Najczęstsze problemy z Audi A1

Audi A1 to podstawowy model Audi, który obecnie doczekał się swojej drugiej wersji. Pierwszy model A1 hatchback został wprowadzony na rynek w 2010 roku jako mniejsze i bardziej przyjazne dla miasta Audi A3. Mało kto może powiedzieć, że A3 jest za duże, ale A1 oferuje wrażenia godne Audi w jeszcze mniejszej platformie.

W 2015 r. nastąpiło odświeżenie pierwszej generacji, które nieco unowocześniło wygląd A1, ale dopiero najnowsza, druga generacja A1 jest prawdziwie nowoczesnym produktem Audi. Obecne A1 wygląda i sprawia wrażenie bardziej solidnego w porównaniu z modelem pierwszej generacji, dlatego też sprzedaje się znacznie lepiej niż model pierwszej generacji.

Najczęstsze problemy, z jakimi boryka się Audi A1, to nadmierne zużycie oleju, wszelkiego rodzaju grzechotki i problemy z dopasowaniem, problemy z elektryką, problemy z turbosprężarką i problemy z łańcuchem rozrządu. Problemy te są zazwyczaj bardziej obecne w starszych modelach Audi A1, podczas gdy nowsze modele są o wiele bardziej niezawodne, przynajmniej na razie.

Podsumowując, A1 jest przyzwoicie niezawodnym samochodem, ponieważ w większości ankiet internetowych i rankingów plasuje się w górnej połowie swojego segmentu. Zaletą A1 jest to, że wiele podzespołów jest wspólnych z wieloma innymi samochodami koncernu VAG, co oznacza, że zostały one dobrze przetestowane na długo przed zastosowaniem w A1.

Audi A1 – nadmierne zużycie oleju

Dobrze używane samochody europejskie są znane z podwyższonego zużycia oleju, ale może to być związane z wieloma różnymi przyczynami. Jeśli uważasz, że Twój A1 zużywa zbyt dużo oleju, sprawdź najpierw wszystkie przewody, ponieważ są one znane z tego, że z czasem ulegają degradacji. Ponadto należy sprawdzić sam zbiornik, czy nie ma na nim śladów pęknięć i uszkodzeń.

  Audi RS5 Sportback Niezawodność

Jeśli układ wygląda dobrze, istnieje prawdopodobieństwo, że pierścienie tłokowe są po prostu zużyte lub nie na swoim miejscu. Mogą one być łatwo wymienione przez wielu wyszkolonych mechaników Audi. Nigdy nie jest dobrym pomysłem ignorowanie takich problemów, ponieważ nigdy nie można być zbyt pewnym, co jest ich przyczyną.

Grzechotanie i problemy z dopasowaniem Audi A1

Audi A1, szczególnie wczesne modele, są znane z problemów z dopasowaniem i grzechotaniem, zwłaszcza we wnętrzu. Występują one, ponieważ wiele części wnętrza samochodu jest wykonanych z plastiku, który z czasem traci kształt. Ponieważ A1 jest tak małym i lekkim samochodem, agresywne wyboje powodują silne wstrząsy w całej kabinie, co również może być przyczyną tych problemów.

Nowe Audi A1 nie jest tak podatne na te problemy, jak wcześniejsze modele, ale nie jest od nich całkowicie wolne, zwłaszcza że wygląda na to, że koncern VAG postanowił nieco obniżyć jakość po skandalu związanym z aferą Dieselgate.

Problemy z elektryką w Audi A1

Problemy z elektryką są prawdopodobnie tymi, które najbardziej psują doświadczenie posiadania samochodu, ponieważ są one stosunkowo stałe i zdarzają się w prawie wszystkich modelach A1. A1 to Audi, co oznacza, że jest to dość skomplikowany samochód wyposażony w różnego rodzaju technologie. Po pewnym czasie wiele z tych funkcji zaczyna sprawiać problemy.

