Czy Porsche dobrze radzi sobie na śniegu?

Większość samochodów radzi sobie w zimowych warunkach drogowych, niezależnie od tego, czy jest to lód, śnieg, czy po prostu niska temperatura, o ile są wyposażone w odpowiednie opony. Jeśli samochód ma odpowiednie opony, bez problemu poradzi sobie z niewielką lub średnią ilością śniegu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na jazdę zimą jest odpowiedni prześwit. Na szczęście wszystkie modele Porsche zapewniają pewność jazdy po śniegu. Porsche oferuje także wiele modeli z napędem na wszystkie koła oraz 2 SUV-y, które dodatkowo zwiększają możliwości marki w zakresie jazdy po śniegu.

Porsche Cayenne i Macan to prawdopodobnie najlepsze samochody do jazdy po śniegu. Nawet jeśli typowy właściciel Cayenne nie przepada za jazdą terenową, to sam samochód z pewnością poradzi sobie na wielu bezlitosnych nawierzchniach.

Macan to kompaktowy SUV, ale wciąż wystarczająco SUV-owaty, aby poradzić sobie w większości warunków drogowych. Niektóre modele 911 4S z napędem na wszystkie koła są również uważane za samochody do codziennej jazdy zimą i oferują niesamowite właściwości jezdne, niezależnie od pory roku.

Porsche Cayenne

Żaden system samochodowy nie jest pozbawiony problemów, ale Porsche oferuje wiele doskonałych rozwiązań programowych i sprzętowych dla specyficznych warunków jazdy. Mimo że nikt nigdy nie zabiera Porsche Cayenne za 100k+ dolarów w teren, Cayenne jest w stanie sprostać takiemu zadaniu.

Wszystkie modele Porsche Cayenne są wyposażone w fabryczny napęd na wszystkie koła i dość niezawodny system zarządzania trakcją Porsche. Można również wyposażyć Cayenne w dodatkowe programy wspomagające kierowcę, które jeszcze bardziej zwiększają możliwości samochodu.

Porsche Cayenne oferuje maksymalny prześwit 210 mm, co oznacza, że SUV Cayenne jest zdolny do jazdy w dość głębokim śniegu. Jeśli chcesz osiągnąć maksymalną przyczepność na śniegu i bezpieczeństwo, sklep Porsche Tequipment oferuje dedykowane Cayenne śniegowe kombi zimowe i opony.

  Porsche Tiptronic vs. PDK - jaka jest różnica?

Odpowiednie opony zimowe/śnieżne/lodowe to kluczowy element wyposażenia, jeśli chodzi o jazdę po śniegu. Bez względu na to, czy samochód ma napęd na wszystkie koła, czy na tylną oś, komplet odpowiednich opon jest niezbędny, aby osiągnąć najwyższy poziom przyczepności nawet w najtrudniejszych warunkach.

Porsche Macan

Porsche Macan to kompaktowy, sportowy SUV i najtańszy samochód, którym można wejść w posiadanie Porsche. Ale Macan nie jest Porsche dla ubogich. To raczej równie sprawny SUV Porsche z napędem na wszystkie koła. Dzięki pneumatycznemu zawieszeniu i systemowi kontroli trakcji Macan doskonale radzi sobie także na śniegu.

Macan ma aż 200 mm prześwitu, co jest więcej niż wystarczające dla całorocznego kierowcy. Porsche nie jest stworzone do specjalnych zimowych wypraw, ale jeśli wziąć pod uwagę moc i niezawodność tego Porsche, to równie dobrze mogłoby być.

Niezależnie od nawierzchni, Macan zawsze oferuje miękką i spokojną jazdę. Tak jak w przypadku każdego innego samochodu, kluczem do jazdy w terenie/śniegu/lodzie jest odpowiednia mieszanka opon. Macan z kompletem opon letnich jest mniej sprawny na śniegu niż hatchback z przyzwoitym kompletem opon zimowych. Opony zimowe to konieczność.

Oprócz odpowiedniego kompletu opon zimowych, inne dość ważne aspekty jazdy zimą to napęd na wszystkie koła i przyzwoita moc. A Macan jest dostępny z silnikiem o mocy ponad 400 KM i stałym napędem na wszystkie koła.

