Jakie samochody mają taki sam układ śrub jak Volvo?

Wzór śrub kół (znany również jako wzór na uchwyty) to miara, która tworzy okrąg przez wszystkie otwory na uchwyty w kole. Ten wzór służy do perfekcyjnego dokręcenia kół do zespołu kół, co oznacza, że musi być dopasowany. Nie wszystkie samochody mają takie same wzory śrub kół, ale wiele marek stosuje ten sam pomiar.

Volvo, szwedzka marka samochodów premium używa wzoru śrub 5×108, który jest również używany przez marki takie jak Citroen, Ferrari, Ford, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Peugeot i Renault. Istnieje wiele innych marek, które używają pomiaru 5×108, ale nie dla całego katalogu, jak to jest w przypadku tych marek.

Oznacza to, że można wymienić koła między tymi markami, jeśli również dopasować inne istotne metryki koła, takie jak średnica i szerokość koła. Istnieją sposoby, jak można zamontować koła na samochód z innym wzorem śrub, ale to wymaga albo zrobić trochę obróbki lub inwestować w aftermarket rozwiązań.

Jeśli zdecydujesz się zamienić koła między różnymi markami, upewnij się, że robisz to zgodnie z instrukcją obsługi samochodu. Koła i opony mają kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa na drodze, co oznacza, że musisz zrobić wszystko perfekcyjnie.

Wzór śrub Volvo – specyfika

Układ śrub 5×108 (średnica koła Pitch) oznacza, że koło składa się z 5 kolców, które tworzą koło o średnicy 108 mm. Mogą one być również mierzone w calach, co w tym przypadku wynosi 5×4,3 cala. Jak już wcześniej wspomniano, różne marki stosują różne wzory śrub z różnych powodów, które zostaną wymienione w dalszej części artykułu.

  Volvo C70 - wszystko, co musisz wiedzieć

Powodem, dla którego Volvo stosuje ten sam wzór śrub z takimi markami jak Land Rover i Ford jest to, że Ford kupił Volvo w 1999 roku i Volvo było częścią Forda do 2010 roku. Później Volvo zostało zakupione przez chińską firmę Geely Automotive, ale z różnych powodów zdecydowano się zachować ten sam wzór śrub.

Jednak nie wszystkie modele Volvo są wyposażone w układ śrub 5x108mm, ponieważ niektóre starsze modele, takie jak Volvo serii 40, używają klasycznego układu śrub 4x114mm. Oznacza to, że w modelach Volvo serii 40 nie można stosować kół z innych modeli Volvo, przynajmniej nie bez pewnych modyfikacji.

Aby zawsze mieć pewność, że Twój samochód używa określonego schematu śrub, przejrzyj instrukcję obsługi, ponieważ ta informacja może być tam często znaleziona.

Dlaczego marki używają różnych schematów śrub?

Kiedy myślisz o tym, to nie ma sensu, że marki używają różnych schematów śrub, jeśli nie ma absolutnie żadnego powodu. Jednak kiedy większość z tych marek zaczęła produkować samochody, wybrała swój własny wzór śrub, ponieważ uznała go za lepszy od wszystkich innych w ten czy inny sposób.

Volvo, odkąd zaczęło produkować nowsze samochody, w zasadzie zawsze stosowało 5x108mm. Dotyczy to wszystkich innych marek. W przypadku niektórych samochodów istnieją pewne zalety stosowania innych wzorów śrub, zwłaszcza w przypadku samochodów dostawczych, ciężarowych i ciężkiego sprzętu, ponieważ potrzebują one więcej śrub, aby utrzymać znacznie cięższe koło i oponę.

  Który z nich jest bezpieczniejszy: Tesla czy Volvo?

Pojazdy terenowe również mają tendencję do posiadania większej ilości śrub z podobnych powodów. Musimy również wspomnieć o tym, że więcej śrub oznacza więcej stali użytej do ich produkcji. Więcej otworów na kole oznacza również konieczność wykonania większej ilości konstrukcji stalowej. To może nie wydawać się znaczącym wydatkiem, ale może się nim stać po dekadach ciągłej produkcji samochodu.

Jak mogę wymieniać koła pomiędzy różnymi markami?

Jeśli chodzi o wymianę kół pomiędzy różnymi markami i modelami samochodów, niektóre wymiary muszą po prostu idealnie pasować. Na początek musisz się upewnić, że rozmiar koła (średnica i szerokość) oraz wymiary odsadzenia koła są takie same. Specyficzny wzór śrub powinien być również taki sam, ale jak wcześniej stwierdzono, można je zmienić za pomocą tak zwanych adapterów kół.

Dwa najważniejsze pomiary to średnica i szerokość koła i nie powinieneś ich zmieniać samodzielnie. Samochody z oponami o różnych rozmiarach mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli średnica koła jest inna. Jeśli szerokość kół jest inna, trakcja Twojego samochodu będzie niezrównoważona, co może znacznie zwiększyć szanse na podsterowność i nadsterowność.

Podsumowując, pamiętaj, aby skonsultować się z kimś, kto ma w tej kwestii większe doświadczenie niż Ty.

Sekcja FAQ

Czy adaptery kół są bezpieczne?

Adapter koła jest zaprojektowany tak, aby zmienić wzór śrub, aby koło mogło pasować na zespół kół, nawet jeśli wzory śrub nie pasują. Zazwyczaj są one wykonane z aluminium klasy lotniczej, ale niektóre są odlewane ze stali nierdzewnej. Te również muszą być precyzyjnie obrobione, w przeciwieństwie do po prostu kute, jak kucie nie musi mieć takie same owoce, jeśli chodzi o dopasowanie.

  Czy hybrydy plug-in Volvo są niezawodne?

W sumie, adaptery kół mogą być całkowicie bezpieczne, jeśli kupisz jeden od renomowanego dealera. Musisz również zainstalować je idealnie, ponieważ każdy wiggle room między zespołem koła i koła może spowodować ogromne wibracje, zwłaszcza na autostradzie.

Jak zmierzyć wzór śruby koła?

Jeśli koło jest wykonane z parzystej liczby otworów (4,6,8…), wszystko co musisz zrobić to zmierzyć odległość pomiędzy środkami dwóch przeciwległych otworów. Pamiętaj, aby zawsze używać otworów, które są bezpośrednio naprzeciwko siebie, ponieważ jest to jedyny poprawny sposób.

Z drugiej strony, nieparzysta liczba otworów na śruby jest mierzona od tyłu jednego otworu do środka drugiego otworu. Wystarczy zrobić idealne koło, co oznacza, że linia okręgu musi przejść bezpośrednio przez środek wszystkich otworów na kole.

Czy mogę zamienić koła, jeśli oba koła mają taką samą liczbę otworów?

Niekoniecznie. Musisz pamiętać, że konkretny wzór śrub jest wykonany z liczby otworów i średnicy koła. Oznacza to, że dwa koła mogą mieć taką samą liczbę otworów, ale niekoniecznie taką samą średnicę koła.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z