?

W dzisiejszych czasach prawie każdy model samochodu produkowanego seryjnie jest generalnie bezpieczny, ale istnieją między nimi pewne różnice, o których można wspomnieć. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez IIHS, pojazdy hybrydowe lepiej chronią pasażerów w przypadku kolizji w porównaniu do zwykłych samochodów na gaz.

W tym samym badaniu stwierdzono, że prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń podczas jazdy samochodem hybrydowym jest o 25% niższe niż w przypadku zwykłego odpowiednika napędzanego gazem. Ponadto, sam wskaźnik zgonów wydaje się być dużo niższy z hybrydami, jak również.

Częściowym powodem, dla którego hybrydy radzą sobie lepiej w razie wypadku, jest ogólny wzrost wagi, ponieważ hybrydy ważą zazwyczaj około 10% więcej niż zwykły model zasilany gazem. W związku z tym, każda dodatkowa masa zazwyczaj jest korzystna w przypadku zderzenia.

Z drugiej strony, hybrydy mają tendencję do bycia cichymi, co samo w sobie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Poza tym, hybrydy są również wyposażone w przewody wysokiego napięcia i niebezpieczne akumulatory. Co więcej, hybrydy stwarzają większe zagrożenie dla pieszych, zwłaszcza jeśli jeżdżą tylko w trybie elektrycznym.

Dodatkowa waga oznacza dodatkowe bezpieczeństwo

Logika stojąca za tym jest dość prosta. Kiedy cięższy samochód zderza się z lżejszym, siła, jaką wywiera większy samochód jest większa, a to powoduje, że lżejszy samochód zostaje odepchnięty. Powoduje to, że lżejszy samochód jest bardziej podatny na uszkodzenia strukturalne, co zazwyczaj prowadzi do poważnych wypadków.

Niektóre samochody, jak na przykład Toyota Highlander ważą około 350 funtów mniej niż Toyota Highlander Hybrid. Takie różnice nie wydają się być wielką sprawą na papierze, ale kiedy podróżujesz z większą prędkością, nawet niewielka przewaga wagi może zrobić ogromną różnicę.

  Jakie są najlepsze samochody kompaktowe pod względem bezpieczeństwa i niezawodności?

Niektóre samochody hybrydowe są skonstruowane w sposób, który zwiększa sztywność konstrukcji poprzez umieszczenie akumulatorów płasko na spodzie samochodu. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa, ale oznacza to również, że sam samochód jest nieco bardziej solidny konstrukcyjnie, a to wszystko może pomóc w razie wypadku.

Hybrydy są zbyt ciche, gdy pracują w trybie EV

Mimo że hybrydy są bezpieczniejsze zza kierownicy, to jednak w przypadku pieszych stanowią one poważniejsze zagrożenie. Jest to spowodowane głównie tym, że hybrydy pracują w trybie EV i jako takie są praktycznie bezgłośne.

Według IIHS, piesi są o 20% bardziej narażeni na potrącenie przez hybrydę z powodu cichego trybu pracy. Z tego powodu wiele agencji i producentów samochodów na całym świecie pracuje nad generatorami dźwięku, które powinny sprawić, że hybrydy będą słyszalne ze względu na bezpieczeństwo pieszych.

Toyota już wymyśliła sposoby ostrzegania pieszych w pobliżu poprzez emitowanie dźwięków o wysokim skoku do wszystkich wokół samochodu. Celem takich dźwięków jest znalezienie idealnej równowagi pomiędzy irytowaniem pieszego a ostrzeganiem go o zbliżającym się zagrożeniu.

Wysokonapięciowe baterie i okablowanie nie są bezpieczne

Mimo, że prawie każdy aspekt hybrydy jest bliski całkowitego bezpieczeństwa, to elektryczne przewody wysokiego napięcia i same baterie już nie. Stanowią one poważne zagrożenie, szczególnie w przypadku awarii, ponieważ strażacy muszą podjąć dodatkowe kroki ostrożności w przypadku awarii hybrydy/EV.

