Najczęstsze problemy z Citroënem ë-Berlingo

Citroën ë-Berlingo

Elektryczny Citroen e-Berlingo został po raz pierwszy wprowadzony z powrotem w 2017 roku i od tego czasu jest sprzedawany obok wariantów spalinowych Citroena Berlingo. e-Berlingo obiecuje zaoferować ten sam poziom funkcjonalności i użyteczności, ale z dodatkową korzyścią, że nie niszczy środowiska po drodze. W związku z tym, e-Berlingo jest naprawdę podobny do zwykłego Berlingo, ale z dodanym układem napędowym EV.

W tym artykule mamy zamiar wymienić wspólne problemy z Citroën ë-Berlingo i powiedzieć, co trzeba zwrócić uwagę, jeśli jesteś zainteresowany zakupem jednego. Warto wspomnieć, że samochody elektryczne mają znacznie mniej części mechanicznych w przeciwieństwie do samochodów z silnikiem spalinowym, dlatego e-Berlingo powinien być również bardziej niezawodnym modelem.

Do najczęstszych problemów z e-Berlingo należą problemy z przednim zawieszeniem, problemy z klimatyzacją, problemy z przesuwanymi drzwiami, problemy z hamulcami, a potencjalnie nawet problemy z zasięgiem. W sumie większość z tych problemów jest przenoszona z regularnych modeli Berlingo i jako takie są naprawdę łatwe do załatwienia.

Tak czy inaczej, e-Berlingo jest znacznie droższy od zwykłego Berlingo. Niektórzy mogą nawet kwestionować logikę zakupu pojazdu elektrycznego klasy handlowej, jednak wygląda na to, że e-Berlingo sprzedaje się bardzo dobrze.

Citroen e-Berlingo – problemy z przednim zawieszeniem

Citroen Berlingo jest znany z problemów z przednim zawieszeniem, bez względu na to, czy jest to model z silnikiem spalinowym czy elektrycznym. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że model elektryczny dodaje tonę masy do zwykłego Berlingo, problemy te mogą stać się jeszcze bardziej widoczne, zwłaszcza jeśli dodasz dużo masy poprzez ładunek.

  Czy Citroën C5 X to dobry samochód?

Jeśli słyszysz odgłosy grzechotania dochodzące z obszaru przedniego zawieszenia, istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje mocowania amortyzatorów są uszkodzone. Hałas staje się jeszcze bardziej zauważalne podczas podróży przez falistości drogi, takich jak wyboje prędkości lub wybojów. Jedynym sposobem, aby to naprawić jest całkowita wymiana przednich amortyzatorów.

Citroen e-Berlingo – problemy z klimatyzacją

Wentylator klimatyzacji w Citroenie Berlingo, który pompuje zimne powietrze przez otwory wentylacyjne, jest znanym punktem awarii w wielu modelach Citroena, a e-Berlingo nie jest inny. Aby to sprawdzić, należy ustawić klimatyzację na najzimniejszym ustawieniu i trochę poczekać. Jeśli powietrze wydobywające się z otworów wentylacyjnych nie jest szczególnie zimne, prawdopodobnie mamy do czynienia z uszkodzonym wentylatorem.

Jednak właściciele zgłaszali również, że problem ten można czasem rozwiązać poprzez ponowne odgazowanie układu. Jeśli to nie pomoże, prawdopodobnie będziesz musiał zainwestować w zupełnie nowy wentylator klimatyzacji.

Citroen e-Berlingo – Problemy z drzwiami przesuwnymi

Jeden z najbardziej skarżonych aspektów Berlingo związany jest z drzwiami przesuwnymi, które czasami mogą zawieść. Problem jest prawdopodobnie spowodowany przez uszkodzony zatrzask drzwi przesuwnych, który będzie musiał być wymieniony w celu rozwiązania problemu. Jeśli drzwi nie chcą się otworzyć, istnieje prawdopodobieństwo, że winne są zaczepy drzwi.

