Dlaczego Volvo zaprzestało produkcji modelu xc70?

Volvo jest powszechnie znane z bezpiecznych samochodów. Niestety, marka ta znana jest również z produkcji jednych z najmniej niezawodnych samochodów. Model XC70 jest jednym z najmniej niezawodnych samochodów wyprodukowanych przez Volvo. Ale dlaczego Volvo zaprzestało produkcji modelu XC70 kombi?

Volvo zaprzestało produkcji Volvo XC70, ponieważ konkurencyjne modele, takie jak Volkswagen Golf SportWagen i Subaru Outback były bardziej przystępne cenowo. W rezultacie sprzedaż była niższa niż oczekiwało tego Volvo. Poza tym, XC70 było również jednym z najmniej niezawodnych samochodów kombi w tamtym czasie.

Oprócz mniejszej niezawodności, Volvo XC70 miało słabe zużycie paliwa i niezręczne prowadzenie w porównaniu z konkurencją. Ogólnie rzecz biorąc, samochód ten był dobrze skonstruowany do jazdy w każdym terenie. Dodatkowo, zapewniał dużo przestrzeni i był atrakcyjny. Poza tym, 18-calowe felgi nadawały mu sportowy wygląd.

Cechy Volvo XC70

Volvo XC70 zostało wprowadzone na rynek pod koniec 1996 roku. Volvo wprowadziło trzy gamy modeli, które obejmują Volvo S70, V70 i V70. S70 był sedanem, podczas gdy V70 był kombi. W 2002 roku, wersja terenowa V70 XC zmieniła nazwę na XC70.

Podobnie jak jego konkurenci, XC70 został zbudowany do jazdy w każdym terenie z wytrzymałym systemem napędu na wszystkie koła. 5-drzwiowe kombi było pięknie zaprojektowane i bardzo atrakcyjne dla oka. Ponadto posiada luksusowe wnętrze, podobne do innych modeli Volvo z wyższej półki.

Co więcej, samochód ten był wyposażony w 5-cylindrowy rzędowy silnik turbo diesel o pojemności 2,461 cm3. Ponadto, posiadał 5-stopniową manualną lub 4-stopniową automatyczną skrzynię biegów z opcją napędu na przednią oś (FWD) lub na przednią oś (AWD). Przy rozstawie osi wynoszącym około 267 cm, samochód ten był nieco długi.

  Czy Volvo produkuje samochody hybrydowe?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Volvo XC70 było bez wątpienia jednym z najbezpieczniejszych kombi na drogach. Wyposażone było w systemy bezpieczeństwa miejskiego, martwego pola, tylne blokady bezpieczeństwa dla dzieci, system ostrzegania o niskim ciśnieniu w oponach, system kontroli stabilności, system kontroli trakcji, system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu i kamerę cofania.

Czy Volvo XC70 ostatniej generacji dorównywało konkurencji?

Mimo trwałego zatrzymania, Volvo XC70 było ładnym samochodem z doskonałym wyposażeniem. Na przykład, Volvo XC70 z 2016 roku występowało w trzech różnych poziomach wykończenia. Są to T5, T5 Premier i T5 Platinum. Podstawowym modelem był T5, który posiadał podstawowe funkcje.

Volvo XC7 T5 było wyposażone w 7-calowy ekran systemu infotainment, tempomat, Bluetooth, automatyczne hamowanie awaryjne przy niskich prędkościach, Wi-Fi, podgrzewane przednie fotele i radio satelitarne. W przeciwieństwie do innych wersji wyposażenia, ten podstawowy model był dość przystępny cenowo.

Nabywcy zainteresowani bardziej luksusową jazdą wybierali wersję T5 Premier z kilkoma dodatkowymi elementami wyposażenia. Należą do nich szyberdach, skórzana tapicerka i nawigacja. Z drugiej strony, T5 Platinum był jeszcze bardziej luksusowy niż T5 Premier. Ten trim dodał funkcje, takie jak system Harman Kardon premium, adaptacyjne reflektory i monitorowanie martwego pola.

Poza tymi doskonałymi wersjami wyposażenia, Volvo oferowało również dwa pakiety: pakiet Proximity i pakiet technologiczny. Pakiet Proximity obejmuje m.in. bezdotykowy system otwierania drzwi, elektrycznie sterowaną klapę bagażnika i kamerę cofania. Z kolei pakiet technologiczny zawiera szereg elementów z zakresu bezpieczeństwa aktywnego.

