Czy jazda Teslą jest tańsza niż pojazdem na gaz?

Czy jazda Teslą jest tańsza niż pojazdem na gaz?

Jeśli szukasz samochodu, który pomoże Ci zaoszczędzić na kosztach paliwa i ogólnych kosztach napraw i konserwacji, to Tesla może być samochodem dla Ciebie. Ale czy jazda Teslą jest naprawdę tańsza niż jazda samochodem na gaz?
Oczywiście, że tak! Tesla jest tańsza w eksploatacji i utrzymaniu niż samochód na gaz. Początkowy koszt zakupu Tesli może być wysoki w porównaniu z innymi samochodami elektrycznymi, ale w końcu sporo zaoszczędzisz. Tesla jest też droższa od samochodów na gaz, ale w dłuższej perspektywie możesz zaoszczędzić.

Czy taniej jest naładować Teslę czy zatankować samochód na gaz?

Ładowanie Tesli jest o wiele tańsze niż tankowanie samochodu na gaz. Koszt jest jeszcze tańszy, gdy ładujesz Teslę z domu, a nie na stacji doładowującej. Oczywiście koszty różnią się w zależności od modelu Tesli. Dlatego ważne jest, aby porównać różne modele Tesli i poznać koszt ładowania.
Według University of Michigan, średni koszt eksploatacji samochodu ICE (silnik spalinowy) wynosi około 1 120 dolarów rocznie. Wręcz przeciwnie, średni koszt eksploatacji EV wynosi około 500 dolarów rocznie. W swoim badaniu odkryli, że eksploatacja EV jest jeszcze tańsza w stanach takich jak Hawaje, które mają wysokie średnie ceny energii elektrycznej.
Jeśli chcesz mieć jeszcze niższe koszty, jeśli chodzi o ładowanie swojego EV, możesz użyć paneli słonecznych zamiast sieci. Koszt zainstalowania systemu paneli słonecznych jest dość drogi, ale w końcu zaoszczędzisz w dłuższej perspektywie.

Ile kosztuje ładowanie różnych modeli Tesli?

Koszt ładowania Twojej Tesli zależy od modelu, który posiadasz i sposobu, w jaki korzystasz z pojazdu. Poniżej przedstawiamy koszt ładowania różnych modeli Tesli:

Tesla Model S

W tej chwili Tesla Model S występuje w trzech różnych modelach, które obejmują Long Range, Plaid i Plaid+. Wszystkie te modele Tesli wyposażone są w baterię o pojemności 100 kWh.
Jeśli masz model Long Range, który pochodzi z wyjątkowym zasięgu 412 mil, to będzie cię kosztować około 15,29 dolarów za pełne naładowanie. Jest to oparte na cenach energii elektrycznej 0,13 dolarów za kWh i 85% wydajności ładowania.
Tak więc, masz koszt ładowania 0,037 dolarów za milę lub 3,70 dolarów za 100 mil. Jest to znacznie tańsze w porównaniu do gazu, który obecnie kosztuje około 2,40 dolarów za galon. Należy pamiętać, że nowy Tesla Model S Long Range wariant zaczyna się od 81.290 dolarów.

  Jak często trzeba serwisować Tesle?

Tesla Model 3

Tesla Model 3 ma trzy różne warianty. Są to Standard Range Model 3, Long Range Model 3 i Performance Model 3. Wariant Standard Range wyposażony jest w baterię 50 kWh i 263 mile zasięgu, natomiast warianty Long Range i Performance mają baterię 82 kWh.
Dodatkowo, te dwa warianty różnią się zasięgiem, ponieważ wariant Long Range może pokonać 353 mile, podczas gdy wariant Performance zapewnia 315 mil.
Jeśli wybierzesz Tesla Model 3 Standard Range, spodziewaj się zapłacić około 7,65 dolarów za pełne naładowanie baterii. Ale jeśli wybierzesz warianty Long Range lub Performance, zapłacisz około 12,54 dolarów za pełne naładowanie.
W przypadku wariantu Standard Range, koszt za milę wyniesie około 0,03 USD lub 2,91 USD za 100 mil. Podczas gdy koszt dla wariantu Long Range będzie około 0,036 dolarów za milę i 0,04 dolarów dla wariantu Tesla Model 3 Performance. Koszt startowy Tesli Model 3 wynosi około 35 000 dolarów.