Jednak kilku właścicieli zgłosiło również problemy z klamką drzwi wewnętrznych. Jeśli drzwi nie otwierają się płynnie, lub jeśli łapią się podczas otwierania, należy sprawdzić mechanizm klamki drzwi wewnętrznych. Jeśli to rzeczywiście jest problem, należy go wymienić, zanim spowoduje więcej problemów.

  Najczęstsze problemy z Citroënem DS4

Citroen e-Berlingo – Problemy z hamulcami

Według wielu raportów, wszystkie modele Berlingo cierpią z powodu słabych hamulców. Jest to zazwyczaj spowodowane oderwaniem się materiału od paska rozrządu, co wpływa na pompę podciśnienia hamulca. Citroen uznał ten problem i nawet włączył jednostkę oprogramowania zaprojektowaną do wykrywania tego problemu, zanim to nastąpi.

Niestety, jedynym sposobem na całkowite rozwiązanie tego problemu jest wymiana pompy próżniowej hamulca, paska rozrządu oraz aktualizacja/restart oprogramowania wykrywającego. Trzeba jednak pamiętać, że w pełni zapakowany e-Berlingo waży sporo i potrzebne są skuteczne hamulce, aby samochód mógł się całkowicie zatrzymać.

Citroen e-Berlingo – Niepokój o zasięg

Zasięg 183 mil nie jest czymś, czym można się chwalić, ale niektóre raporty pokazują, że maksymalny zasięg e-Berlingo jest w rzeczywistości bliższy 130 mil. Jeśli sparujesz to z dużą ilością ładunku, zasięg może spaść o kilkanaście lub dwie mile dalej.
Wreszcie, jeśli dodać zimną pogodę do równania, e-Berlingo może nawet nie być w stanie zrobić 100 mil na pełnym ładowaniu, co jest naprawdę frustrujące, zwłaszcza jeśli używasz go do celów komercyjnych.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić Citroena e-Berlingo?

Jeśli szukasz dobrze wyposażonego rodzinnego MPV/van i chcesz oszczędzać środowisko, e-Berlingo nie jest wcale złym wyborem. Jednak e-Berlingo jest znacznie droższy od zwykłego Berlingo i przez to mniej opłacalny. Jeśli używasz go do dalekich podróży, to elektryczny układ napędowy staje się kłopotliwy.

  Czy Citroën C1 jest dobrym samochodem?

Rzeczywistość jest taka, że zwykły benzyna / olej napędowy Berlingo jest znacznie lepszym wyborem dla wszystkiego, z wyjątkiem może miasto dojazdy. Tak, możesz uzyskać poważne zniżki i dotacje, jeśli kupisz je jako pojazdy flotowe, ale te korzyści szybko się zmniejszą, gdy zaczniesz używać ich do długich podróży.

Czy elektryczne furgonetki to dobry pomysł?

Elektryczne furgonetki są dobre i złe jednocześnie. Dobrą rzeczą jest to, że są one korzystne dla środowiska, są szybkie, pochodzą z wszelkiego rodzaju dotacji, obniżek podatkowych i innych korzyści dla przedsiębiorstw wszystkich skalach. Co więcej, nie trzeba płacić opłat za zatory w niektórych miastach i zazwyczaj można cieszyć się tańszym parkowaniem.

Z drugiej strony, elektryczne samochody dostawcze nie mają prawie takiego samego zasięgu jak porównywalny wariant z silnikiem wysokoprężnym, są też znacznie droższe. Długie podróże nie są to, co te są wykonane dla, i nie masz pewność, że zawsze będzie w stanie naładować go na czas, podczas gdy w drodze.

Czy Citroen e-Berlingo to dobry samochód rodzinny?

Citroen e-Berlingo to w zasadzie naprawdę dobry samochód rodzinny oferuje dużo miejsca, dość dobrze wyposażoną kabinę i jest stosunkowo wygodny. Co więcej, jest to samochód oceniony na 5 gwiazdek, jeśli chodzi o ochronę przed kolizją i posiada cały szereg przyjaznych rodzinie funkcji.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z