Hyundai Ioniq 5 vs Ioniq 6 – na czym polega różnica?

Czy Hyundai Ioniq 5 to dobry samochód?

Jeszcze w 2021 roku Hyundai wyszedł z modelem Ioniq 5 i można śmiało powiedzieć, że Ioniq 5 wziął świat szturmem. Wszyscy entuzjaści samochodów elektrycznych szybko mówili o tym, jak Ioniq 5 wygląda i jak może ukraść mnóstwo klientów z obozu Tesli Model 3. Hyundai chce jednak, aby seria Ioniq była znacznie większa, dlatego niedawno wyszli z modelem Ioniq 6.

Hyundai Ioniq 6 wygląda jak ogromne odejście od Ioniq 5, ponieważ wygląda o wiele bardziej elegancki i opływowy z nie zbyt wiele podobieństw między nimi. To może być przypadek dla większości aspektów Ioniq 6, ale nadal dzielą ten sam etos, jeśli chodzi o wnętrze, układ napędowy i systemy oświetlenia.

Główne różnice pomiędzy Ioniqiem 5 a Ioniqiem 6 sprowadzają się do wyglądu zewnętrznego, aerodynamiki, wydajności, systemów wspomagania kierowcy oraz ceny. W tym artykule zamierzamy zagłębić się we wszystkie te różnice i powiedzieć wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzącym Ioniq 6.

W sumie, te dwa nie są tak różne, jak może się wydawać z zewnątrz, ponieważ większość części jest dzielona między nimi. W odpowiednim czasie zobaczymy również Ioniq 7, który będzie dużym luksusowym SUV-em z nawet siedmioma miejscami.

Hyundai Ioniq 5 vs Hyundai Ioniq 6 – Design

Prawdopodobnie najbardziej oczywistą różnicą między tymi dwoma modelami jest design. Ioniq 5 jest czymś w rodzaju mieszanki między hatchbackiem, crossoverem i SUV-em, ale z naprawdę długim rozstawem osi, co sprawia, że Ioniq 5 wygląda wyjątkowo, zarówno w odniesieniu do innych modeli Hyundai, jak i reszty branży motoryzacyjnej.

  Hyundai Ioniq 5 vs Tesla Model 3 - który jest lepszy?

Ioniq 6 to zgrabne 4-drzwiowe coupe z tyłem przypominającym łódkę, które dąży do tego, aby być jak najbardziej opływowym. Ioniq 5 charakteryzuje się również mocnymi załamaniami i ostrymi narożnikami, podczas gdy Ioniq 6 jest znacznie łagodniejszy w swoim podejściu do projektowania. Projekt wnętrza jest mniej więcej identyczny, z wyjątkiem kamer, które w Ioniq 6 zastępują lusterka wsteczne.

Hyundai Ioniq 5 vs Hyundai Ioniq 6 – Aerodynamika

Aerodynamika stała się naprawdę popularnym aspektem współczesnego przemysłu samochodowego, ponieważ dobry profil aerodynamiczny prowadzi do lepszej wydajności, cichszej jazdy i lepszych osiągów. Jako takie, Ioniq 5 ma współczynnik oporu 0,288, podczas gdy Ioniq 6 ma współczynnik oporu 0,21, który jest jednym z najlepszych ocen w branży motoryzacyjnej.

Tylko Mercedes Benz EQS oferuje lepszy profil aerodynamiczny niż Ioniq 6 przy imponującym współczynniku 0,20.

Hyundai Ioniq 5 vs Hyundai Ioniq 6 – Wydajność

Dzięki lepszemu profilowi aerodynamicznemu, nieco większej baterii z najwyższej półki, zoptymalizowanemu oprogramowaniu i półprzewodnikom nowej generacji, Ioniq 6 będzie oferował zasięg do 380 mil, co stanowi wyraźny kontrast z 303 milami, które otrzymamy w obecnym modelu Ioniq 5 Long Range.

