Jak stwierdzić, czy silnik jest uszkodzony z powodu braku oleju

Olej silnikowy jest ważnym składnikiem silnika używanym do smarowania silnika. Olej jest przeznaczony do zmniejszenia tarcia różnych ruchomych elementów silnika. Jeśli silnik nie jest odpowiednio smarowany, oznacza to zazwyczaj, że te elementy są zagrożone przedwczesnym zużyciem, które może nawet całkowicie zniszczyć silnik.

Olej silnikowy również czyści i chłodzi silnik, tworząc jednocześnie szczelne uszczelnienie pomiędzy jego elementami. Służy do przenoszenia energii z jednej części na drugą, zapobiegania korozji i tłumienia wstrząsów spowodowanych kontaktem wielu części ze sobą.

Jeśli silnik nie jest prawidłowo naoliwiony, prawdopodobnie włączy się ostrzeżenie o ciśnieniu oleju na desce rozdzielczej. Ponadto, jeśli poczujesz zapach spalonego silnika, pamiętaj, aby wyłączyć samochód, aby zminimalizować potencjalne szkody. Brak wydajności silnika i przegrzanie są również obecne w silnikach cierpiących na brak oleju.

Najprostszym sposobem, aby uniknąć kontaktu z tych problemów, upewnij się, że przestrzegasz wszystkich regularnych interwałów wymiany oleju. Szlifowanie odgłosów i martwy silnik są dwa najgorsze rodzaje objawów, jak można powiedzieć, że silnik wymaga poważnych prac naprawczych.

Lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju na desce rozdzielczej

Najbardziej oczywistą oznaką braku oleju jest kontrolka ostrzegawcza ciśnienia oleju na desce rozdzielczej. Powinno to być pierwsze ostrzeżenie, że coś jest nie tak, jak powinno być, więc upewnij się, że wyłączysz samochód i dowiesz się, czy brak oleju jest rzeczywiście problemem.

Jeśli zignorujesz lampkę ostrzegawczą ciśnienia oleju, istnieje duże ryzyko zatarcia się silnika, co może skończyć się katastrofalnie. Ta lampka ostrzegawcza zapala się tylko wtedy, gdy ciśnienie jest zbyt niskie, co oznacza, że silnik nie jest odpowiednio smarowany.

  Najlepszy samochód hybrydowy do podróży drogowych

Zapach spalonego oleju

Zapach palącego się oleju jest częstym objawem wycieków oleju, co jest poważnym problemem, który nigdy nie powinien pozostać niezauważony. Zapach ten jest zwykle spowodowany przez krople oleju, które wchodzą w kontakt z gorącymi elementami silnika, co może nie tylko uszkodzić sam silnik, ale także wywołać pożar.

W związku z tym należy wyłączyć samochód i pozwolić mu ostygnąć, zanim podejmie się jakiekolwiek inne działania. Gdy samochód ostygnie, sprawdź bagnet i zajrzyj pod samochód, aby zobaczyć, czy na ziemi nie ma kałuż oleju.

Złe osiągi silnika i przegrzewanie się

Jak już wcześniej wspomniano, olej służy do smarowania silnika, aby mógł on pracować tak płynnie, jak to tylko możliwe. Jeśli silnik doświadcza poważnego braku oleju, będzie można usłyszeć odgłosy szlifowania, a silnik nie będzie pracował płynnie, jak to zwykle bywa.

Oznacza to zazwyczaj, że poziom tarcia pomiędzy elementami silnika jest zwiększony, co powoduje wzrost temperatury pracy silnika. Jest to poważny problem, który może doprowadzić nawet do wybuchu płomieni lub całkowitego zablokowania silnika.

Zgaśnięcie silnika

Jeśli Twój silnik ciągle się zacina, oznacza to, że z silnikiem jest coś poważnego nie tak. Może to być spowodowane przez wiele różnych problemów zarówno z silnikiem, jak i skrzynią biegów, ale bardzo często prowadzi to do braku oleju.

Aby silnik mógł w ogóle pracować, potrzebuje przyzwoitego poziomu oleju do smarowania komponentów. Jeśli twój silnik ciągle się zacina, oznacza to, że wszystkie ruchome elementy silnika ścierają się i zderzają ze sobą, co często może powodować zgaśnięcie silnika.

  Jak zdecydować, jaki samochód kupić?

Zła gospodarka paliwowa

Zadaniem oleju silnikowego jest pomóc silnikowi w osiągnięciu jak najlepszych wyników, co oznacza, że jeśli wszystko jest w porządku, powinieneś uzyskiwać średnie wyniki MPG. Jeśli jednak silnik cierpi z powodu braku odpowiedniego smarowania, może to również spowodować, że silnik będzie zużywał więcej paliwa, aby w ogóle pracować.

Wszystko to oznacza, że Twoje wyniki MPG będą się pogarszać w czasie. Pamiętaj, aby zachować czujne oko na swojej gospodarki paliwowej i zawsze starają się znaleźć powody, dlaczego silnik zużywa więcej lub mniej paliwa. Wszystkie te objawy muszą być natychmiast usunięte, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom silnika.

Dział FAQ

Jak często muszę wymieniać olej silnikowy?

W większości przypadków, starsze samochody wymagają wymiany oleju co około 3000 mil. Stosunkowo nowsze samochody mogą przejechać ponad 5000 mil bez konieczności wymiany oleju. Jednak najnowsze samochody, w których stosuje się wysokiej jakości olej syntetyczny, mogą przejechać nawet 15000 mil bez konieczności wymiany oleju.

Tak czy inaczej, najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest przestrzeganie wszystkich regularnych interwałów serwisowych i pozostawienie wymiany oleju profesjonalistom. Producenci samochodów mają swoje zalecenia dotyczące tego, kiedy najlepiej wymieniać olej, więc pamiętaj, aby stosować się do tych zaleceń ponad wszystkie inne.

Jakie są rodzaje oleju silnikowego?

Istnieje kilka różnych rodzajów oleju silnikowego, które różnią się przede wszystkim poziomem lepkości oraz tym, czy jest to olej konwencjonalny czy syntetyczny. Olej konwencjonalny jest standardowym typem oleju silnikowego, stosowanym głównie w starszych pojazdach.

  Czy powinienem ładować swój samochód elektryczny każdej nocy?

Oleje w pełni syntetyczne są opracowywane w laboratoriach i stosowane we współczesnych samochodach. Istnieją również różnego rodzaju specjalne oleje silnikowe przeznaczone do pojazdów użytkowych lub pojazdów o dużym przebiegu. Jednak jedynym rodzajem oleju, który powinien Państwa interesować, jest ten, który jest zapisany w instrukcji obsługi Państwa samochodu.

Czy samochody elektryczne potrzebują oleju?

Samochody elektryczne wykorzystują zupełnie inne podstawy inżynieryjne, jeśli chodzi o układy napędowe. W związku z tym nie wymagają one oleju silnikowego, ponieważ nie posiadają niezliczonej ilości ruchomych części, jak w przypadku silnika spalinowego. Silnik elektryczny jest zasilany z akumulatora, co oznacza, że nie ma potrzeby stosowania tłoków ani zaworów.

Jednak EV nadal wymaga różnych wymiany płynów, takich jak w przypadku płynu chłodzącego, płynu hamulcowego i płynu do spryskiwaczy. Jednak zawsze najlepiej jest po prostu postępować zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi serwisowania, bez względu na rodzaj posiadanego samochodu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z