Które Mercedesy są wyposażone w kuloodporne szyby?

Które Mercedesy są wyposażone w kuloodporne szyby?

Od 1928 roku Mercedes modyfikował fabrycznie wiele modeli, takich jak legendarny Pullman 600 czy wiele następnych modeli klasy S, w celu wyposażenia ich w różne elementy ochronne, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pasażerów.

Modele takie jak te i wiele innych zostały wzbogacone o grube warstwy kuloodpornego szkła, wzmocnione panele na spodniej stronie drzwi i wiele innych elementów bezpieczeństwa. Funkcje takie jak te są w stanie wytrzymać pociski większego kalibru, a nawet materiały wybuchowe, w niektórych przypadkach.

Pierwszym modelem, który oferował taką ochronę prosto z fabryki był model Nurburg 460, a Mercedes od tego czasu stale udoskonala swoje zabezpieczenia. Jest to główny powód, dla którego wielu przedstawicieli światowej arystokracji jeździ tymi pojazdami od dziesięcioleci.

Mercedes Benz 770 (w07)

Mercedes Benz 770, zwany Großer Mercedes (Wielki Mercedes) był pełnowymiarowym luksusowym samochodem Mercedesa zbudowanym w celu zapewnienia najwyższego poziomu komfortu i luksusu w latach 30. i 40. Atrakcyjność tego modelu była tak duża, że wielu najwyższych urzędników Trzeciej Rzeszy, w tym Hitler, używało ich jako codziennych pojazdów.

Model 770 był niezwykle popularny wśród arystokracji, dlatego też Mercedes zaczął oferować go również w wersji kuloodpornej. Oprócz najwyższych urzędników Trzeciej Rzeszy, 770-tkami jeździli także papież Pius XI i japoński cesarz Hirohito.

Pojazdy te oferowały bogate materiały ochronne, takie jak 40 mm stalowy pancerz w całej metaloplastyce otaczającej przestrzeń kabiny. Model 770 oferował również kuloodporne szyby o grubości 1,6 cala. Ta wersja 770 ważyła prawie 4.2 tony, zaś koła i opony były w stanie wytrzymać wiele różnych rodzajów ataków.

  Czy zakup używanego Mercedesa to zły pomysł?

Typ 600/600 Pullman

Prawdopodobnie najsłynniejszym Mercedesem zbudowanym dla światowych przywódców był Pullman 600. Pullman został wprowadzony na rynek w 1963 roku i od razu wzbił się na szczyty ówczesnych list przebojów samochodów luksusowych. Pullman dysponował mocą 250 KM z przyzwoicie niezawodnego silnika V8. Konstrukcja i wyposażenie również pomogły Pullmanowi osiągnąć status ikony.

Po pewnym czasie rząd niemiecki zażyczył sobie opancerzonej wersji modelu 600, a Mercedes miał całkowicie na nowo wymyślić „kuloodporny” samochód. Pullman używał głównie stopu stali do ochrony głównych powierzchni i ceramiki do innych. Mercedes współpracował również z różnymi producentami szkła, ponieważ Pullman potrzebował zakrzywionego szkła kuloodpornego.

Opancerzony Pullman 600 był pierwszym w pełni kuloodpornym modelem wyprodukowanym przez Mercedesa po II wojnie światowej, a samochód został użyty podczas wizyty królowej Elżbiety II. Samochód, który był używany przez królową miał wyższy specjalny dach, dzięki czemu królowa mogła mieć kapelusz na głowie, gdy była w środku.

Gama Mercedes-Benz Guard

Obecnie Mercedes oferuje również samochody fabryczne wyposażone w kuloodporne szyby i wiele innych elementów ochronnych poprzez dział Mercedes Benz Guard. Dzisiejsze wersje kuloodporne to przede wszystkim limuzyny Maybach S650 lub rozłożysty Mercedes Pullman S650.

Najbezpieczniejszym samochodem Mercedesa w historii jest Mercedes Maybach S650. Ta wersja klasy S otrzymała najwyższy standard zabezpieczeń, a później została nagrodzona certyfikatem balistycznym VR10. Certyfikat ten jest zarezerwowany tylko dla najbezpieczniejszych samochodów cywilnych, jakie można kupić za pieniądze.

