Które BMW ma silnik V6?

Większość modeli samochodów BMW jest wyposażona w słynny i bardzo niezawodny silnik rzędowy szóstki, który różni się od silnika V6. Jest to bardziej wyrafinowana wersja o bardzo podobnej lub takiej samej pojemności skokowej. Nazywany również silnikiem prostym sześciocylindrowym, silnik rzędowy jest preferowanym silnikiem używanym przez BMW. BMW nie produkuje żadnych modeli z prostym silnikiem V6.

Dlaczego BMW używa silników z prostą szóstką zamiast V6?

W dzisiejszych czasach nie tylko BMW, ale także wielu innych producentów, takich jak Land Rover i Jaguar, zwraca się w kierunku stosowania silników rzędowych zamiast V6. Te dwie opcje silnika są bardzo podobne z taką samą objętością skokową 3,0 L.

Mercedes-Benz również przełączony w kierunku prostych silników sześciocylindrowych, zamiast wykorzystania V6. Powinien być ku temu jakiś powód. Czy różnica jest odczuwalna za kierownicą?

Czy silnik rzędowy sześciocylindrowy stosowany w BMW jest lepszy niż V6?

Silniki rzędowe sześciocylindrowe stosowane w większości BMW są lepsze od V6 z różnych powodów. Jest to bardziej wyrafinowana wersja przy tej samej pojemności skokowej.

Płynniejsza i mniej wibrująca

Suwy spalania w każdym cylindrze są równoważone przez inny cylinder, który przechodzi przez suw indukcji. Dzięki temu cylindry są sparowane, a to powoduje, że silnik generuje znacznie mniej wibracji dzięki symetrycznemu rozmieszczeniu cylindrów.

Który silnik brzmi lepiej? V6 czy rzędowy?

Wydech silników z prostą szóstką jest generalnie dużo bardziej satysfakcjonujący niż standardowy odpowiednik V6. Głównym powodem tego jest fakt, że wszystkie sześć portów wydechowych znajduje się po tej samej stronie silnika, co sprawia, że są one bardziej zsynchronizowane. W ten sposób z każdym impulsem uzyskuje się twardszy dźwięk.

  Które BMW jest najlepsze do driftu?

Porównanie osiągów

Jeśli chodzi o osiągi, rzędowy (prosty) silnik sześciocylindrowy pozwala na znacznie więcej miejsca, aby zmodernizować pojazd lub umieścić pod maską urządzenie zwiększające osiągi. Takimi urządzeniami mogą być turbosprężarki, powiązana z nimi hydraulika, a nawet doładowanie.
Silniki V6, z drugiej strony, nie mają miejsca, aby zmieścić się w cokolwiek i trzeba szukać przestrzeni między głowicami cylindrów, lub gdzieś z boku silnika. To bardzo komplikuje sprawę i jest bardzo trudne do naprawienia.

Silniki rzędowej szóstki są bardziej niezawodne i tańsze w produkcji dla producentów

Silnik rzędowej szóstki jest nie tylko lepszy we wszystkich wyżej wymienionych aspektach, ale prawdziwym powodem, dla którego większość producentów samochodów przestawiła się lub przestawia się na niego zamiast na V6 jest to, że jest tańszy w produkcji.

Najbardziej opłacalne podejście jest zawsze poszukiwane w dużych firmach. BMW produkuje nie tylko silniki rzędowe szóstki, ale także rzędowe czwórki i trójki. Rozstaw otworów we wszystkich tych wariantach był taki sam. (Jest to przestrzeń pomiędzy dwoma cylindrami w silniku).

Jedną z głównych obaw związanych z używaniem prostych silników było to, że są one wyższe niż V6 i potrąceni piesi mogą zostać zranieni w bardziej niebezpieczny sposób z powodu twardej głowicy silnika. Ale to zostało zwalczone przez technologię i funkcje wspomagające kierowcę, jak również ulepszenia bezpieczeństwa, takie jak automatyczne hamowanie awaryjne dla dobra pieszych.

