Mercedes W204 – wszystko, co musisz wiedzieć

Mercedes W204

Mercedes Klasy C W204 był produkowany w latach 2007-2015 i w tym czasie Mercedes zdążył zaoferować wersję sedan, coupe, kombi i kabriolet. W204 otrzymała również odświeżenie w połowie cyklu produkcyjnego, które było najbardziej widoczne we wnętrzu, ponieważ w zasadzie wprowadziło Klasę C w nowoczesną erę.

Klasa C W204 jest dostępna w wielu różnych konfiguracjach silnikowych, począwszy od małych silników czterocylindrowych, aż po duże silniki V8 o mocy ponad 500 KM. Model W204 był dostępny z manualną skrzynią biegów lub 7-biegową automatyczną skrzynią biegów.

Stylistyka modelu W204 zestarzała się przyzwoicie, co oznacza, że nadal wygląda on atrakcyjnie, zwłaszcza w wersji AMG. Wnętrze jest o wiele bardziej wiekowe niż wygląd zewnętrzny, zwłaszcza gdy spojrzymy na wnętrze modelu W204 sprzed modernizacji.

W204 jest samochodem dość niezawodnym, ale zdarzają mu się różne problemy, niektóre związane z silnikiem, inne z układem kierowniczym, elektrycznym lub z różnego rodzaju wyciekami. Pod względem praktyczności i wartości W204 oferuje obecnie świetny stosunek ceny do jakości, ponieważ jest prawie tak przestronny jak obecna Klasa C.

Mercedes W204 – Jednostka napędowa

W204 jest dostępny z szeroką gamą silników, począwszy od modelu C180, który oferuje czterocylindrowy silnik o pojemności 1,8 l i mocy 156 KM. W modelu C200 zastosowano ten sam silnik, ale jego moc została zwiększona do 184 KM. W modelu C230 zastosowano 4-cylindrowy silnik o pojemności 2,5 l i mocy 204 KM, natomiast C250 oferuje moc 205 KM z tego samego silnika.

  Najczęstsze problemy z Mercedes C350e

Gama silników 6-cylindrowych rozpoczyna się od modelu C280 i jego 6-cylindrowego silnika o pojemności 3,0 l i mocy 231 KM, który jest również używany w modelu C300, z tą różnicą, że C280 był wcześniejszym modelem. Następny w kolejności jest wolnossący 6-cylindrowy silnik 3,5 l w modelu C350 o mocy 272 KM, z wyjątkiem modelu C350CGI, który oferuje 292 KM.

Najwyższe modele C63 AMG są wyposażone w wolnossący silnik V8 o pojemności 6,2 l i mocy 457 KM. Modele podstawowe są wyposażone w 6-biegową skrzynię manualną, a mocniejsze silniki w 7-biegową skrzynię automatyczną. W204 jest również dostępny z opracowanym przez Mercedesa systemem napędu na cztery koła 4MATIC AWD.

Mercedes W204 – Design i podwozie

Mercedes W204 wygląda i sprawia wrażenie wyrafinowanego, klasycznego i stonowanego. Modele sprzed faceliftingu są już nieco starsze, natomiast modele po faceliftingu wyglądają o wiele lepiej. Wygląd zewnętrzny jest również w dużej mierze zależny od pakietu AMG, ponieważ modele wyposażone w pakiet AMG wyglądają o wiele bardziej agresywnie i przyciągają wzrok.

Wnętrze modelu W204 nie zestarzało się zbyt dobrze, zwłaszcza w przypadku modelu W204 po modernizacji, w którym kierownica i ekran systemu informacyjno-rozrywkowego wyglądały bardzo dziwnie. Model po faceliftingu wygląda dużo lepiej wewnątrz, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na trójramienną kierownicę AMG.