Tesla Model Y

Pomimo tego, że jest nowością na rynku, Tesla Y również pozwoli Ci zaoszczędzić trochę gotówki. Podobnie jak Model 3, Tesla Model Y również ma trzy warianty. Należą do nich warianty Standard Range, Long Range i Performance. Wszystkie te warianty wyposażone są w baterię o pojemności 75 kWh.
Koszt pełnego naładowania Tesli Model Y Standard Range wynosi około 11,47 dolarów. Przekłada się to na około 0,047 dolara za milę lub 4,70 dolara za 100 mil. To wciąż znacznie taniej niż korzystanie z gazu. Należy pamiętać, że Tesla Model Y jest jednym z najtańszych pojazdów w swojej klasie. Dzięki cenie startowej wynoszącej około 42 000 dolarów.

  Czy Tesla to dobry pierwszy samochód?

Koszt początkowy Tesli vs. pojazdu zasilanego gazem

Prawda jest taka, że zakup Tesli jest dość drogi w porównaniu z samochodem zasilanym gazem w tym samym przedziale. Oprócz ceny bazowej, Tesla ma również dodatki, które mogą wyrzucić cenę poza wykresy. Na przykład, trzeba będzie zapłacić za Tesla Model S 85D za 85.000 dolarów.
Jeśli jednak chcesz dodatki, aby Twój samochód wyglądał efektownie i sportowo, będziesz musiał kupić takie rzeczy jak inteligentne zawieszenie pneumatyczne, autopilot, tylne siedzenia wykonawcze, pakiet pogodowy Subzero i ulepszony system dźwiękowy. Większość z tych dodatków ma cenę wywoławczą 2,500 dolarów.
Jeśli chodzi o ich cenę początkową, większość normalnych samochodów na gaz jest znacznie bardziej przystępna niż Tesla.

FAQ

Czy Tesle są tańsze w utrzymaniu niż samochody na gaz?

Tak, są. Tesle są tańsze w utrzymaniu, ponieważ mają mniej ruchomych części niż pojazdy na gaz. W rezultacie nie spędzisz dużo czasu u mechanika, naprawiając filtry oleju, katalizatory i podobne części.
Jedynym wyzwaniem, na jakie mogą natknąć się właściciele Tesli, jest zakup części wysokiej jakości. Niemniej jednak, części te są łatwe do naprawienia, a większość z nich jest objęta gwarancją. Tak więc, nie będziesz musiał wydawać dużo na naprawę lub konserwację swojej Tesli EV.

Czy Tesla jest lepsza od gazu?

Tesla jest lepsza od gazu pod wieloma względami. Przede wszystkim nie będziesz musiał się martwić o stanie w kolejce na stacji benzynowej, aby zatankować swój samochód. Możesz z łatwością naładować swój samochód w nocy, w zaciszu własnego garażu lub podjazdu. Ponadto, pojazdy Tesla nie mają często kosztownych napraw i konserwacji, które są wspólne dla pojazdów gazowych.

  Czy samochody Tesla są dobre na wycieczki?

Jak długo trwa ładowanie Tesli?

To zależy od modelu Twojej Tesli i rodzaju ładowarki, której używasz. Najlepsze są superładowarki Tesli, które potrafią naładować samochód w mniej niż 40 minut. Jeśli jednak korzystasz z normalnych ładowarek w domu, możesz czekać od sześciu do dwunastu godzin na pełne naładowanie samochodu.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, Tesla jest tańsza w prowadzeniu niż pojazd zasilany gazem. Tesla i inne pojazdy elektryczne okazują się być samochodami przyszłości. Wynika to z faktu, że nadają się one do codziennej jazdy i mają niższe koszty eksploatacji i utrzymania w porównaniu z pojazdami spalinowymi.
Tesla może mieć wysoki koszt początkowy, ale posiadanie tego samochodu przez lata jest dość tanie w porównaniu z luksusowymi pojazdami napędzanymi gazem, takimi jak Mercedes, BMW czy Audi. Nie trzeba płacić ciągłych wizyt na stacji benzynowej lub w garażu. Również utrzymanie ich jest dość tanie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z