Czy Suzuki Splash to dobry samochód?

Suzuki Splash

Suzuki Splash to jeden z najmniejszych modeli Suzuki na rynku. Samochód jest kompaktowy, przyjemny w prowadzeniu i tani w utrzymaniu. Ale czy Suzuki Splash to dobry samochód?

W zależności od tego, czego szukasz, Suzuki Splash może być dobrym lub niepożądanym samochodem. Jest to dobry samochód dla osób poszukujących małego, oszczędnego, praktycznego i łatwego w utrzymaniu samochodu miejskiego. Z drugiej strony, jest on niepożądany dla tych, którzy szukają przestronnego samochodu o wysokich osiągach.

Wiąże się to z pewnymi problemami. Przeczytaj o problemach Suzuki Splash tutaj.

Historia Suzuki Splash

Suzuki Splash to mały samochód miejski wyprodukowany przez Suzuki Motor Corporation i Opel GmbH. Samochód ten jest produkowany od 2008 roku i był produkowany w trzech różnych krajach. Na Węgrzech samochód był produkowany od 2008 do 2014 roku, w Indiach od 2009 do 2016 roku, a w Chinach od 2010 do 2018 roku.

Pomimo tego, że w wielu krajach określany jest jako Suzuki Splash, w Europie znany jest również jako Opel Agila, w Indiach jako Maruti Suzuki Ritz, w Wielkiej Brytanii jako Vauxhall Agila, a w Chinach i Ameryce Południowej jako Changhe Splain.

Co więcej, na rynku europejskim Suzuki Splash był pozycjonowany poniżej Swifta i wykorzystywał skróconą wersję rozstawu osi jego podwozia. Z kolei w japońskiej ofercie Suzuki Splash był pozycjonowany pomiędzy Suzuki Swift i Suzuki Solio.

Należy zauważyć, że Suzuki Splash został wycofany w Europie w 2014 roku i zastąpiony przez Ignis drugiej generacji na początku 2016 roku. Co więcej, został również wycofany w Indonezji w 2016 roku, a w Indiach jako Ritz w 2017 roku.

  Czy Suzuki Ignis to dobry samochód?

Cechy Suzuki Splash

Wygląd

Wygląd Suzuki Splash jest bardzo dyskusyjny. Niektórzy uważają, że jego kształt jest atrakcyjny i elegancki, podczas gdy inni nie. Ogólnie rzecz biorąc, samochód wygląda dobrze, ale niektórzy jego rywale wyglądają jeszcze lepiej. Jednak jego wnętrze nie jest najlepsze, ponieważ jest ciasne, a deska rozdzielcza nie jest tak atrakcyjna.

Mimo to Suzuki Splash nadal wygląda spektakularnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Rozstaw osi wynosi 92,9 cala, długość 146,5 cala, szerokość 66,1 cala, a wysokość 62,6 cala.

Osiągi

Osiągi samochodu zależą od rodzaju silnika, w jaki jest wyposażony. Użytkownicy mają do wyboru silniki benzynowe i wysokoprężne. Podstawowym silnikiem jest 1,0-litrowy silnik K10B I3. Niemniej jednak posiada również silniki benzynowe K12B I4 o pojemności 1,2 litra i K14B I4 o pojemności 1,4 litra. Dostępny jest tylko jeden silnik wysokoprężny (1,3-litrowy D13A I4-TD).

Co więcej, użytkownicy mają również wybór między 5-biegową manualną i 4-biegową automatyczną skrzynią biegów CVT.

Komfort i przestrzeń ładunkowa

Małe samochody mogą być fantastyczne, jeśli chodzi o manewrowanie w ruchu ulicznym lub na parkingach publicznych, ale ich niewielki rozmiar może również powodować dyskomfort w kabinie. Niemniej jednak Suzuki Splash może pomieścić do pięciu osób i ma dużą przestrzeń bagażową. Samochód ten ma łącznie 178 litrów przestrzeni bagażowej przy podniesionej tylnej kanapie i do 573 litrów przy złożonej tylnej kanapie.