Problemy takie jak niedziałające elektryczne szyby, usterki elektrycznego szyberdachu, zewnętrzne oświetlenie, niedziałające akcesoria samochodowe, błędy na ekranie systemu informacyjno-rozrywkowego i brak reakcji. To wszystko są częste problemy z A1 i w większości przypadków są stosunkowo łatwe do rozwiązania.

  Najlepsze klocki hamulcowe dla Audi A6

Problemy z turbosprężarką Audi A1

Audi A1 z silnikiem 1.4L jest jednym z najpopularniejszych modeli A1, które można kupić. Niestety, są to również modele, które mają tendencję do doświadczania jednego z największych potencjalnych problemów. Znana jest awaria turbosprężarki, zwłaszcza w modelu 1.4L, która objawia się poważnym brakiem mocy.

Jeśli samochód jest objęty gwarancją, dealer naprawi problem za darmo, ale jeśli nie, naprawa może być kosztowna. W związku z tym należy zawsze zwracać uwagę na prawidłową konserwację turbosprężarki, zwłaszcza jeśli planuje się zakup używanego modelu A1.

Problemy z łańcuchem rozrządu Audi A1

Kilku właścicieli zgłosiło problem, który często występuje w modelach A1, a mianowicie, że łańcuch rozrządu ma tendencję do zużywania się wcześniej niż większość. Dokładniej mówiąc, łańcuch rozrządu ma tendencję do nadmiernego rozciągania się, co prowadzi do ciągłego piszczenia dochodzącego spod maski silnika.

Problem ten można rozwiązać poprzez zwykłą wymianę łańcucha, ale tylko wtedy, gdy w porę się go zauważy. Jeśli nie zauważysz tego odpowiednio wcześnie, prawdopodobnie spowoduje to więcej problemów w przyszłości.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić Audi A1?

Audi A1 to przyjemny, mały samochód miejski, który zadowoli kierowców stawiających na sprytne zarządzanie przestrzenią, wydajność i użyteczne, luksusowe udogodnienia. A1 nie jest zbyt pojemne, ale nie jest to duży problem, jeśli większość czasu spędzasz sam.

A1 sprytnie wykorzystuje przestrzeń, co sprawia, że zza kierownicy samochód wydaje się bardziej pokaźny, choć wcale taki nie jest. Wreszcie, A1 jest dostępny z wieloma rozwiązaniami technologicznymi na miarę XXI wieku, które zdecydowanie przewyższają A1 nad niektórymi z jego bardziej ekonomicznych konkurentów.

  Które z nich jest bezpieczniejsze: Volvo czy Audi?

Czy warto kupić Audi S1?

Audi S1 wykorzystuje czterocylindrowy silnik o pojemności 2,0 l i mocy ponad 250 KM, szybką skrzynię biegów DCT oraz sprawdzony system napędu Audi Quattro AWD. Jest to najmniejszy prawdziwy model Audi Sport, co stawia go w wyjątkowej pozycji. Niektórzy ludzie nie wiedzą nawet, że S1 w ogóle istnieje.

Nie tylko, że istnieje, ale wiele osób twierdzi, że S1 jest jednym z najfajniejszych w prowadzeniu modeli Audi S do tej pory. Tak, dobrze słyszeliście. Wiele osób uważa, że Audi S1 daje więcej radości z jazdy niż Audi S3, Audi S4 i Audi S5.

Czy Audi A3 jest lepsze od Audi A1?

Kiedy porównuje się poprzednie Audi A1 z poprzednim A3, okazuje się, że A3 pokonało je w każdym możliwym scenariuszu. Jednak nowe A1 jest podejrzanie podobne do A3, mimo że kosztuje mniej pieniędzy. Ponieważ w A1 nie zastosowano stylistyki bardziej przypominającej A3, oba modele stały się do siebie dość podobne.

Tak czy inaczej, A3 jest nadal lepszym samochodem, ale już nie tak bardzo jak kiedyś.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z