Czy Volkswagen Polo to dobry samochód?

Volkswagen Polo

Volkswagen Polo jest jednym z najstarszych modeli w katalogu VW, co oznacza, że VW stale ulepszał Polo, aby stało się ono modelem, jakim jest dzisiaj. Po 6 generacjach VW Polo, jest on obecnie tak dobry jak VW Golf, co oznacza, że te dwa modele oferują obecnie naprawdę podobne pakiety.

Czy zatem Volkswagen Polo to dobry samochód? Są dwie odpowiedzi na to pytanie, krótka i długa. Krótka odpowiedź brzmi: Polo jest dobrym samochodem, ponieważ od ponad pół wieku oferuje jedno z najlepszych doświadczeń związanych z małymi hatchbackami. Długa odpowiedź zostanie przedstawiona w kolejnych akapitach.

Silniki oferowane przez Polo są wydajne, dopracowane i wystarczająco mocne jak na rozmiar i masę samochodu. Stylistyka nie jest niczym spektakularnym, ale najnowszy VW Polo to naprawdę dobrze wyglądający samochód w odpowiednim wykończeniu. Polo prowadzi się płynnie i bez większego wysiłku, ponieważ zawieszenie i układ jezdny są skoncentrowane na komforcie i łatwości obsługi.

Polo jest również niezawodnym samochodem, ale jest kilka kwestii, o których warto wspomnieć. Polo można kupić za naprawdę niską cenę, ale nie jest to najlepszy samochód, jeśli chodzi o zachowanie wartości od nowości. Praktyczność jest przyzwoita, ale przestronność wnętrza nie dorównuje większym hatchbackom.

VW Polo – Układ napędowy

Linia silników VW Polo składa się z 3-cylindrowych i 4-cylindrowych jednostek napędowych. Podstawowe modele Polo są wyposażone w malutki, 3-cylindrowy silnik o pojemności 1,0 l, który oferuje zaledwie 75 KM mocy. Silniki czterocylindrowe mają pojemność 1,2 l, 1,4 l, 1,6 l, 1,8 l i 2,0 l, a ich moc sięga 210 KM w przypadku topowego Polo GTI.

  Aiways vs VW - co jest lepsze?

Polo jest również dostępne z wieloma wydajnymi silnikami wysokoprężnymi, ale najlepszym silnikiem wysokoprężnym jest 1,6L TDI o mocy 100 KM, ponieważ najlepiej równoważy wydajność i moc. Polo jest standardowo wyposażone w 5-biegową skrzynię manualną, ale można również wybrać dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG, opracowaną przez VW.

Wyraźną zaletą samochodu z silnikiem cylindrowym o niewielkiej masie i małej pojemności skokowej jest to, że jest on niezwykle wydajny. Dlatego VW Polo może osiągać do 50MPG, podczas gdy modele z silnikami wysokoprężnymi mogą osiągać jeszcze wyższe wartości. Polo jest również samochodem z napędem wyłącznie na przednią oś i nie są dostępne modele Polo z napędem 4MOTION.

VW Polo – Konstrukcja i podwozie

Od początku istnienia VW Polo, model ten podążał śladami VW Golfa, co oznacza, że mają wiele wspólnych części. Polo jest bardziej kompaktowym samochodem, co oznacza, że wygląda tak, jak powinien wyglądać samochód miejski. Jedynie modele GTI i R-Line w najwyższej wersji wyposażeniowej wyróżniają się nieco z tłumu.

We wnętrzu nowe Polo 6 wygląda dość ekskluzywnie dzięki dwóm dużym panoramicznym ekranom i futurystycznym elementom sterującym. Niektórzy wolą mieć przyciski niż duże panele dotykowe, ale VW właśnie na to się zdecydował w swoich najnowszych generacjach samochodów. Podsumowując, Polo jest wyposażone w materiały wysokiej jakości, ale nikt nie może nazwać go samochodem klasy premium.

