Czy Volvo ma dobre silniki?

Volvo produkuje dobre silniki, które wytrzymują ponad 200 000 mil. Silniki Volvo wytrzymują tak długo, jak silniki konkurentów, takich jak BMW czy Mercedes. Silniki te są zazwyczaj niezawodne i nie wymagają wiele uwagi. Średnio, silniki Volvo mają wskaźnik awaryjności 1 na 111.

Jaki rodzaj silnika ma Volvo?

Volvo zawsze było producentem prostych silników. Zazwyczaj produkują one mniejszą liczbę cylindrów, ale za to o wyższej wydajności paliwowej i osiągach. Ich czterocylindrowy silnik z silnikiem elektrycznym może nawet konkurować z silnikami V8.

W przeszłości, kiedy Volvo podlegało Ford Motors, firma ta pozwoliła Volvo na produkcję własnych silników. Pod względem mocy czterocylindrowy silnik Volvo jest nawet lepszy od sześciocylindrowych silników konkurencji i może konkurować z silnikami V8.

Volvo, w ramach programu VEA, wyprodukowało kilka silników o naprawdę wysokiej jakości. Silniki te charakteryzowały się doskonałym zużyciem paliwa i niskim poziomem emisji spalin. Program Drive-E został wprowadzony specjalnie po to, aby ograniczyć emisję spalin. Dlatego w 2017 roku Volvo zaprzestało produkcji silników opartych na oleju napędowym.

W ramach programu Drive-E produkowane są również silniki oparte na trzech cylindrach dla Geely, firmy macierzystej Volvo. Firma ta wprowadziła program VEA na rynek pod nazwą G-power. Silniki wyprodukowane przez Volvo były używane przez Lynk and Co oraz Geely i Proton. To z pewnością sprawia, że ich silniki są tak samo dobre jak silniki innych producentów samochodów.

Historia silników Volvo

Volvo rozpoczęło swoją działalność od silników firmy Penta, a później przejęło firmę Penta. Pierwszym silnikiem zastosowanym w Volvo był prosty czterocylindrowy silnik bocznozaworowy, który produkował 28 KM. Firma kontynuowała projektowanie własnych silników, gdy podlegała Fordowi. Ostatnio Volvo ogłosiło swój Program VEA, w ramach którego będzie projektować własne silniki, aby zapewnić najlepszą jazdę.

  Dlaczego używane Volvo jest tak tanie?

Program VEA

W ramach programu VEA lub sprzedawanego jako program „Drive-E”, Volvo skupiło się na tworzeniu lepszych silników z mniejszą liczbą cylindrów. Program rozpoczął się w 2006 r., kiedy zdecydowano się produkować wyłącznie silniki czterocylindrowe. Dzięki mniejszej liczbie cylindrów celem jest produkcja mniejszych silników, które będą zużywały mniej paliwa i będą bardziej przyjazne dla środowiska.

Od początku istnienia programu Volvo zainwestowało w jego rozwój około 2,5 miliona dolarów. Pierwszymi samochodami, które otrzymały te nowe silniki, były modele drugiej generacji serii S60 i V60. Wraz z sukcesem tych modeli, Volvo zaczęło wycofywać inne silniki 5- i 6-cylindrowe. Do 2015 roku całkowicie przestawiło się na silniki Drive-E. Od 2017 r. zaprzestano produkcji silników opartych na oleju napędowym.
Wraz z ogłoszeniem celu elektryfikacji w 2017 roku, rozpoczęli pracę nad pełną hybrydyzacją wszystkich swoich silników. Ich silniki, które są używane w samochodach hybrydowych są jednymi z najlepszych. Według Volvo, silniki z technologią hybrydową plug-in mogą nawet konkurować z silnikami V8. Silniki te okazały się ogromnym sukcesem Volvo. Są one bardziej paliwooszczędne i mają wyjątkowe osiągi.

Silniki benzynowe

Volvo produkuje silniki oparte na czterech cylindrach. Pojemność skokowa waha się od 1,5 litra do 2,0 litrów. Wszystkie silniki gazowe posiadają turbodoładowanie i intercooling z technologią wtrysku. Do tej pory wyprodukowano w sumie 14 silników w kategorii 1,5 litra. W kategorii 2.0 litra, wyprodukowali do tej pory łącznie 35 silników.