Pomijając konkurencję oferującą lepsze i tańsze pojazdy, Volvo XC70 miało wiele cech, które nabywcy uwielbiają w samochodach kombi. Mimo to, przy cenie wyjściowej wynoszącej około 39 500 dolarów za model podstawowy, samochód ten był dość drogi. Cena początkowa modelu T5 Platinum wynosiła około 48 100 dolarów.

  Czy Volvo jest bardziej niezawodne niż Audi?

Jaki samochód zastąpił Volvo XC70 kombi?

Po zaprzestaniu produkcji w 2016 roku, Volvo wprowadziło nowy samochód – Volvo V90 SUV. Pomimo tego, że V90 został wprowadzony w tym samym roku, w którym XC70 został wycofany z produkcji, nigdy nie zastąpił tego pierwszego. W 2017 roku Volvo wprowadziło nowy wagon kombi Cross Country, znany jako Volvo V90 Cross Country wagon. Jest to samochód, który zastąpił model XC70.

Volvo V90 Cross Country Wagon został zaprojektowany w celu naruszenia luki między V90 Wagon i V90 SUV. Podobnie jak XC70, V90 Cross Country Wagon zostało zbudowane tak, aby doskonale radzić sobie w każdym terenie. Jest jednak znacznie większy niż wycofane z produkcji XC70.

Cechy V90 Cross Country

W odróżnieniu od swojego poprzednika, Volvo V90 jest wspaniale skonstruowane, z pięknym designem i wykończeniem. Ponadto posiada mnóstwo luksusowych funkcji i jest jednym z najlepszych kombi na rynku. Poza tym z łatwością porusza się po każdym terenie.

Volvo V90 Cross Country posiada napęd AWD i prześwit wynoszący 204 mm. Oznacza to, że nie będzie problemów podczas jazdy w terenie. Dodatkowo, jak na swoje gabaryty, ma znakomity uciąg wynoszący 2400 kg. Co więcej, jest on zaawansowany technologicznie dzięki takim funkcjom jak liczne systemy wspomagające kierowcę i ekran dotykowy infotainment przypominający stół.

Ale przy całym tym przepychu i luksusie, ten samochód nie jest tani. Za model 2021 trzeba będzie wyłożyć około 50 000 dolarów. Biorąc pod uwagę funkcje, które otrzymasz, jest on wart każdej wydanej na niego monety.

  Który z nich jest bezpieczniejszy: Tesla czy Volvo?

FAQ

Czy używane Volvo XC70 to dobry samochód?

Tak, używane Volvo XC70 jest dobrym używanym samochodem. Niemniej jednak, będziesz musiał utrzymywać go prawidłowo, aby uniknąć częstych problemów. Ponadto, zanim kupisz ten samochód, upewnij się, że właściciel utrzymywał go w dobrym stanie, aby nie przysparzał Ci wielu kłopotów.

Czy utrzymanie Volvo jest drogie?

Tak, utrzymanie Volvo jest bardzo drogie. Średnio na utrzymanie Volvo trzeba wydać ponad 12 000 dolarów rocznie. Jest to jednak nieco tańsze w porównaniu z utrzymaniem Mercedesa, którego roczny koszt wynosi 12 900 USD i BMW, którego roczny koszt wynosi 17 800 USD.

Ile mil wytrzyma Volvo?

Bez względu na to, jakim samochodem jeździsz, jego trwałość jest zwykle określana przez to, jak dobrze go utrzymujesz. Volvo, które jest odpowiednio zadbane, wytrzyma ponad 20 lat lub ponad 200 000 mil. Niemniej jednak, jeśli jeździsz bardziej niezawodnym modelem Volvo, możesz przejechać nawet ponad 300 000 mil.

Wniosek

Głównym powodem, dla którego Volvo zaprzestało produkcji Volvo XC70 była ostra konkurencja ze strony konkurencyjnych kombi, takich jak Subaru Outback i Volkswagen Golf SportWagen. W przeciwieństwie do Volvo XC70, te dwa kombi były bardziej niezawodne i lepiej się prowadziły.

Jednakże, Volvo przedstawiło Volvo V90 Cross Country Wagon jako następcę XC70 Wagon. Mimo że ten samochód nadal pozostaje w tyle pod względem niezawodności, jest nieco lepszy i bardziej przestronny niż XC70.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z