Jakie modele Mercedesa mają oświetlenie ambientowe?

Jakie modele Mercedesa mają oświetlenie ambientowe?

11 lat temu Mercedes wprowadził w swoim systemie infotainment COMMAND funkcję Ambient Lightning, która umożliwiała kierowcy wybór pomiędzy kilkoma kolorami i natężeniem światła. Diody podświetlające służyły do podświetlenia konkretnych części deski rozdzielczej i uczynienia kabiny przyjemniejszym miejscem do spędzania czasu.

Od tego czasu Mercedes zaczął oferować oświetlenie ambientowe w niemal każdym nowszym modelu Mercedesa. A obecny etap technologii ambient lightning zadebiutował w Mercedesie klasy S z 2022 roku. Teraz oświetlenie ambientowe to znacznie więcej niż tylko przyćmione źródło światła pod szczelinami deski rozdzielczej.

Nowoczesna technologia oświetlenia ambientowego składa się z setek różnych kolorów i intensywności, które można mieszać i dopasowywać do upodobań kierowcy. Mercedes chce też z biegiem lat rozszerzać funkcjonalność systemu oświetlenia ambientowego.

Pakiet oświetlenia ambientowego

Obecnie Mercedes w każdym nowszym modelu seryjnie montuje 64-kolorowe oświetlenie ambientowe LED. System ten składa się z wielu małych diod LED rozmieszczonych w całym samochodzie, z przodu i z tyłu, które otulają pasażerów w komfortowo oświetlonym otoczeniu.

Mercedes i wielu klientów twierdzi, że te funkcje oferują większe poczucie luksusu i spokoju, ale niektórzy uważają te światła za rozpraszające i zbyt blingy. Można śmiało powiedzieć, że nie każdemu przypadną one do gustu, ale z pewnością rzuca się w oczy, gdy całe wnętrze jest oświetlone jak techno-popowy klub nocny z lat 2000.

Mercedes jest chętny do dalszego rozwoju systemu w celu uczynienia go bardziej zdolnym do różnych funkcji, ponieważ wielu nadal uważa, że ten system jest tylko sztuczką. Funkcja oświetlenia otoczenia stała się jednym z największych trendów motoryzacyjnych tych dni, a producenci prześcigają się w oferowaniu jak najlepszego systemu.

  Czy zakup Mercedesa to dobry pomysł?

W223 Mercedes S-Class Technologia oświetlenia otoczenia

Kolejnym krokiem w świecie technologii oświetlenia ambientowego może być właśnie system oferowany w najnowszym Mercedesie klasy S. W systemie tym zwiększono liczbę diod z 247 do 263, a wszystkie diody są teraz jaśniejsze, bardziej konfigurowalne i oferują szereg dodatkowych funkcji.

System ten nosi nazwę Active Ambient lightning i stanowi dodatkową opcję w nowej klasie S. System ten jest teraz zintegrowany z systemami wspomagania kierowcy, co oznacza, że oświetlenie otoczenia służy teraz również jako funkcja bezpieczeństwa, ponieważ może wzmacniać wizualne alarmy i sygnały.

Ponadto, system ten jest również w stanie współpracować z systemami kontroli klimatu, więc przy każdej zmianie temperatury, światło zaczyna migać na czerwono, jeśli zdecydujesz się na cieplejszą temperaturę, lub na niebiesko, jeśli zdecydujesz się na zimniejszą temperaturę.

System ten może również współpracować z asystentem audio „Hej Mercedes”, ponieważ światła będą migać, gdy oczekiwane jest wprowadzenie głosu. System ten wykorzystuje teraz także funkcję Mercedes ENERGIZED COMFORT, która łączy w sobie klimatyzację, oświetlenie otoczenia, ogrzewanie/wentylację foteli i wiele innych systemów, aby stworzyć określony nastrój we wnętrzu.

Problemy bezpieczeństwa związane z oświetleniem Ambient lightning i aftermarketowe pakiety oświetlenia ambientowego

Jak wspomniano wcześniej, niektórzy uważają, że funkcja Ambient lightning jest tylko sztuczką, ale nie tylko, system sam w sobie stanowi również poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ może rozpraszać i izolować kierowcę od środowiska zewnętrznego.

