Dlaczego Mercedesy są tak ciężkie?

Dlaczego Mercedesy są tak ciężkie?

Samochody marki Mercedes są ciężkie z wielu różnych powodów. Mercedes oferuje luksusowe pojazdy, których celem jest zapewnienie kierowcom luksusu na najwyższym poziomie, więc utrzymanie lekkości ich pojazdów nie jest najwyższym priorytetem dla niemieckiego producenta samochodów.

Samochody Mercedesa muszą spełniać swoje luksusowe przeznaczenie, więc mają wiele różnych części, które współpracują ze sobą, aby zaoferować zsynchronizowane, wyrafinowane wrażenia z jazdy.

Stabilność

Właściwości jezdne Mercedesa są bezpośrednim wynikiem niezliczonych sesji testowych, mających na celu upewnienie się, że każda konkretna część współpracuje z pozostałymi. Aby upewnić się, że jedna część działa w najlepszy możliwy sposób, często konieczne jest dodanie dodatkowych części, aby doświadczenie było godne Benza.
Wszystko to zwiększa nie tylko wagę pojazdu, ale także jego stabilność. Cięższy samochód jest zazwyczaj oferowany z szerszymi oponami, co z kolei zwiększa przyczepność samochodu.
Współczesne systemy napędu na cztery koła, takie jak 4MATIC oferowany w modelach Mercedesa, są znacznie cięższe niż system napędu na dwa koła. Ponadto system 4WD sprawia, że samochód jest dużo bardziej stabilny, zwłaszcza w mniej sprzyjających warunkach, takich jak śnieg czy lód.
Współczesne samochody Mercedes mają tendencję do podkreślania zalet większej wagi, i skrupulatnie inżyniera wszystkich wad, które zazwyczaj pochodzą z posiadania cięższego samochodu. Na przykład, system zawieszenia współczesnego samochodu Mercedes jest wspierany przez złożony system anty-roll znany jako Active Body Control.
Normalnie, jak samochód zmienia kierunek jazdy, zwłaszcza przy wyższych prędkościach, ciężar samochodu jest przenoszony z boku na bok. Powoduje to przechylanie się samochodu w kierunku, w którym jest on prowadzony, co może wpływać na stabilność.
W tym miejscu wkracza Active Body Control Mercedesa. System wykorzystuje inżynierię czarodziejską poprzez złożone pręty przeciwwywrotne, które naciskają na siłę przeniesienia ciężaru doświadczanego przy zmianach kierunku jazdy z większą prędkością. W ten sposób zawieszenie samochodu jest znacznie sztywniejsze, aby zapewnić, że samochód pozostaje tak poziomo, jak to możliwe.
Z drugiej strony, gdy samochód porusza się w linii prostej, te rolki są odłączone, dzięki czemu zawieszenie samochodu jest dużo bardziej miękkie. Zwiększa to komfort i stabilność samochodu na nierównym terenie.
Oczywiście, dodanie tych zaawansowanych systemów zwiększa wagę pojazdów Mercedesa.

  Które Mercedesy są budowane w USA?

Bezpieczeństwo i niezawodność

Jeśli chodzi o roszczenia marketingowe, Mercedes ma tendencję do dostarczania. Zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Mercedes stale utrzymuje się w czołówce klasyfikacji IIHS.
Jednak aby producent samochodów mógł osiągnąć tak wysokie standardy bezpieczeństwa, należy przestrzegać ścisłych zasad, a waga nie jest najważniejszym priorytetem w porównaniu z bezpieczeństwem pasażerów.
Cięższy, solidniejszy samochód zapewnia lepszą ochronę w razie zderzenia niż lżejszy. Większość samochodów marki Mercedes jest dość duża, jeśli chodzi o wymiary, a zatem znacznie więcej struktury samochodu musi zostać zniszczone, zanim szkodliwe skutki dotrą do pasażerów.
Innym przykładem sprytnej inżynierii związanej z wagą samochodu jest sposób pakowania cięższych elementów samochodu. Współczesne samochody Mercedesa, zwłaszcza sportowe, mają tendencję do równomiernego rozkładania ciężaru wzdłuż podwozia, co czyni samochód o wiele bezpieczniejszym i zapewnia mu lepsze prowadzenie.
A oni przeważnie umieścić ciężkie elementy w dół nisko w podwoziu samochodu, jak to obniża środek ciężkości i pomaga uczynić samochód bardziej zwinny i w stanie zmienić kierunki łatwiej. Skutkuje to również zwiększeniem bezpieczeństwa i wydajności.
Jeśli chodzi o niezawodność, Mercedes ma tendencję do overengineer wiele różnych części strukturalnych ciała, takich jak rama. Dzięki zastosowaniu większej ilości warstw materiałów metalowych, rama samochodu jest wzmocniona w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Sprawia to również, że części te są bardziej niezawodne, ale w konsekwencji zwiększa się ich masa.