  Volvo vs. Mercedes: Niezawodność

W przypadku silników benzynowych, istnieją dwie kategorie silników: GEP3 i VEP4. W ramach programu GEP3, opracowuje trzycylindrowe silniki dla swojej firmy macierzystej Geely. Są one sprzedawane pod nazwą G-power. Jednakże, inna kategoria VEP4 produkuje standardowe silniki 4-cylindrowe dla swoich samochodów. Silniki te obejmują:

 • T2 122 PS
 • T2 152 PS
 • T4 190 PS
 • T5 245 PS
 • T6 320 PS
 • Polestar 367 PS
 • T8 320 PS z turbo, doładowaniem i tylnym silnikiem elektrycznym rozwijającym moc 87 PS

Silniki wysokoprężne

Volvo produkowało kiedyś 2,0-litrowe, czterocylindrowe silniki wysokoprężne. Ostatecznie zaprzestali produkcji silników opartych na oleju napędowym w 2017 roku. Zrobili to, aby podążać za swoimi ambicjami zmniejszenia emisji spalin samochodowych. Wszystkie te silniki oparte na oleju napędowym były turbodoładowane i chłodzone międzystopniowo. Jednak niektóre modele o wysokiej mocy miały wałki wyrównoważające. Silniki wysokoprężne były sprzedawane jako VED4. Niektóre z nich to:

 • D2 120 PS
 • 181 PS dla modeli Volvo 60, 70 i S80.
 • 190 PS dla serii V40.

Czy Volvo produkuje dobre silniki?

Patrząc na niezawodność silników i ich osiągnięcia, Volvo robi dobre silniki. Ich starsze silniki są nadal całkiem dobre. Niektóre osoby nadal używają starszych Volvo i są zadowolone z osiągów silnika. Nowsze silniki, produkowane w ramach programu VEA, również odniosły sukces. Nawet eksportują swoje silniki do innych firm. Dlatego, patrząc na te wszystkie fakty, można powiedzieć, że Volvo robi dobre silniki.

FAQ

Czy samochody elektryczne mają silniki?

Samochody elektryczne nie mają konwencjonalnych silników opartych na paliwach kopalnych. Mają natomiast silniki elektryczne, które napędzają samochód za pomocą akumulatorów. Samochody te są zaprojektowane w taki sposób, aby przekształcać energię elektryczną w energię mechaniczną bez poruszania tłoków lub innych części. Silniki różnią się od silników. W silnikach, energia jest przekształcana w energię mechaniczną.
Natomiast w silnikach, do konwersji wykorzystywana jest energia cieplna. Dlatego każdy silnik jest silnikiem, ale nie każdy silnik jest silnikiem. Samochody elektryczne wykorzystują więc prąd zmienny lub stały. Silnik elektryczny wykorzystuje wtedy natężenie i rotację do napędzania samochodu.

  Czy Volvo potrzebuje benzyny premium?

Jakie są główne części silnika?

Silniki samochodowe mają kilka części. Niektóre z nich są ważniejsze od innych. Części te poruszają się, aby wytworzyć moc. Przemieszczanie się części powoduje ich zużycie, co wymaga konserwacji i pielęgnacji. Niektóre części silnika to

 • tłoki
 • Wał korbowy
 • Wałek rozrządu
 • Świeca zapłonowa
 • Głowica cylindra
 • Zawory
 • Blok silnika
 • Miska olejowa

Co sprawia, że silnik jest dobry?

To, co czyni silniki samochodowe najlepszymi, to fakt, że są one niezawodne i mają mocny żeliwny blok oraz aluminiową głowicę. Dzięki temu silniki są wytrzymałe i lepiej odprowadzają ciepło. Wszystkie firmy projektują swoje silniki, aby mieć te, ale to musi być zrobione ostrożnie.

Niektóre z najbardziej zawodnych silników również mają żelazne bloki i aluminiowe głowice. Dzieje się tak głównie z powodu ich słabego zarządzania rozszerzalnością cieplną. Firmy muszą zarządzać energią kinetyczną pochodzącą z ruchu tłoków. Jakość silnika zależy również od

 1. Układu silnika
 2. Cykli pracy silnika

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z