Nie ma konkretnych danych na temat oświetlenia otoczenia jako problem bezpieczeństwa, większość raportów na temat skutków oświetlenia otoczenia są pozytywne i większość z nich są również lubiany systemu, jak to nie zapewnia więcej komfortu i stresu negując właściwości.

  Czy Mercedesy dobrze radzą sobie na śniegu?

Wiele firm aftermarket oferuje oświetlenie otoczenia za dość przystępną cenę, ale żaden z nich nie jest rzeczywiście zintegrowany z samochodowym systemem infotainment. Ponadto, większość z nich nie oferuje żadnych dodatkowych funkcji poza samym oświetleniem.

Może to mieć jakiś sens, jeśli twój samochód nie jest wyposażony w oświetlenie otoczenia, ale można bezpiecznie powiedzieć, że te systemy nie są tak niezawodne, jak te oferowane w obecnych niemieckich markach samochodów premium.

Sekcja FAQ

Czy każdy producent samochodów oferuje oświetlenie ambientowe?

Większość marek z segmentu premium oferuje oświetlenie otoczenia, niektóre marki, takie jak BMW, oferują również dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak migające oświetlenie otoczenia drzwi, aby ostrzec nadjeżdżające samochody, rowerzystów i pieszych, że drzwi są otwarte.

Wiele z bardziej przystępnych cenowo marek samochodów również zaczyna oferować oświetlenie otoczenia, a oczekuje się, że prawie wszystkie nowsze pojazdy będą wkrótce oferować oświetlenie otoczenia. Wygląda na to, że konsumenci w większości lubią tę funkcję, co oznacza, że oświetlenie ambientowe może stać się standardem w wielu nowych pojazdach.

Czy obecnie dostępne są bardziej zaawansowane systemy oświetlenia otoczenia?

Niektórzy producenci samochodów, jak Rolls Royce, idą o krok dalej w dziedzinie oświetlenia otoczenia. Rolls Royce oferuje funkcję zwaną Starlight Headliner, która składa się z dużej liczby specjalnie rozmieszczonych diod emitujących światło, które wyglądają jak niebo pełne gwiazd.

Systemy te mogą być opcjonalnie dopasowane do konstelacji gwiazd w dniu Twoich narodzin lub w dowolnym innym dniu. Co więcej, systemy te oferują również funkcję zwaną ”shooting star”, co w zasadzie oznacza, że system będzie imitował efekt spadającej gwiazdy teraz i wtedy, aby wnętrze było nieco bardziej luksusowe.

  Czy można jeździć Mercedesem bez dodatkowego akumulatora?

Jak zaawansowane są systemy oświetlenia we współczesnych samochodach?

Wiele trendów we współczesnych samochodach dotyczy systemów oświetleniowych. Jednym z nich są systemy oświetlenia otoczenia, wiele samochodów wyposażonych jest w zaawansowane belki oświetleniowe oraz zaawansowane funkcje i cechy oświetlenia.

Niektóre marki, takie jak BMW, Audi i Mercedes, oferują również światła laserowe, które są o wiele bardziej wydajne w porównaniu do zwykłych świateł LED. Te światła mogą oświetlić drogę do 600m i działają tylko przy większych prędkościach i jeśli zanieczyszczenie światłem jest wystarczająco niskie.

Co więcej, nowoczesne systemy oświetleniowe są również w stanie wyświetlać na powierzchni drogi konkretne oprawy świetlne, które umożliwiają dostrzeżenie konkretnych znaków drogowych, linii drogowych i wielu innych.

Są one również w stanie wygasić część wiązki światła, aby nie oślepiać nadjeżdżających kierowców lub podkreślać pieszych lub zwierzęta na poboczu drogi. Systemy te są niezwykle zaawansowane, co więcej, są one również naprawdę drogie do zastąpienia, jeśli skończysz je złamać.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z