Czy Audi A4 to dobry samochód?

Czy Audi A4 to dobry samochód?

Audi A4 po raz pierwszy pojawiło się na rynku w 1994 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Obecna generacja A4 jest jednym z najlepiej sprzedających się modeli Audi, ponieważ łączy w sobie wszystko to, z czego słynie Audi, z doskonałym rozmiarem sedana. A4 plasuje się pomiędzy większym A6 a mniejszym Audi A3, zarówno pod względem wielkości, jak i poziomu luksusu.

Audi A4 jest wyposażone w wiele silników, z których wszystkie są wyrafinowane, wydajne i pasują do A4. Samochód jest dostępny w wersji z napędem na cztery koła (AWD) lub na cztery koła (RWD). Nowe modele A4 są dostępne wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów. Pod względem stylistyki najnowsze A4 nie jest tak ekscytujące jak Klasa C czy BMW serii 3, ale może być, jeśli odpowiednio dobierzesz opcje.

Wnętrze A4 to miejsce, w którym znajdziesz mnóstwo wysokiej jakości materiałów i doskonałą jakość wykonania. A4 jest również samochodem niezawodnym, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio o niego dbasz. Najczęstsze problemy z A4 są związane z silnikiem, wyposażeniem, wyciekami oleju, świecami zapłonowymi, cewkami zapłonowymi, katalizatorem i okropnym filtrem DPF.

Wydaje się, że A4 bardzo dobrze utrzymuje swoją wartość, ponieważ dobrze się sprzedaje. Praktyczność A4 jest dobra, ponieważ oferuje dużo miejsca dla czterech dorosłych osób i bagażnik, który pomieści wszystkie ich bagaże. Samochód ma pudełkowaty kształt, więc widoczność dookoła jest również dobra.

Audi A4 – układ napędowy

Audi A4 jest dostępne z różnymi silnikami, począwszy od czterocylindrowego silnika turbo o pojemności 2,0 l i mocy 150 KM, 190 KM, 204 KM, 245 KM lub 265 KM. W A4 dostępne są także różne warianty silników wysokoprężnych, np. 4-cylindrowy silnik 2,0 l lub wysokoprężny silnik TDI 3,0 l V6 o mocy 163 KM lub 231 KM.

  Audi S3 niezawodność

Najlepsze silniki Audi A4 to 3,0 l twin-turbo V6 z RS4 Avant o mocy 450 KM oraz 3,0 l TFSI z Audi S4 o mocy 350 KM. Warto również wspomnieć, że na rynek europejski oferowany jest model S4 z silnikiem TDI o pojemności 3,0 l, który również osiąga moc 350 KM.

A4 jest dostępne z napędem Quattro AWD jako opcja, ale topowe modele S4 i RS4 otrzymują napęd Quattro jako standard. Silniki te współpracują z 7-biegową, dwusprzęgłową skrzynią S-Tronic, z wyjątkiem RS4, który ze względu na ograniczenia momentu obrotowego związane z S-Tronic otrzymuje 8-biegową skrzynię Tiptronic. Wydajność jest również bardzo dobra, ponieważ najbardziej wydajny model 35 TDI może osiągnąć do 60MPG.

Audi A4 – Design i podwozie

Audi A4 to samochód bardziej stonowany w porównaniu z BMW serii 3 i Mercedesem klasy C. Jednak Audi daje Ci możliwość wyboru tego, co cenisz najbardziej, co oznacza, że możesz wyposażyć swoje A4 tak, aby wyglądało równie dobrze, a nawet lepiej niż te dwa pozostałe modele. Jest to zarówno dobra, jak i zła cecha, ponieważ wygląd A4 kosztuje, ale kiedy już tak jest, wygląda 10 razy lepiej.

Podwozie i zawieszenie A4 są zestrojone z myślą o komforcie, nawet w modelach RS i S o najwyższej specyfikacji. A4 to sedan klasy premium i plasuje się pomiędzy Klasą C a BMW serii 3, ponieważ jest bardziej luksusowy, ale nie tak dynamiczny jak seria 3.