  Jak ustalić, jaki model Mercedesa posiadam?

Mercedes Pullman 650 i „zwykły” kuloodporny S650 otrzymały certyfikat VR9, co i tak było oznaką niewiarygodnie wysokich standardów bezpieczeństwa. Celem tych pojazdów jest zapewnienie jak najbezpieczniejszych wrażeń z jazdy, bez skąpienia na luksusie. Poza tym, że są bezpieczne, pojazdy te są zazwyczaj w pełni wyposażone w cały pakiet wyposażenia Mercedesa Maybacha.

FAQs about bulletproof cars

Jakie są minusy samochodów kuloodpornych?

Te samochody są najbezpieczniejszym sposobem transportu „VIP-ów”, a bezpieczeństwa nie da się wycenić. Cóż, można, ponieważ te samochody mogą kosztować nawet 1,5 miliona dolarów.
Oprócz niebotycznych kosztów, istnieją również inne minusy kuloodpornych samochodów, w tym fakt, że praktycznie nie ma rynku samochodów używanych.
Samochody kuloodporne są również ciężkie, nieefektywne paliwowo, leniwe w prowadzeniu, a czasami nawet poważnie ograniczone, jeśli chodzi o przestrzeń. Nie można ich serwisować w zwykłych stacjach obsługi dealerów, ani używać zwykłych kół i opon. Wszystkie podzespoły w tych samochodach muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, co oznacza, że są one drogie. Naprawdę, bardzo drogie.

Czy istnieją jakieś alternatywy dla programu Mercedes Guard?

Istnieje kilka firm działających na rynku wtórnym, które próbują konkurować z Mercedesem w oferowaniu najbezpieczniejszych wrażeń z jazdy, ale tylko kilka z nich może nawet zbliżyć się do tego celu. Niektóre firmy, takie jak International Armoring Corporation, zajmują się produkcją kuloodpornych samochodów Mercedesa już od lat 90-tych.

Brabus to firma znana z szerokiej modyfikacji wielu modeli Mercedesa od 1944 roku, a Brabus jest drugim co do wielkości tunerem Mercedes Benz, ustępując jedynie wewnętrznemu działowi AMG. Brabus oferuje również szerokie możliwości w zakresie kuloodporności bez żadnych kompromisów, jeśli chodzi o luksus.

  Najlepszy sposób na czyszczenie skórzanych foteli Mercedesa

Obecnie Brabus oferuje model Brabus Invicto VR6 G-glass Mercedes. Ten SUV oferuje poziom ochrony VR6, ale kluczowym punktem sprzedaży tej klasy G jest fakt, że opancerzenie i ochrona są niewidoczne i możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, gdy je zobaczysz.

Jaki jest najbezpieczniejszy kuloodporny samochód na świecie?

Najbezpieczniejszym samochodem na świecie jest „Bestia”, czyli limuzyna Cadillac używana przez prezydenta USA. Cadillac produkuje prezydencki bunkier od dziesięcioleci, a najnowszy z nich z pewnością wydaje się najbezpieczniejszym 4-drzwiowym samochodem, jaki kiedykolwiek wyprodukowano.

Bestia jest w 100% szczelnie zamknięta, więc żadne szkodliwe chemikalia nie przedostaną się do wnętrza samochodu. Drzwi Bestii mają 8 cali grubości i ważą tyle, co drzwi Boeinga 757. Drzwi składają się z 5 warstw szkła i plastiku i są całkowicie bezpieczne przed pociskami przeciwpancernymi.

Całe podwozie Bestii jest wyłożone grubymi płytami stalowymi, a koła i opony są wzmocnione stalą. Bestia jest w stanie jechać nawet jeśli opony zostaną zniszczone. Samochód jest również wyposażony w krew dla prezydenta, parę shotgunów, komory na gaz łzawiący, niesamowicie zaawansowany GPS i systemy łączności.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z