Oszczędność paliwa

Suzuki Splash może i jest oszczędny, ale nie należy do najbardziej wydajnych modeli w swojej klasie. Jest to nieco rozczarowujące, ponieważ jest to kompaktowy samochód miejski i powinien działać lepiej. Ten samochód ma wydajność między 47 a 62 mpg.

  Czy Suzuki SX4 S-Cross to dobry samochód?

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, jeśli chodzi o samochód, którym zamierzasz jeździć codziennie. Chociaż Suzuki Splash ma kilka dobrych funkcji bezpieczeństwa, jest to jeden z najmniej bezpiecznych samochodów w swojej klasie. Niektóre z funkcji bezpieczeństwa, którymi może się pochwalić, to elektroniczna kontrola stabilności, system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania, elektroniczne wspomaganie hamowania, centralny zamek, ISOFIX i poduszki powietrzne.

Cena

Suzuki jest znane z produkcji jednych z najbardziej wydajnych i przystępnych cenowo samochodów. Suzuki Splash nie jest wyjątkiem, ponieważ jest bardzo przystępny cenowo. Jednakże, ponieważ Suzuki nie produkuje już modelu Splash, najprawdopodobniej znajdziesz na rynku wysokiej jakości używane modele Splash. Większość z tych modeli kosztuje od 1 900 do 12 000 USD.

FAQ

Czy warto kupić Suzuki Splash?

To zależy od tego, czego szukasz. Jeśli szukasz kompaktowego, niezawodnego, wydajnego i niedrogiego samochodu miejskiego, Suzuki Splash to świetny samochód dla Ciebie. Jeśli jednak zależy Ci na wydajnym, przestronnym, praktycznym i luksusowym samochodzie miejskim, powinieneś poszukać innego modelu.

Jakie są najczęstsze problemy z Suzuki Splash?

Suzuki Splash to wydajny, praktyczny i niedrogi samochód. Jednakże ma on również kilka problemów, takich jak przegrzewający się silnik, awaria wycieraczek przedniej szyby, wadliwe sprężyny zawieszenia, lampka ostrzegawcza DPF, oleisty zapach, warkot skrzyni biegów i awaria tylnej kolumny zawieszenia. Do tego dochodzą problemy z łańcuchem rozrządu i utrata mocy.

Jak szybki jest Suzuki Splash?

Podobnie jak większość samochodów miejskich, Suzuki Splash nie jest szybkim samochodem. Niemniej jednak zapewnia doskonałą prędkość, która świetnie nadaje się do jazdy po mieście. Wolnossący 1,2-litrowy silnik rzędowy 16v zapewnia maksymalnie 86 KM i 83 lb-ft momentu obrotowego. Co więcej, może przyspieszyć od 0 do 62 mil na godzinę w 12,3 sekundy. Jego prędkość maksymalna wynosi 109 mil na godzinę, co jest dobrym wynikiem.

  Najczęstsze problemy z Suzuki SX4 S-Cross

Czy Suzuki Splash jest dobrym samochodem do codziennego użytku?

Tak, Suzuki Splash to świetny samochód na co dzień. To dlatego, że jest kompaktowy, co ułatwia manewrowanie w ruchu ulicznym. Ponadto jest bardzo ekonomiczny i łatwy w utrzymaniu. Z drugiej strony, samochód ten nie osiąga tak dobrych wyników, a niektórzy z jego rywali są bardziej wydajni.

Które samochody są podobne do Suzuki Splash?

Suzuki Splash to wspaniały kompaktowy samochód o wyjątkowych cechach, ale na rynku ma silną konkurencję. Niektórzy z jego najbliższych rywali to Vauxhall Agila, Ford Fiesta, Citroen C3, Holden Astra, Nissan Micra, Seat Ibiza i Nissan March.

Uwagi końcowe

Suzuki Splash to świetny samochód miejski, ponieważ jest wydajny, niezawodny i łatwy w utrzymaniu. Jest również idealny dla nowych kierowców i do codziennego użytku. Jednak boryka się z kilkoma problemami, których można uniknąć przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Ponadto ma małą przestrzeń bagażową i nie osiąga zbyt dobrych wyników. Ogólnie rzecz biorąc, jest to ładny samochód w bardzo przystępnej cenie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z