Najlepszy olej dla Mercedesa E350

Najlepszy olej dla Mercedesa E350

Zadaniem oleju silnikowego jest wewnętrzne smarowanie i chłodzenie silnika. Bez odpowiedniego oleju silnikowego Twój silnik nie będzie pracował zgodnie z założeniami producenta, co w dłuższej perspektywie może powodować problemy, a nawet degradację wielu części silnika.

Olej silnikowy jest również używany do usuwania wielu zanieczyszczeń. Z tego powodu olej silnikowy musi być regularnie wymieniany. Wiele współczesnych modeli Mercedesa, w tym E350, używa oleju syntetycznego, ponieważ ten rodzaj oleju silnikowego odpowiada zaleceniom i wymaganiom producenta.

Syntetyczne oleje silnikowe

Olej syntetyczny produkowany jest z rafinowanego surowca ropopochodnego. Mieszanka oleju syntetycznego składa się z olejów bazowych, dodatków proszkowych i oleju nośnikowego. Główną zaletą oleju syntetycznego w porównaniu do zwykłego oleju jest sam poziom rafinacji oleju syntetycznego w porównaniu do zwykłego oleju.

Oleje syntetyczne są destylowane, oczyszczane i rafinowane nawet na poziomie molekularnym. Takie procesy produkcyjne oferują wiele korzyści w porównaniu do zwykłych olejów. Oleje syntetyczne charakteryzują się znacznie niższym poziomem osadów, a tarcie związane z olejem syntetycznym jest mniejsze dzięki podobnym rozmiarom cząsteczek.

Ponadto, oleje syntetyczne są bardzo korzystne, jeśli chodzi o czystą pracę silnika, dzięki dodatkom zawartym w olejach. Oleje syntetyczne są również o wiele lepsze w ekstremalnych warunkach, ponieważ mieszanka oleju syntetycznego zawsze będzie lepsza od zwykłej mieszanki olejowej.

Warto również wspomnieć, że cały proces związany z olejami syntetycznymi jest o wiele czystszy, z mniejszą ilością zanieczyszczeń na każdym etapie użytkowania i utylizacji.

Specyficzne produkty olejowe zalecane przez wielu dealerów Mercedesa

Jest dość oczywiste, że współczesne silniki Mercedesa wymagają oleju syntetycznego do prawidłowego funkcjonowania. Niektórzy dealerzy Mercedesa i niezależne sklepy motoryzacyjne zalecają konkretne produkty olejowe firm Valvoline, Castrol Mobil 1, Shell, Pennzoil, Quaker lub 76.

  Które Mercedesy posiadają pakiet off-road

Jeśli chodzi o oleje syntetyczne Castrol do modelu E350, zalecane są produkty takie jak Castrol Syntec 10W-40 lub Syntec 5W-50. Mercedes zaleca również Mobil 1 Synthetic Motor Oil OW-40 lub Mobil 1 Synthetic Motor Oil 15W-50.

Niektóre oleje firmy Valvoline są również zalecane do wielu modeli Mercedesa, w tym E350. Konkretne produkty, takie jak Valvoline Synpower Full Synthetic Motor Oil 5w-40 lub Valvoline Synthetic Motor Oil 5W-30 1 Quart są również zalecane przez wiele niezależnych sklepów.

Produkty te powinny być traktowane jako ogólne wytyczne, jeśli chodzi o oleje do Mercedesa. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze oleju należy zawsze skonsultować się z dealerem. Niektóre czynniki, takie jak klimat, mogą również wpłynąć na decyzję o tym, który olej najbardziej Państwu odpowiada, dlatego też powinni Państwo wcześniej skonsultować się z profesjonalistą.

Zwykłe oleje w nowoczesnych modelach Mercedesa

Współczesne modele Mercedesa najlepiej współpracują z olejami syntetycznymi i tak jest zawsze. Nawet jeśli technicznie rzecz biorąc można stosować zwykłe oleje w najnowszych modelach Mercedesa, to żaden dealer Mercedesa nie będzie tego zalecał.