Audi A4 – niezawodność i typowe problemy

  Najczęstsze problemy z Audi Q7

Audi A4 jest samochodem niezawodnym, co oznacza, że może służyć przez długi czas, jeśli odpowiednio się o niego dba. Niemieckie samochody klasy premium są znane z niezawodności, ale tylko wtedy, gdy wszystkie czynności konserwacyjne i serwisowe zostały wykonane prawidłowo.

Najczęstsze problemy związane z A4 dotyczą silnika, katalizatorów, wycieków oleju, świec zapłonowych, czujników O2, wyposażenia, filtra DPF i cewek zapłonowych. Modele A4 z większym przebiegiem radzą sobie gorzej, ale różnice nie są duże.

Audi A4 – wartość i praktyczność

Ceny A4 zaczynają się od około 40 000 USD, ale od tego momentu znacznie wzrastają. Nie ma sensu kupować A4 bez bogatego wyposażenia, ponieważ samochód nie będzie sprawiał wrażenia tak luksusowego, jak to tylko możliwe. Wydaje się jednak, że A4 naprawdę dobrze zachowuje swoją wartość, ponieważ jest to bardzo popularny samochód na rynku samochodów używanych.

Pod względem praktyczności A4 plasuje się pomiędzy większym A6 a porównywalnie mniejszym A3 sedan, co sprawia, że A4 jest najlepszym wyborem. Ma duży bagażnik i wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie mogły w nim usiąść nawet cztery dorosłe osoby. Widoczność jest dobra, wsiadanie i wysiadanie łatwe, a w kabinie znajduje się wiele elementów przyjaznych rodzinie.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić Audi A4?

Jeśli szukasz kompaktowego sedana klasy premium, A4 powinno znaleźć się na szczycie listy, obok Klasy C i BMW serii 3. A4 wydaje się być jednym z najlepszych modeli Audi wszechczasów, sądząc po ankietach zadowolenia właścicieli, ponieważ A4 zachowuje idealną równowagę między kosztami a wyposażeniem.

  Audi vs BMW - niezawodność - która jest lepsza

A6 to duży samochód, który w ciągu ostatniej dekady tylko się powiększył, podczas gdy A4 również urosło, ale nie na tyle, aby sprawić wrażenie ogromnego. Podsumowując, A4 jest świetnym kierowcą na co dzień, doskonałym samochodem rodzinnym i świetnym samochodem terenowym.

Czy Audi A4 jest bezpiecznym samochodem?

Audi A4 ma 5 gwiazdek, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ponieważ Audi przykłada dużą wagę do produkcji bezpiecznych samochodów już od momentu wydania pierwszego Audi A4. Oferuje ono doskonałe zabezpieczenia pasywne, ale wiele aktywnych funkcji bezpieczeństwa oprogramowania należy do wyposażenia opcjonalnego.

Jest to nieco zniechęcające, ponieważ niektóre z tych funkcji kosztują tysiące dolarów. Wspomnieliśmy już, że zakup A4 ma sens tylko wtedy, gdy samochód posiada wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, co dodatkowo podnosi jego cenę.

Jakie opcje wybrać dla Audi A4?

Przede wszystkim należy zmienić światła na Matrix, ponieważ dzięki temu samochód jest bezpieczniejszy i wygląda znacznie lepiej. Matrix to droga opcja, ale samochody z Matrixem są bardziej popularne na rynku samochodów używanych. Ponadto, konieczna jest modernizacja systemu informacyjno-rozrywkowego z Audi Virtual Cockpit, a także cyfrowej klimatyzacji.

Jeśli masz na to środki, zdecyduj się także na pakiet S-Line, który sprawia, że wnętrze i nadwozie wyglądają niesamowicie. Jeśli mieszkasz w USA, pamiętaj, aby wybrać przynajmniej pakiet Premium Plus, ale jeśli możesz, powinieneś zdecydować się na pakiet Prestige.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z