Technologia i komfort

Ponieważ Mercedes oferuje coraz nowsze modele, oferuje również wiele nowszych funkcji i technologii. Nowszy model ma zazwyczaj „więcej wszystkiego”, co powoduje zwiększenie masy w porównaniu z modelem ostatniej generacji.
Mercedes również stale zwiększa rozmiar samochodu, aby zmieścić wszystkie technologie bezpieczeństwa, infotainment i komfortu. Ponadto nowszy model zazwyczaj oferuje o wiele więcej miejsca w kabinie, co z kolei wydłuża samochód lub sprawia, że opakowanie jest bardziej wydajne, co w obu przypadkach zwiększa masę.
Specyficzne SUV-y Mercedesa, takie jak GLS, oferują 7 miejsc siedzących. Aby zapewnić wrażenia godne Mercedesa Benz, wszyscy pasażerowie muszą mieć zapewniony komfort i luksusowe wyposażenie. To również znacznie zwiększa wagę.
Duża część masy współczesnych samochodów wynika również z zastosowania dużej ilości materiałów wygłuszających, które w znacznym stopniu izolują kabinę, dzięki czemu jazda staje się o wiele bardziej relaksująca.

  Jaki jest najlepszy Mercedes do jazdy off-road?

FAQs about car weight

Jakie są wady cięższego pojazdu?

Choć cięższy samochód sprzyja bardziej zgodnemu z przepisami prowadzeniu, Mercedesy są ogromne i nie da się obejść praw fizyki. Cięższe samochody cierpią również z powodu niekorzystnego zużycia paliwa. Jeśli samochód ma większą masę, potrzebuje mocniejszego silnika, aby mógł jeździć bez wysiłku jak Mercedes.
Mercedes ma tendencję do inwestowania ogromnych ilości badań i rozwoju, aby ich samochody były przyjemne w prowadzeniu, zwłaszcza modele AMG. Ale ciężki samochód poruszający się z przyzwoitą prędkością niesie ze sobą dużo energii kinetycznej, a zatrzymanie się samochodu wymaga znacznej siły w porównaniu z lżejszym samochodem.
Podczas gdy cięższy samochód może okazać się bezpieczniejszy w razie kolizji, samochód, z którym się zderzysz, nie ma takich samych zalet. Na przykład, masa brutto GLS 450 z 2020 roku to kolosalne 7000+ funtów.

Jakie są zalety lekkiego samochodu?

Klasyczny przepis na dynamicznie lepszy samochód to mniejsza masa i większa moc. Mercedes oferuje również kilka takich rozwiązań. Najnowszy z nich to całkowicie nowy 2021 AMG GT Black Series ważący gdzieś w okolicy 1600 kg/3500 funtów, co jest po lżejszej stronie dla samochodu z ogromnym silnikiem w 2020 roku.
Korzyści z lżejszego samochodu nie kończą się na tym. Lżejsze samochody są o wiele bardziej wydajne, jeśli chodzi o zużycie paliwa. Silnik w lekkim samochodzie nie musi pracować tak ciężko, jak w przypadku cięższego samochodu. Wszystko to przekłada się na więcej pieniędzy w banku, a nie na stacji benzynowej.
Wiele samochodów o wysokich osiągach wykorzystuje dziś najnowocześniejsze techniki produkcji z wykorzystaniem materiałów nowej generacji, takich jak włókno węglowe i magnez. Materiały te zapewniają lżejszy samochód oraz zwiększoną sztywność i bezpieczeństwo, ale jednocześnie zwiększają koszty produkcji.

  Dlaczego Mercedes zaprzestał produkcji modelu GLK?

Czy nowoczesne samochody stają się coraz cięższe?

Odpowiedź brzmi: tak i nie. Jeśli weźmiemy pod uwagę bardziej kompaktowe samochody, możemy zauważyć niewielki wzrost wagi, ale nic znaczącego. To samo można powiedzieć o większych samochodach. Samochody mają tendencję do zwiększania rozmiarów na przestrzeni lat, ale nowoczesne techniki produkcji i efektywne zarządzanie materiałami pozwalają utrzymać wagę na dystans.
Produkcja samochodów staje się coraz bardziej regulowana ze względu na wiele różnych problemów związanych z bezpieczeństwem. A wiele nowych systemów nie ujrzało jeszcze światła dziennego. To dość imponujące, jak marki samochodów udaje się utrzymać wagę na podobnym poziomie przez lata, ale w tym samym czasie włączając duże ilości nowych technologii i funkcji bezpieczeństwa.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z