Samochody Mercedesa są skomplikowane, a silniki w nowszych modelach Mercedesa wymagają bardziej ukierunkowanego podejścia w porównaniu ze starszymi silnikami Mercedesa. Dzieje się tak głównie dlatego, że osiągi i wydajność związane z tymi silnikami są znacznie lepsze w porównaniu z wieloma innymi silnikami innych producentów niż premium i starszymi modelami Mercedesa.

Zwykłe oleje są tańsze niż oleje syntetyczne, ponieważ proces produkcyjny jest o wiele prostszy, a produkcja zwykłych olejów zajmuje mniej czasu. Niektóre badania wykazały również, że korzyści finansowe wynikające ze stosowania olejów syntetycznych są gwarantowane na dłuższą metę, ponieważ konsekwentne regularne stosowanie oleju w nowoczesnych silnikach Mercedesa może spowodować, że silnik stanie się mniej wydajny.

  Jaki jest najlepszy Mercedes do jazdy off-road?

Wymiana oleju FAQs

Ile czasu musi upłynąć, zanim konieczna będzie wymiana oleju?

Współczesne samochody marki Mercedes mają wbudowany system, który powiadomi Państwa, kiedy konieczna będzie wymiana oleju. Może to być spowodowane zbyt niskim poziomem oleju lub koniecznością wykonania przeglądu typu A lub B. Zarówno serwis A, jak i B obejmuje również wymianę syntetycznego oleju silnikowego, więc nie powinni się Państwo o to martwić.
Mercedes stosuje system Flexible Service, który ma na celu informowanie Państwa o terminach takich przeglądów. System informacyjno-rozrywkowy Mercedesa poinformuje Państwa o konieczności wykonania przeglądu A (po przejechaniu 10 tys. mil lub 1 roku) lub przeglądu B (po przejechaniu 20 tys. mil lub 2 latach).

Co to jest lepkość oleju silnikowego i dlaczego jest tak ważna?

Oznaczenia 10W-40, 5W-30, 0W-40 związane z olejami silnikowymi odnoszą się do poziomów lepkości, jakie oferuje każdy konkretny produkt olejowy. Termin lepkość odnosi się do poziomu przepływu, jakiemu dany środek smarny może się oprzeć. Niektóre oleje mają niższą lepkość (0W-5W), co skutkuje mniejszym tarciem, a to z kolei zwiększa oszczędność energii.

Z drugiej strony, olej silnikowy o wyższej lepkości (10W-40) ma na celu zapewnienie grubszej warstwy pomiędzy ruchomymi częściami silnika. Zwiększa to trwałość i ochronę silnika. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego poziomu lepkości, należy skonsultować się z przeszkolonym specjalistą.

Czy można mieszać zwykły olej z olejem syntetycznym?

Niektóre płyny samochodowe można mieszać, np. płyny do spryskiwaczy, które mogą nawet oferować lepsze właściwości czyszczące. Płyny do chłodnic również można mieszać, ale jest to zalecane. Natomiast oleju silnikowego nie można mieszać w żadnym wypadku, ponieważ może to spowodować poważne problemy z silnikiem.

  Najtańszy sposób na wymianę klucza do Mercedesa

Mieszanka zwykłego i syntetycznego oleju może poważnie zaszkodzić silnikowi, środowisku, a także Państwa zdrowiu.

Czy olej silnikowy ma datę ważności?

Produkty na bazie oleju silnikowego nie mają daty ważności, jeśli puszka nie została otwarta. Jeśli puszka została otwarta, zaleca się, aby zużyć olej w ciągu najbliższych 2 lat, w przeciwnym razie olej może nie spełnić swojego zadania.
Należy zawsze przechowywać butelkę w ciemnym, chłodnym miejscu z dala od światła i w oryginalnym opakowaniu, aby olej nie stracił swoich właściwości ochronnych.

Jak należy pozbywać się zużytego oleju silnikowego?

Oleje silnikowe mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko, dlatego nie należy wyrzucać zużytego oleju silnikowego byle gdzie. Wiele firm zajmuje się recyklingiem zużytego oleju silnikowego, a w niektórych krajach, np. we Francji, istnieje cały przemysł recyklingu zużytego oleju.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z