Najlepszy silnik Fiata 500

Czy Fiat 500 to dobry samochód?

Fiat 500 to uroczo wyglądający mały samochód miejski. Poza tym, jest to również zabawa do jazdy, praktyczne, wydajne, niedrogie i niezawodne. Ale jak większość samochodów, ta jednostka pochodzi z kilkoma silnikami, które sprawiają, że wybór odpowiedniego samochodu jest nieco trudny. Więc, który silnik Fiata 500 jest najlepszy?

Fiat oferuje silniki benzynowe, wysokoprężne i hybrydowe. Jednak niektóre silniki zostały wycofane i nie są już używane, podczas gdy inne zostały zachowane, a nawet ulepszone. Popularne silniki Fiata 500 to 0,9-litrowy TwinAir Turbo I2, 1,0-litrowy GSE Firefly I3 mild hybrid, 1,2-litrowy FIRE I4, 1,4-litrowy FIRE Multiair I4, 1,4-litrowy FIRE TurboJet I4 oraz 1,3-litrowy MultiJet I4.

Silnik benzynowy Fiat 500 0,9 litra TwinAir Turbo I2 jest najlepszym silnikiem. Jest on bowiem bardzo czuły, niezawodny i wydajny. Jest również znacznie bardziej chętny do nabierania tempa w porównaniu z silnikami o pojemności 1,0 litra lub 1,2 litra. Dostarcza on również do 104 KM i 107 lb-ft momentu obrotowego. Jego prędkość maksymalna wynosi 117 mph, co jest doskonałym wynikiem jak na jego rozmiar. Może również przyspieszyć od 0 do 62 mph w 11,0 sekund.

Historia silnika TwinAir

FCA wprowadziło na rynek Fiata 500 z trzema silnikami spełniającymi normę Euro5. Wśród nich był jeden diesel i dwa silniki benzynowe. Pierwszy silnik, którym był 1.3 MultiJet był wyposażony w filtr cząstek stałych. Pomimo nazwy Fiata 500, która pierwotnie odpowiadała pojemności skokowej silnika, najniższa pojemność skokowa to około 1242 cm3 z mocą 69 koni mechanicznych.

  Czy Fiat Panda jest dobrym samochodem?

Po sukcesie silnika o pojemności 1,3 litra, pierwszy silnik TwinAir został zaprezentowany w 2010 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie. W przeciwieństwie do poprzedniego silnika, silnik TwinAir był mniejszy z turbodoładowanym dwucylindrowcem o mocy 85 PS. Pomimo swoich rozmiarów, silnik ten przewyższał poprzedni silnik i otrzymał nagrodę Best New Engine w 2011 roku i był reklamowany jako „najbardziej ekologiczny silnik benzynowy na świecie.”

Później wprowadzono wolnossącą wersję silnika TwinAir, która charakteryzowała się większym otworem i dłuższym skokiem, o pojemności skokowej 964 cm3 i wyższym stopniu sprężania. Wreszcie, silnik TwinAir o pojemności 0,9 litra i mocy 105 PS został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2013 roku.

Który silnik Fiata 500 jest najszybszy?

Jeśli chodzi o prędkość, trzeba będzie szukać silnika Fiat 500 1.4 Abarth Esseesse I4 Turbo w modelu Abarth 595. Ten silnik jest nie tylko szybki, ale również mocny. Produkuje maksymalnie 158 KM i 170 lb-ft momentu obrotowego. Może również przyspieszyć od 0 do 62 w zaledwie 7,4 sekundy z prędkością maksymalną 135 mph, co czyni go jednym z najszybszych silników w segmencie.

Dlaczego Fiat wprowadził silnik benzynowy Fiat 500 Mild Hybrid?

Fiat wprowadził silnik benzynowy Mild hybrid, aby pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego i kosztów dla swoich klientów. Co więcej, silnik hybrydowy Fiata 500 wykorzystuje trzycylindrowy, 1,0-litrowy silnik GSE Firefly I3 wspomagany elektrycznie.