Niektórzy twierdzą jednak, że Ioniq 6 będzie w stanie wytrzymać nawet więcej niż 380 mil, ale chyba będziemy musieli poczekać i zobaczyć.

Hyundai Ioniq 5 vs Hyundai Ioniq 6 – Systemy wspomagające kierowcę

Hyundai Ioniq 6 jest w pewnym sensie kontynuacją rozwoju z Ioniq 5, co oznacza, że opiera się na wielu doświadczeniach osiągniętych w Ioniq 5. Mimo że Ioniq 5 posiada wiele imponujących systemów wspomagających, Ioniq 6 będzie oferował jeszcze więcej.

  Hyundai Sonata Niezawodność

Na przykład, Ioniq 6 otrzyma zaawansowane technologie zmiany pasa ruchu, technologie pokonywania skrzyżowań oraz zdalne inteligentne parkowanie – wszystkie te elementy są niedostępne w obecnych modelach Ioniq 5.

Hyundai Ioniq 5 vs Hyundai Ioniq 6 – cena

Ostatnim czynnikiem różnicującym te dwa samochody elektryczne jest cena, ponieważ Ioniq 6 będzie prawdopodobnie kosztował od 3 000 do 5 000 dolarów więcej niż Ioniq 5. W pełni wyposażony Ioniq 6 będzie kosztował nawet 10 000 dolarów więcej niż w pełni załadowany Ioniq 5 o specyfikacji Limited.

Tak czy inaczej, będziemy musieli poczekać i zobaczyć, ponieważ Ioniq 5 nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży. Jednak wiele wiarygodnych źródeł podaje, że Ioniq 6 będzie droższy od Ioniq 5, a Ioniq 7 będzie znacznie droższy od Ioniq 6.

Sekcja FAQ.

Czy Hyundai Ioniq 6 jest lepszy od Hyundai Ioniq 5?

To zależy od tego, jaki typ samochodu lubisz bardziej. Jeśli interesują Cię głównie samochody praktyczne, łatwe do życia i łatwe w prowadzeniu, to prawdopodobnie Ioniq 5 będzie Twoim wyborem. Ioniq 6 ma jednak sporo zalet, z których niektóre są znaczące (zasięg i wydajność).

Możemy również pewnego dnia uzyskać wersję wydajności Ioniq 6, który będzie rywalizować z takimi jak Tesla Model 3 wydajności. W związku z tym, jeśli lubisz sportowe wrażenia z jazdy, Ioniq 6 jest prawdopodobnie dla Ciebie.

Czy Hyundai Ioniq 6 jest bardziej praktyczny niż Hyundai Ioniq 5?

Nie wiadomo jeszcze, jak praktyczny jest Ioniq 6, ponieważ nie ma jeszcze żadnych samochodów dla klientów. Jednakże, sądząc po profilu projektowym i sposobie, w jaki Ioniq 6 zarządza dostępną przestrzenią, można śmiało powiedzieć, że Ioniq 5 będzie bardziej praktyczny z tych dwóch.

  Czy Hyundai Veloster jest dobrym samochodem?

Przestrzeń bagażnika w Ioniq 6 może okazać się bardziej przydatna ze względu na jego konstrukcję oraz dlatego, że sięga głębiej niż ta, którą znajdziemy w Ioniq 5.

Czy Hyundai Ioniq 6 jest samochodem luksusowym?

Hyundai Ioniq 6 nie jest samochodem luksusowym, ponieważ segment luksusowych samochodów elektrycznych charakteryzuje się znacznie droższymi i szybszymi samochodami. Na przykład, jeśli chcesz 4-drzwiowy elegancki luksusowy samochód elektryczny sedan, prawdopodobnie będziesz musiał przejść do Audi E Tron GT lub Porsche Taycan, z których oba kosztują znacznie więcej pieniędzy niż Ioniq 6.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z