Porsche 911/Boxster/Cayman/Panamera

Jak wspomniano wcześniej, jeśli masz wystarczający prześwit, każdy samochód z odpowiednimi oponami poradzi sobie z większością śnieżnych warunków. Oczywistą zaletą platformy 911 jest fakt, że silnik znajduje się nad tylnymi oponami, dzięki czemu 911 bez problemu oddaje moc.

  Porsche 911 rozwiązanie uchwytu na kubek

Porsche Cayman/Boxster nie jest wyposażony w napęd na wszystkie koła, co oznacza, że jest jednym z najmniej sprawnych w śnieżnych warunkach. Ale jeśli wyposażone w odpowiednie opony śniegowe, nawet najmniej wydajne modele Cayman/Boxster z napędem na tylne koła są wystarczająco dobre w śnieżnych warunkach.

Porsche Panamera to flagowy model Porsche typu executive sedan, który ma oferować najwyższy luksus, komfort i wrażenia z jazdy w porównaniu do wielu innych sedanów dostępnych na rynku. Panamera oferuje szeroką gamę opcji silnikowych i system napędu na wszystkie koła, który jest również zdolny do doskonałej jazdy po śniegu.

Nawet jeśli wszystkie trzy z nich są dość ograniczone, jeśli chodzi o prześwit, z zestawem odpowiednich opon z łatwością przeorają sporą ilość śniegu. Nie są one przeznaczone do jazdy terenowej, więc nie próbuj zbytnio testować tych samochodów, bo możesz utknąć w śnieżnej zaspie.

Tips for winter driving

Co czyni samochód dobrym do jazdy po śniegu?

Samochód zdolny do jazdy po śniegu charakteryzuje się dobrym rozłożeniem masy (jak 911), dużym prześwitem (jak Cayenne) i dłuższym rozstawem osi (jak Panamera). Cięższy samochód prawdopodobnie będzie się lepiej zachowywał w warunkach śnieżnych, ponieważ większa masa zwiększa jego przyczepność.

Napęd na wszystkie koła, blokady mechanizmów różnicowych, mocne opony śniegowe, osłony podwozia, skrzynia biegów o niskim zakresie przełożeń oraz duża moc i moment obrotowy są również dość cenne podczas jazdy po śniegu. Są one jednak niezbędne tylko wtedy, gdy planujesz pokonywać naprawdę głęboki śnieg. W przeciwnym razie wszystkie modele Porsche wystarczą na zwykłych, odśnieżanych drogach.

  Jaki jest najmniejszy SUV Porsche?

Jakie są wskazówki dotyczące jazdy po śniegu?

Cóż, pierwszą radą jest pozostanie w domu. Wychodzić na zewnątrz tylko w razie potrzeby. To nie dlatego, że nie jesteś dobrze przygotowany do jazdy po śniegu, ale dlatego, że inni kierowcy na drodze mogą nie być przygotowani, a to z pewnością nie jest warte ryzyka.
Zawsze należy jechać powoli, zachować bezpieczną odległość i wiedzieć, ile drogi potrzeba do całkowitego zatrzymania się. Jeśli jedziesz pod górę, nie przyspieszaj, a także nie powinieneś zatrzymywać się podczas jazdy pod górę. Wystarczy być ostrożnym i przewidywać, co się za chwilę stanie, a wszystko powinno być w porządku.

Czy opony śniegowe można używać przez cały rok?

Wydawać by się mogło, że taniej i łatwiej jest mieć opony śniegowe na samochodzie przez cały rok. kropka. Jest to jednak zły pomysł.
Opony zimowe nie są przeznaczone do jazdy w ciepłych temperaturach. Ciepło znacznie zwiększy zużycie opon, ponieważ są one wykonane z mieszanki gumowej stworzonej specjalnie dla zimnych środowisk. Opony miękną, co zwiększa ryzyko ich rozerwania.
Dobrym pomysłem na ustalenie, kiedy należy zdjąć opony zimowe, jest śledzenie, kiedy temperatura wzrasta powyżej 7 stopni C przez kilka dni.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z