Mercedes C230 – wszystko, co musisz wiedzieć

Mercedes C230 był produkowany w latach 1997-2007, ale to model W203 jest tym, którym wszyscy się interesują, zarówno dlatego, że jest dość popularny, jak i dlatego, że model W202 jest już po prostu za stary. Jeśli więc jesteś zainteresowany zakupem Mercedesa C230 lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

W203 C230 to podstawowy model Mercedesa, który przetrwał próbę czasu, jeśli chodzi o design. Układ napędowy oferowany w C230 jest odpowiedni, biorąc pod uwagę rozmiar i masę samochodu, a ilość miejsca w kabinie jest wystarczająca dla większości osób.

Podwozie i zawieszenie są bardziej miękkie, co oznacza, że C230 jest przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy chcą cieszyć się cichą jazdą. Mimo, że C230 jest stosunkowo niezawodnym samochodem, nie ustrzegł się on wielu usterek, do których należą wycieki oleju, problemy z poduszkami powietrznymi, układem elektrycznym i zawieszeniem.

Pod względem wartości C230 można obecnie kupić dosłownie za grosze. Jeżeli szukasz przyzwoitego egzemplarza, będziesz musiał wydać trochę więcej pieniędzy, ale wciąż nie tyle, aby kupić podobnego, ale bardziej nowoczesnego Mercedesa.

Mercedes C230 – Jednostka napędowa

Model C230 jest dostępny z 6-cylindrowym silnikiem o pojemności 2,5 l i mocy 204 KM i momencie obrotowym 180 l/min lub z 4-cylindrowym silnikiem doładowanym o pojemności 1,8 l i mocy 192 KM i momencie obrotowym 191 l/min. Obie te konfiguracje silników przenosiły swoją moc na drogę za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej i napędu na tylne koła.

  Które Mercedesy mają silniki V8?

Silnik 2,5 l V6 osiąga łączne zużycie paliwa na poziomie 25 MPG, a rzędowy silnik czterocylindrowy o pojemności 1,8 l – 26 MPG. Rzeczywiste użytkowanie wykazało, że silnik 1,8 l jest bardziej wydajny, a ogólna niezawodność silnika jest na przyzwoitym poziomie w obu przypadkach, jeśli jest prawidłowo konserwowany.

Jednak silnik 2,5 l jest wolnossący, co oznacza, że jest prostszy i nie jest poddawany zbyt dużym obciążeniom, podczas gdy silnik 1,8 l jest doładowany i wyposażony w intercooler. Tak czy inaczej, odpowiednia konserwacja zadba o oba te silniki.

Silniki te są dopracowane i płynne, nawet jak na dzisiejsze standardy. Są także ciche, a ręczna skrzynia biegów może wytrzymać długi czas, jeśli tylko będziesz się nią sprawnie posługiwać.

Mercedes C230 – Design i podwozie

Stylistyka modelu C230 jest idealnie zgodna z językiem projektowania Mercedesa z przełomu lat 90. i 2000. Niektórzy twierdzą, że ta era samochodów Mercedesa daje najbardziej zbliżone do Mercedesa wzornictwo ze wszystkich, ponieważ wszystkie prawdziwe sedany Mercedesa mają z przodu dwa okrągłe reflektory.

Klasyczny i elegancki design rozciąga się na cały samochód, nadając mu klasyczną sylwetkę Mercedesa. Prawie wszystkie modele Mercedesa z tej epoki wyglądają tak samo od tyłu, co oznacza, że C230 przypomina swoich większych braci z klasy E i S.

Podwozie C230 również idealnie pasuje do samochodów Mercedesa z tamtej epoki, ponieważ jest miękkie i dobrze wyważone. Mimo, że C230 nie jest samochodem wyczynowym, to jednak może konkurować z niektórymi współczesnymi samochodami.

Mercedes C230 – Niezawodność i typowe problemy

Można śmiało powiedzieć, że C230 to rzeczywiście niezawodny i godny zaufania samochód używany marki Mercedes, ale tylko wtedy, gdy się go odpowiednio konserwuje. Samochody te nie są tak skomplikowane jak współczesne Mercedesy, ale ze względu na swój wiek wymagają odpowiedniej opieki, w przeciwnym razie będą się męczyć.

  2022 Mercedes GLC vs BMW X3

Najczęstsze problemy związane z C230 to problemy elektryczne z elektromagnesem rozrusznika, które są zazwyczaj spowodowane wyciekiem oleju, który znalazł się w wiązkach przewodów. Model C230 był również objęty niesławną akcją wycofywania samochodów Mercedes Takata, co oznacza, że niektóre z nich nadal mają problemy związane z poduszkami powietrznymi.

Mercedes C230 – wartość i praktyczność

Mercedes C230 może być dostępny już za kilka tysięcy dolarów w przypadku modeli z większym przebiegiem, podczas gdy lepiej utrzymane egzemplarze kosztują zwykle ponad 10 000 dolarów. Oznacza to, że można kupić półnowoczesnego kompaktowego luksusowego sedana Mercedesa za przystępną cenę.

Pod względem praktyczności C230 jest więcej niż przyzwoity, ponieważ oferuje miejsca dla 4 dorosłych pasażerów i przestrzeń bagażową wystarczająco dużą, aby pomieścić kilka walizek. Podsumowując, dostajesz to, za co płacisz, ale warto też wspomnieć, że ta generacja Klasy C nie jest tak przestronna jak obecna.

Sekcja FAQ

Czy Mercedes C230 jest wygodny w prowadzeniu?

Mercedes C230 jest samochodem dość wygodnym w prowadzeniu, nawet jak na dzisiejsze standardy, ponieważ jest lekki, zwykle wyposażony w grube opony i ma bardzo dobre tłumienie drgań. Zawieszenie modelu C230 jest również bardziej miękkie, co oznacza, że C230 jest rzeczywiście skonstruowany z myślą o komforcie.

Ta generacja Klasy C nie jest tak dobrze izolowana jak poprzednie, co oznacza, że nie jest tak cicha. Ogólnie rzecz biorąc, C230 jest wygodnym samochodem do podróżowania, szczególnie w porównaniu z wieloma innymi luksusowymi samochodami z tej epoki.

  Najczęstsze problemy z Mercedes C230

Czy Mercedes C230 jest bezpieczny?

Mercedes C230 jest bezpiecznym samochodem, biorąc pod uwagę jego rozmiar i wiek. Lata 2000-ne to czas, kiedy bezpieczeństwo stało się ważnym czynnikiem sprzedaży dla marek premium, więc Mercedesowi zależało na tym, aby jego samochody były tak bezpieczne, jak to tylko możliwe.

Warto jednak wspomnieć, że zawsze należy zwracać uwagę na to, czy poduszki powietrzne zostały wymienione po wycofaniu produktu Takata. Ponadto, ponieważ układ zawieszenia w tych modelach C230 był nieco niepewny, warto również sprawdzić te elementy.

Czy warto kupić Mercedesa C230?

Mercedes C230 to samochód, który można sobie wyobrazić, ponieważ nie ma zbyt wielu logicznych powodów, dla których obecny kierowca rozważałby zakup takiego samochodu. Powodem, dla którego ludzie kupują takie samochody, jest to, że albo przypominają im one o ich przeszłości, albo są po prostu entuzjastycznie do nich nastawieni.

To od Ciebie zależy, czy C230 jest wart swojej ceny, czy też nie. Jeśli chcesz wiedzieć, czy C230 jest wart swojej ceny wywoławczej, jeśli chodzi o niezawodność i użyteczność, to odpowiedź brzmi: tak, C230 jest tego wart.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z