Podwozie i zawieszenie modelu W204 zaprojektowano tak, aby było komfortowe i subtelne, co oznacza, że W204 jest stworzony jako samochód luksusowy. Jeśli zależy Ci na bardziej dynamicznych doznaniach, powinieneś wybrać modele AMG, ponieważ oferują one bardziej skoncentrowane wrażenia z jazdy.

  Jakie są najlepsze modele Mercedesa wszech czasów?

Mercedes W204 – Niezawodność i typowe problemy

W204 jest samochodem niezawodnym, ale wymaga stałej konserwacji, jak każdy inny luksusowy samochód Mercedesa. Najczęstsze problemy, z jakimi boryka się W204, są związane z układem kierowniczym. Powszechne są takie problemy, jak blokowanie się kierownicy, gdy kluczyk jest w stacyjce, czy odgłosy zgrzytania podczas skręcania.

Inne problemy obejmują również wszelkiego rodzaju wycieki, zwłaszcza oleju i paliwa. Problemy z elektroniką są również częste, podobnie jak problemy z korozją, głównie w starszych modelach.

Mercedes W204 – wartość i praktyczność

Przyzwoitego W204 można dostać już za 10 000 USD, a egzemplarze z małym przebiegiem osiągają dużo wyższe ceny. Topowy C63 AMG kosztuje znacznie więcej, ale amortyzacja zebrała swoje żniwo na W204, co oznacza, że prawie wszystkie modele W204 można mieć za mniej niż używanego Chevy Cruze.

Pod względem praktyczności W204 wypada nieco gorzej w porównaniu ze współczesną Klasą C, co oznacza, że oferuje wystarczającą liczbę miejsc siedzących dla czterech dorosłych osób. Pięć osób to trochę za mało, zwłaszcza ze względu na duży tunel tylnej przekładni. Przestrzeń bagażowa jest mniej więcej przeciętna jak na tę klasę samochodu.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić Mercedesa W204?

Mercedes W204 jest rzeczywiście wart swojej ceny, jeśli chcesz mieć używanego, luksusowego sedana w rozsądnej cenie, który jest w stanie zaoferować większość tego, co wszystkie obecne luksusowe sedany. Model W204 po faceliftingu jest nadal dość konkurencyjnym samochodem, ponieważ oferuje przyjemne wrażenia z jazdy i dużo przestrzeni, nie kosztując przy tym zbyt wiele pieniędzy.

  Mercedes Benz GLE Class Niezawodność

Możesz wybierać spośród wielu różnych wersji silnikowych i stylów nadwozia, co oznacza, że powinieneś być w stanie znaleźć model W204, który będzie idealnie pasował do Twoich potrzeb. Podsumowując, W204 jest wart zainteresowania, jeśli szukasz tego typu samochodu.

Czy warto kupić Mercedesa W204 C63 AMG?

Tak, jest. Ta generacja modelu C63 AMG ma wszelkie predyspozycje, aby stać się prawdziwym klasykiem przyszłości, ponieważ oferuje prawdopodobnie najbardziej kultowy silnik AMG wszech czasów, 6,2 l n/a V8, który brzmi obłędnie. W204 C63 jest ostatnim prawdziwym chuligańskim Mercedesem muscle car, co oznacza, że przejdzie do historii jako taki.

Ich ceny spadły w ostatnich latach, ale można się spodziewać, że wkrótce zaczną rosnąć, zwłaszcza że nowy C63 oferuje marny, 4-cylindrowy silnik turbo o pojemności 2,0 l.

Czy Mercedes W204 jest bezpiecznym samochodem?

Mercedes W204 jest samochodem bezpiecznym, ponieważ jest to samochód stosunkowo nowoczesny. Dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom model W204 był jednym z pierwszych samochodów Mercedesa wyposażonych w wiele funkcji, których oczekujemy od samochodów z obecnej epoki.

Oznacza to, że model W204 można wyposażyć w czujniki parkowania, kamery cofania, system wspomagania martwego pola i wiele innych przydatnych technologii wspomagających i zwiększających bezpieczeństwo.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z