Które BMW mają silniki rzędowe szóstki?

Od 1993 do 2020 roku wyprodukowano ponad 22 modele BMW z silnikiem rzędowym sześciocylindrowym. Więcej niż jakikolwiek inny typ silnika wyprodukowany przez BMW. Już sam ten fakt przemawia za silnikiem. Jest to jeden z filarów sukcesu BMW i czystej przyjemności z jazdy.

  Jaka jest najlepsza seria BMW?

Zazwyczaj silnik rzędowy sześciocylindrowy jest oznaczany skrótem l6 lub L6 i znajduje się w większości znanych modeli BMW, poza luksusowymi BMW z wyższej półki, które wykorzystują skomplikowane i drogie silniki V8 lub V12. BMW z silnikami rzędowymi sześciocylindrowymi to między innymi:
BMW M3 E46
BMW N55
BMW serii 3
BMW serii 5
BMW serii 6
BMW serii 7 samochody z silnikiem diesla – 730d, 740d
BMW S54
BMW serii 1
BMW X5
BMW X5

BMW X6
BMW X4

Ograniczając listę, można powiedzieć, że BMW stosowało silnik o prostej szóstce we wszystkich swoich seriach od BMW serii 1 do BMW serii 7, a także w swoich luksusowych SUV-ach typu crossover X, takich jak BMW X3, X5 czy X7.

Można śmiało powiedzieć, że silnik ten jest niezwykle wszechstronny i bardzo niezawodny, w porównaniu z tradycyjnym silnikiem V6 produkowanym przez takich producentów samochodów jak Audi. Był on istotną częścią sukcesu BMW na przestrzeni lat.

Czy istnieją jakieś częste problemy z rzędowymi silnikami BMW?

Najczęstsze problemy z rzędowymi silnikami sześciocylindrowymi, takimi jak BMW N52, który jest używany w 528i oraz w 328i to:
Awaria pompy wodnej i wypieranie
awarie systemu VANOS
usterki regulatorów hydraulicznych
nieszczelności pokrywy zaworu
nieszczelności uszczelki obudowy
wolniejszy rozruch
Oczywiście, to tylko kilka możliwych problemów, które mogą wystąpić w każdym silniku. Awarię systemu VANOS zazwyczaj można zaobserwować po przejechaniu ponad 70 000 mil, a pozostałe problemy występują znacznie powyżej tej wartości.

  Czy BMW mają kierunkowskazy?

FAQ

Czy silniki BMW z prostą szóstką są niezawodne?

Jednym z najważniejszych powodów, dla których BMW stosuje silniki rzędowe sześciocylindrowe, jest ich większa niezawodność niż w przypadku standardowych silników V6. Niektóre z tych silników mogą pracować przez ponad 200 tys. mil. Oczywiście, zależy to w dużej mierze od tego, jak były one utrzymywane i eksploatowane przez cały okres użytkowania pojazdu.

Jakie typy silników produkuje BMW?

BMW jest najbardziej znane z produkcji rzędowych lub prostych silników sześciocylindrowych. Jak również silników V8, V10 i V12. BMW nigdy nie produkowało i nie używało silnika V6, głównie dlatego, że ze względu na swój rozmiar i kształt nie pasuje on do samochodów z tylnym napędem. Oprócz tych silników, BMW produkuje również silniki rzędowe cztero- i rzędowe trzycylindrowe, stosowane w niektórych mniejszych samochodach. Co więcej, produkuje również silniki elektryczne dla swoich pojazdów hybrydowych.

Czy BMW produkuje silniki Rolls-Royce’a?

Tak, BMW produkuje silniki V12 stosowane w Rolls-Royce, ponieważ jest właścicielem tej firmy. Produkuje około 3000 silników Rolls-Royce’a rocznie. Rolls-Royce Phantom, na przykład, używa wolnossącego silnika V12 o pojemności 6,8 L, podczas gdy Ghost lub Wraith, używają silnika 6,6 L twin-turbo.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z