W przeciwieństwie do benzynowych i wysokoprężnych wersji silnikowych Fiata 500, silnik hybrydowy typu mild nie jest zbyt mocny. Dostarcza bowiem maksymalnie 69,06 KM i 68 lb-ft momentu obrotowego. Nie jest to więc najlepszy wybór dla osoby szukającej mocniejszego silnika. Niemniej jednak jest on bardzo wydajny i pomoże właścicielowi obniżyć ogólne koszty użytkowania samochodu.

  Czy Fiat 500L to dobry samochód?

Pomimo niezbyt dużej mocy, silnik Fiat 500 mild hybrid potrafi przyspieszyć od 0 do 62 mph w zaledwie 13,8 sekundy, co jest całkiem dobrym wynikiem. Brzmi też świetnie, z ciągiem i charakterem. A ponieważ jest hamowanie regeneracyjne, akumulator hybrydowy będzie się ładował po drodze.

Najlepsze w systemie mild hybrid w Fiacie 500 jest to, że jest on doskonale zintegrowany d nie będzie sprawiał wielu problemów. Dzięki temu kierowcy mogą prowadzić samochód bez żadnych obaw.

FAQ

Jaki jest najmocniejszy Fiat w historii?

Mimo że Fiat miał kilka znakomitych modeli i silników przez lata, Fiat Freemont nadal wyróżnia się jako najmocniejszy Fiat w historii. Samochód ten posiadał 3,6-litrowy silnik benzynowy Pentastar V6, który dostarczał do 283 KM i 260 lb-ft momentu obrotowego. Silnik ten był wykorzystywany w latach 2011-2019.

Czy silniki Fiata są niezawodne?

Zaskakująco, silniki Fiata są bardziej niezawodne niż niektóre godne uwagi marki samochodów z Japonii, Europy i USA. W przypadku silników Fiata odnotowano jeden problem na 85 samochodów. Jest to zaskakująco lepszy wynik niż w przypadku marek samochodowych głównego nurtu, takich jak Nissan, Ford i Land Rover. Wręcz przeciwnie, marki samochodów takie jak Honda, Toyota, Mercedes-Benz, Lexus, Jaguar i Volvo oferują bardziej niezawodne silniki niż Fiat.

Jaki jest najbardziej niezawodny samochód Fiata?

Fiat 500 może być uważany za niezawodny samochód zgodnie ze standardami Fiata, ale nigdzie nie jest tak blisko Fiata Pandy. Fiat Panda jest zdecydowanie najbardziej niezawodnym modelem Fiata. To jeden z powodów, dla których był to najlepiej sprzedający się model Fiata w 2021 roku. Jest to również najpopularniejszy obecnie model Fiata we Włoszech.

  Czy Fiat 500L Living to dobry samochód?

Który rok modelowy Fiata 500 jest najlepszy?

Najlepszym rokiem dla Fiata 500 są lata modelowe 2018 ad 2019. W tych latach odnotowano najmniej problemów, natomiast lata modelowe 2012 i 2013 to najgorsze lata. Tak więc, jeśli jesteś na rynku wysokiej jakości używanego modelu Fiata 500, staraj się unikać lat modelowych z problemami i przejdź do bardziej niezawodnych lat.

Ile mil wytrzymuje silnik Fiata 500?

Jeśli Fiat 500 jest dobrze utrzymany i naprawiony, powinien łatwo zegar 200.000 do 300.000 mil. Ale jeśli nie jest dobrze zadbany, zegar ponad 150.000 mil będzie problemem. Oprócz właściwej pielęgnacji i konserwacji, należy również stosować dobre nawyki jazdy. Ogólnie rzecz biorąc, Fiat 500 powinien być w stanie zrobić co najmniej 200,000 mil.

Bottom line

Jeśli szukasz niezawodnego, wydajnego i niezawodnego silnika z serii Fiat 500, 0,9-litrowy silnik benzynowy TwinAir Turbo I2 jest najlepszą opcją. Oprócz lepszych osiągów niż inne silniki Fiata 500, jest on również responsywny i oszczędny w zużyciu paliwa. W związku z tym, w końcu wydasz mniej na naprawy i konserwację.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z