Dla lepszego zobrazowania, akumulatory przechowują ogromne ilości energii i jeśli wypadek spowoduje ich uszkodzenie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że akumulatory się zapalą. Kiedy tak się stanie, temperatura może przekroczyć 5000 stopni, a takiego pożaru nie da się ugasić zwykłą wodą i wężami z pianą.

  Czy samochody hybrydowe przyspieszają szybciej?

Nawet po pomyślnym ugaszeniu pożaru, jeśli nie schłodziłeś akumulatorów, istnieje duża szansa, że te akumulatory zapalą się ponownie i tak w kółko. Poza problemami związanymi z pożarem, każda osoba znajdująca się na miejscu wypadku może zostać łatwo porażona, tym bardziej, że woda jest przewodnikiem elektrycznym.

Należy również wziąć pod uwagę wszystkie linie wysokiego napięcia, które przebiegają w całym samochodzie. Trzeba się nimi odpowiednio zająć, zanim ktokolwiek będzie mógł ciąć lub wiercić w samochodzie, ale problem polega na tym, że nie ma zgody co do tego, gdzie te linie wysokiego napięcia powinny się znajdować i każdy producent robi to inaczej.

FAQ Section

Jakie środki ostrożności powinny być przestrzegane podczas pracy przy samochodzie hybrydowym?

Obwody samochodów hybrydowych pracują obecnie pod napięciem znacznie przekraczającym 400 V, a nawet do 800 V. Może to być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne. W związku z tym należy zawsze przestrzegać wszelkich środków ostrożności podczas prac przy elementach układu napędowego samochodów hybrydowych. Po odłączeniu wtyczki serwisowej należy zawsze odczekać co najmniej 10 minut.

Przed przystąpieniem do prac przy elementach uszkodzonych, pękniętych lub rozerwanych należy zawsze zakładać rękawice elektroizolacyjne. Ponadto należy zawsze przestrzegać wszystkich ostrzeżeń umieszczonych na częściach pod wysokim napięciem i nigdy nie dotykać, nie próbować wymieniać ani naprawiać przewodów lub złączy pod wysokim napięciem.

Czy samochody hybrydowe mogą powodować masywne eksplozje?

W dzisiejszych czasach większość samochodów hybrydowych używa baterii wykonanych z ogniw niklowo-metalowo-wodorkowych, które na szczęście nie są wybuchowe. Z drugiej strony, EV używają akumulatorów litowo-jonowych, które są łatwopalne i mogą nawet eksplodować. Wynika to z faktu, że akumulatory litowo-jonowe są bardziej gęste energetycznie i mogą dostarczyć więcej energii.

  Najlepsze coupe dla wysokich kierowców

Mimo że takie akumulatory mogą eksplodować, producenci samochodów dokładają wszelkich starań, aby zapewnić, że coś takiego jest niezwykle mało prawdopodobne. Jednym ze sposobów osiągnięcia takiego poziomu bezpieczeństwa jest odizolowanie wszystkich pozostałych ogniw akumulatora w przypadku uszkodzenia lub pęknięcia jednego z nich. Oprócz tego, zwarcia są zaprojektowane tak, aby odłączyć akumulator w przypadku uszkodzenia.

Czy warto kupić samochód hybrydowy?

Najczęściej tak. Hybrydy naprawdę oszczędzają pieniądze, jeśli się z nich korzysta w ten sposób. Nawet jeśli początkowo kosztują więcej, koszty te mogą się teoretycznie zwrócić w ciągu kilku lat posiadania. Ponadto, hybrydy są bezpieczne, niezawodne i mniej szkodliwe dla środowiska.

Jako takie, teraz jest to świetny czas, aby rozważyć zakup hybrydy, jeśli nie są już chętni na przejście do EV całkowicie. Jednakże, jeśli nie planujesz całkowicie wykorzystać hybrydowy układ napędowy, należy pominąć zakup hybrydy.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z