Jeśli chodzi o podwozie i zestrojenie zawieszenia, niższe modele Polo skupiają się wyłącznie na komforcie, zwrotności i łatwości obsługi. Jednakże, Polo GTI jest certyfikowaną rakietą, co oznacza, że jest to dynamiczny i przyjemny w prowadzeniu samochód dzięki swojemu owocowemu silnikowi i bardzo czułemu układowi kierowniczemu.

  Czy Volkswagen Arteon to dobry samochód?

VW Polo – niezawodność i typowe problemy

VW Polo jest rzeczywiście niezawodnym samochodem, ale starsze modele nie radzą sobie obecnie najlepiej. Wynika to z faktu, że większość ludzi nie jest zbyt chętna do ich konserwacji, ponieważ i tak są stare i tanie. Najczęstsze problemy związane z VW Polo dotyczą układu kierowniczego, zawieszenia, elektroniki, silnika i hamulców.

Dobrą wiadomością jest to, że większość z nich można rozwiązać dość łatwo, jednak złą wiadomością jest to, że niewiele osób to robi. Dlatego właśnie istnieje wiele używanych modeli VW Polo w wyjątkowo niskich cenach, ponieważ Polo to samochód do pracy w środowisku miejskim, które po pewnym czasie zaczyna zbierać swoje żniwo.

VW Polo – wartość i praktyczność

VW Polo można kupić za grosze, nawet w nowszych modelach. Wynika to z faktu, że Polo jest samochodem klasy ekonomicznej, który ulega znacznej amortyzacji w momencie opuszczenia salonu sprzedaży. Taka jest rzeczywistość tego typu samochodów i nie należy oczekiwać, że Polo zachowa swoją wartość w tak dobrym stanie.

Pod względem praktyczności Polo jest subkompaktowym hatchbackiem, co oznacza, że brakuje mu miejsca w niemal każdej kategorii. Oczywiście, jeśli nie podróżujesz często z więcej niż jednym pasażerem, Polo prawdopodobnie wystarczy.

Sekcja FAQ

Jak długo wytrzyma VW Polo?

VW Polo powinien być w stanie przejechać ponad 100 000 – 200 000 mil, jeśli będziesz o niego odpowiednio dbać. Wszystkie niemieckie samochody są produkowane z uwzględnieniem dokładnych harmonogramów konserwacji, co oznacza, że niezawodność jest tylko tak dobra, jak dobra jest konserwacja.

  Najczęstsze problemy z Volkswagen Touareg

Niewiele osób chce posiadać Polo przez dziesięciolecia, dlatego wiele z nich zmienia wielu właścicieli przed osiągnięciem przebiegu 100 000 mil. Tak czy inaczej, Polo powinno być w stanie wytrzymać przyzwoitą ilość czasu przy odpowiedniej konserwacji.

Czy VW Polo jest podobny do Audi A1?

Audi A1 i VW Polo bazują na tym samym podwoziu, co oznacza, że mają wiele wspólnych elementów układu napędowego i jezdnego. Stosują podobne silniki, oba mają napęd na przednią oś i oba są dostępne z dwusprzęgłową automatyczną skrzynią biegów.

Istnieją pewne różnice, jeśli chodzi o poziom dopracowania, technologię i atrakcyjność, ale pod względem konstrukcyjnym są to mniej więcej te same samochody.

Czy warto kupić VW Polo?

Jeśli szukasz samochodu do dojeżdżania do pracy w mieście, codziennego kierowcy, który może wjechać tam, gdzie duże samochody nie mogą, i samochodu, który będzie przyjazny dla Twojego portfela, Polo jest z pewnością dobrym wyborem. W przypadku Polo będziesz musiał pójść na pewne kompromisy w zakresie praktyczności i luksusu, ale jeśli chcesz mieć samochód od A do B, Polo jest idealne.

Ogólnie rzecz biorąc, warto wybrać model z bogatszym wyposażeniem, ponieważ Polo w wersji „barebone” nie posiada dosłownie nic.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z