Czy można ładować samochód elektryczny w domu?

Ponad 80% przypadków ładowania samochodów elektrycznych odbywa się w domu, ponieważ jest to najwygodniejsza metoda. Istnieją jednak różne sposoby ładowania samochodu elektrycznego w domu, w zależności od rodzaju ładowarki, dostępnego czasu i samego samochodu.

Główne dwa rodzaje ładowarek używanych w domu to zwykłe gniazdko domowe i dedykowana ładowarka ścienna. Zwykłe gniazdko domowe jest najwygodniejsze, ale całkowite naładowanie dużej baterii samochodu elektrycznego może czasami trwać nawet do 24 godzin. W związku z tym, są one zalecane głównie dla małych akumulatorów EV lub w sytuacjach awaryjnych.

Ściana box ładowarka jest znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ oferuje szybsze czasy ładowania, jest o wiele bardziej wygodne i bezpieczne, ale to kosztuje więcej pieniędzy. Wybór między tymi dwoma jest głównym pytaniem, jeśli chodzi o ładowanie EV z komfortu domu.

Pamiętaj, aby porozmawiać z dealerem przed wyborem jakiejkolwiek opcji, ponieważ najważniejsze jest, aby upewnić się, że używasz właściwej technologii, ponieważ istnieją już pewne poważne różnice między niektórymi samochodami elektrycznymi na rynku.

Zwykłe ładowanie z domowego gniazdka – łatwe, ale powolne

Najbardziej oczywistym sposobem można naładować samochód elektryczny w domu jest użycie zwykłego gniazdka domowego, jak większość samochodów elektrycznych te dni pochodzą z powolnych ładowarek, które mogą być podłączone bezpośrednio do gniazdka domowego. Jednak większość gniazdek jest w stanie dostarczyć maksymalnie 3-5kW. Oznacza to, że samochody elektryczne z dużymi bateriami potrzebowałyby prawie całego dnia na pełne naładowanie.

Te formy ładowania są najczęściej określane jako „tylko awaryjne”, co oznacza, że nie należy z nich korzystać, jeśli mamy inną, bardziej zaawansowaną opcję. Jednym z głównych powodów do niepokoju jest oczywiście bezpieczeństwo, ponieważ niektóre wtyczki nie są w stanie zapewnić stałej mocy przez tak długi okres czasu.

  Najlepsze samochody elektryczne na pierwszy samochód

Oznacza to, że teoretycznie mogą one działać nieprawidłowo, co może spowodować poważne problemy, takie jak pożar lub uszkodzenie baterii. Warto powiedzieć, że współczesne pojazdy EV są wyposażone w zaawansowane oprogramowanie, które ma na celu dokładne monitorowanie procesu ładowania, aby cały proces był jak najbardziej bezpieczny.

Ładowarka Wallbox – Szybsza i wygodniejsza

Baterie samochodów elektrycznych powoli, ale skutecznie zwiększają swoje rozmiary, co oznacza, że ładowanie z domowego gniazdka staje się przestarzałe ze względu na nieefektywność czasową. W związku z tym większość producentów zaleca instalację dedykowanej ładowarki ściennej, którą podłącza się bezpośrednio do domowego gniazdka elektrycznego.

Te ładowarki skrzynki ścienne różnią się ceną dość znacznie, ponieważ niektóre z nich są szybsze i mądrzejsze niż inne. Tak czy inaczej, koncepcja jest zainstalowanie jednego z nich na ścianie, która umożliwia ładowanie samochodu, jakkolwiek widzisz pasuje.

Jak wcześniej stwierdzono, niektóre ładowarki skrzynki ścienne można ładować szybciej niż inne i 7kW ładowarka jest absolutnym minimum należy rozważyć. Instalacja ładowarki skrzynki ściennej kosztuje od 500 dolarów do 1000 dolarów w zależności od marki i modelu.

