Jak długo trwa ładowanie akumulatora samochodowego?

Określenie, jak długo może trwać akumulator jest niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ obejmuje wszystkie rodzaje zmiennych, takich jak miejsce zamieszkania, jak traktujesz akumulator, wiek akumulatora, jakość akumulatora, Twoje nawyki jazdy i jak dobrze akumulator został zainstalowany.

Większość mechaników powie Ci, że akumulator powinien wytrzymać minimum 2 lata, ale jest wiele przypadków, w których akumulatory samochodowe z łatwością wytrzymują ponad 5 lat. Jeśli coś jest nie tak z alternatorem lub resztą układu elektrycznego, Twój akumulator na pewno wyczerpie się znacznie szybciej.

Czasami możesz pomyśleć, że akumulator jest martwy, ponieważ nie jesteś w stanie uruchomić samochodu, ale często może on być wyczerpany z wielu różnych powodów. Oznacza to, że powinieneś wziąć parę kabli i spróbować uruchomić akumulator w bezpieczny i przemyślany sposób.

Alternator to skomplikowany element maszyny służący do ładowania akumulatora podczas jazdy, więc jeśli alternator nie działa odpowiednio, twój akumulator nie będzie ładowany, co z kolei przedwcześnie skróci jego żywotność.

Miejsce, w którym mieszkasz wpływa na stan akumulatora

Akumulatory nie przepadają zarówno za zimnymi, jak i ciepłymi temperaturami zewnętrznymi, co oznacza, że z czasem będą one miały wpływ na stan Twojego akumulatora. Ciepła pogoda podnosi temperaturę baterii, co zwiększa jej degradację, skracając tym samym jej żywotność.

Z drugiej strony, zimna pogoda również nie jest łaskawa dla akumulatorów, ponieważ mogą one nawet całkowicie zamarznąć w temperaturze poniżej 0 stopni Fahrenheita.

Sposób, w jaki traktowany jest akumulator również wpływa na jego żywotność

Jak już wcześniej wspomniano, alternator służy do ładowania akumulatora podczas jazdy, ale aby to było możliwe, musisz jeździć samochodem na średnich i długich trasach. Dokładniej mówiąc, podróże muszą trwać dłużej niż 10 minut lub więcej. Jeśli rzadko korzystasz z samochodu na krótszych trasach, znacząco wpływasz na poziom naładowania akumulatora w swoim samochodzie.

  Czy samodoładowujące się samochody hybrydowe są dobre?

Jedynym przypadkiem, w którym akumulator wykonuje całą pracę, jest rozruch samochodu, co oznacza, że zazwyczaj pracuje on jako jednostka magazynująca, a jednocześnie jest ładowany przez alternator. Ma to również duży wpływ na żywotność akumulatora, dlatego pamiętaj, aby jeździć samochodem dłużej niż tylko przez kilka minut.

Wiek akumulatora wpływa na to, jak dobrze jest on w stanie utrzymać ładunek

Wiek akumulatora odnosi się w szczególności do tego, jak długo akumulator leżał w sklepie, zanim go odebrałeś. Nawet gdy stoi nieużywany, akumulator traci ładunek, co oznacza, że ma to ogromny wpływ na to, jak dobrze będzie się sprawował, gdy zainstalujesz go w swoim pojeździe.

W związku z tym, upewnij się, aby kupić akumulator od sprzedawcy objętości lub kogoś, kto cieszy się stałym ruchem w swoich sklepach. Jeśli kupujesz akumulator w małych sklepach, które rzadko sprzedają akumulatory, jest bardziej prawdopodobne, że kupujesz akumulator, który siedział zbyt długo.

Początkowa jakość baterii wpływa na to, jak dobrze może ona utrzymać ładunek

Nie wszystkie baterie są wykonane tak samo, co oznacza, że powiedzenie „dostajesz to, za co płacisz” ma w tym przypadku sens. W związku z tym należy zawsze stosować się do zaleceń producenta, jeśli chodzi o rodzaj akumulatora, co oznacza również, że nigdy nie należy kupować akumulatorów z drugiej ręki.

Wiele baterii jest wykonanych z gorszych komponentów, co sprawia, że są bardziej podatne na problemy i tym samym gorzej sobie radzą, jeśli chodzi o to, jak dobrze mogą utrzymać ładunek.

  Jakim samochodem jest Bumblebee

Instalacja baterii również wpływa na to, jak dobrze może ona utrzymać ładunek

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że nadmierne wibracje mogą przedwcześnie zniszczyć akumulator, ponieważ akumulatory są zaprojektowane tak, aby były tak statyczne, jak to tylko możliwe. W związku z tym, większość samochodów w dzisiejszych czasach ma specjalnie zaprojektowane uchwyty baterii, które mają za zadanie utrzymać baterię w miejscu podczas jazdy.

Tak czy inaczej, wiele osób albo zapomina o ponownym zainstalowaniu tych uchwytów, gdy przychodzi czas na wymianę akumulatora, albo po prostu uznają to za zbędne. Pamiętaj jednak, aby zawsze instalować baterię poprawnie, jeśli chcesz, aby trzymała przyzwoity ładunek, w przeciwnym razie twoja bateria umrze o wiele szybciej.

Dział FAQ

Skąd mam wiedzieć, że mój akumulator jest bliski śmierci?

Jest prawie niemożliwe, aby poprawnie określić, kiedy Twój akumulator umrze bez odpowiedniego sprzętu. Oznacza to, że powinni Państwo od czasu do czasu odwiedzić mechanika, który przeprowadzi test obciążeniowy akumulatora, aby określić, jak dobrze działa. Test ten zazwyczaj obejmuje obciążenie akumulatora, aby zasymulować jego działanie w podobnych warunkach.

Inną ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że sam akumulator nie zawsze jest winowajcą. Objawy związane z umierającym akumulatorem są podobne do tych związanych z wadliwym alternatorem. Wszystko to oznacza, że potrzebują Państwo profesjonalnej obsługi, aby prawidłowo wskazać problem.

Jak mogę maksymalnie wydłużyć żywotność akumulatora samochodowego?

Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, pamiętaj, aby zainwestować w dedykowany koc do akumulatora, który chroni go przed zamarznięciem w ciągu nocy. Parkując samochód w garażu uzyskuje się ten sam efekt, zwłaszcza jeśli garaż jest osłonięty przed ekstremalnymi temperaturami zewnętrznymi.

  Jaki jest najszybszy samochód elektryczny?

Jeśli nie jeździsz swoim samochodem ciągle, powinieneś zainwestować w dedykowaną ładowarkę i trzymać ją podłączoną na noc. Jeśli zauważysz korozję na zaciskach akumulatora, pamiętaj, aby natychmiast ją wyczyścić.

Ile kosztuje nowy akumulator samochodowy?

Nowy akumulator samochodowy kosztuje od 50 do 120 dolarów za standardowy akumulator. Akumulatory wyższej klasy mogą jednak kosztować nawet dwa razy więcej. Szczególne cechy, takie jak technologia start-stop, sprawiają, że akumulatory są o wiele droższe, więc pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na taki akumulator, musisz zapłacić 20-25% więcej.

Podsumowując, zawsze używaj akumulatora, który jest dostarczany z Twoim pojazdem. W tym celu należy zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu, w której zazwyczaj znajdują się takie informacje.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z