Dobrą rzeczą jest to, że wiele krajów na całym świecie oferuje wszelkiego rodzaju dotacji rządowych dla technologii związanych z wykorzystaniem samochodów elektrycznych. Na przykład w Wielkiej Brytanii można uzyskać dotację rządową, która pokrywa 75% kosztów instalacji i zakupu ładowarki.

Ładowanie w podróży – ryzykowne, ale efektywne czasowo

Jeśli zaparkowałeś swój samochód elektryczny na ulicy lub po prostu nie chcesz ładować go w domu, możesz to zrobić w miejscu pracy lub w drodze. Wiele firm na całym świecie oferuje dedykowane parkingi dla samochodów elektrycznych i jeśli jesteś zatrudniony w którejś z nich, powinieneś z nich korzystać, kiedy tylko możesz, zwłaszcza jeśli są bezpłatne.

  Czy samochody elektryczne będą coraz tańsze?

Tak czy inaczej, nadal najbardziej efektywne czasowo jest korzystanie z szybkich ładowarek, które są powszechnie zlokalizowane w pobliżu ruchliwych autostrad i miast. Jeśli jesteś właścicielem Tesli, to najlepiej polegać na superchargers Tesla, ale inne firmy, takie jak ChargePoint, ABB Ionity, i wiele innych oferują również szybkie ładowanie.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, nigdy nie powinieneś pozwolić, aby procent baterii spadł poniżej 40%, ponieważ czasami może to być nieco trudne do zmierzenia zasięgu, jeśli nie ładujesz samochodu w domu. Styl życia samochodu elektrycznego nie jest tak wygodny ani łatwy, jak może się wydawać, ale jeśli zastosujesz się do wszystkich zasad ładowania, powinieneś być w stanie w pełni z niego skorzystać.

Dział FAQ

Co to jest inteligentna ładowarka naścienna?

Inteligentna ładowarka ścienna jest wyposażona w Wi-Fi lub Bluetooth, dzięki czemu zawsze komunikuje się z telefonem. Umożliwia to korzystanie z wielu funkcji specjalnych, takich jak zdalne ładowanie samochodu w czasie, gdy stawka za ładowanie jest najniższa lub ustawienie ładowania na dokładny procent i punkt w czasie.

Decydując się na taką ładowarkę, można zoptymalizować sposób ładowania akumulatora, aby zmaksymalizować jego żywotność. Istotne jest, aby szukać rządowych dotacji na inteligentne ładowarki ścienne box, ponieważ mogą one być czasami preferowanym sposobem działania dla wielu typów dotacji tam.

Jaką moc powinna mieć ładowarka ścienna?

Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojego domowego okablowania i pokładowego adaptera ładowania samochodu. W większości przypadków, ładowarka 3kW jest najwolniejsza ze wszystkich i należy jej unikać, jeśli można zdecydować się na ładowarkę o większej mocy. Dla punktu odniesienia, ładowarka 3kW będzie ładować Audi e-Tron tylko po 24 godzinach ciągłego ładowania.

  Który samochód hybrydowy ma najdłuższy zasięg?

Jednak większość ładowarek ściennych jest ustawiona na 7kW, czyli dwa razy szybciej niż ładowarki 3kW, co oznacza, że naładowanie Audi e-Tron ładowarką 7kW zajmie około 12 godzin.

Jaki jest najszybszy sposób na ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Jeśli chcesz zmaksymalizować prędkość ładowania, musisz mieć dostęp do trójfazowego systemu połączeń, co oznacza, że być może będziesz musiał zmodernizować swoje domowe okablowanie. Trójfazowy system połączeń jest zwykle oceniany na około 22 kW, co jest więcej niż wystarczająco dużo, aby naładować 40 kWh Nissan Leaf w nieco ponad dwie godziny.

Aby dowiedzieć się, czy masz dostęp do połączenia trójfazowego, zadzwoń do wykwalifikowanego inżyniera elektryka, aby ocenił okablowanie w Twoim domu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z