Najlepszy płyn chłodzący dla BMW

Najlepszy płyn chłodzący dla BMW

Istnieje wiele rodzajów płynów chłodzących do silników samochodowych, które są dostępne w różnych kolorach i wykonane z różnych substancji. Różnią się one w zależności od tego, z jakich materiałów zbudowany jest silnik Twojego samochodu. BMW zazwyczaj potrzebują płynów chłodzących przystosowanych do pracy ze stalą, stopami aluminium, miedzią, żeliwem szarym, mosiądzem i plastikiem.

Niektóre z najlepszych płynów chłodzących dla BMW obejmują:

  • BMW Antifreeze/ Płyn chłodzący 81 22 9 407 454 Blue Concentrate
  • Płyn zapobiegający zamarzaniu/chłodzący BMW 82 14 2 209 769 – oryginalny niebieski
  • BMW Antifreeze/ Coolant 82 14 1 467 704 – szary
  • Zerex G-05
  • Glysantin G48

Jak wybrać odpowiedni płyn chłodzący BMW

Większość forów, recenzji i zagorzałych fanów BMW zawsze twierdzi, że użycie płynu chłodniczego innego niż BMW spowoduje uszkodzenie pojazdu. Ale czy to prawda?

Samochody BMW potrzebują płynu chłodzącego, który doskonale radzi sobie zarówno z plastikiem, jak i aluminium, ponieważ oba te materiały są obecne w typowym silniku BMW. Większość innych płynów chłodzących działa lepiej na przykład z częściami silnika wykonanymi z żelaza, miedzi i mosiądzu.

Dobrym płynem chłodzącym, który działa cuda z aluminium i plastikiem jest Glysantin G48, lub Zerex G-05.

Wiele osób rozróżnia płyny chłodzące według kolorów, ale kolor nie mówi wszystkiego o świętym płynie, który utrzymuje nasze pojazdy w porządku. Jednak zarówno zielony jak i „europejski niebieski” typ płynu chłodzącego jest w porządku dla przeciętnego BMW. Jeśli zastanawiacie się, na czym polega różnica, to zmiana koloru wynika z techniki stosowanej przy tworzeniu tych płynów.

Czym powinien charakteryzować się dobry płyn chłodzący do BMW?

Większość starszych samochodów BMW ma układ chłodzenia, który wymaga, aby były one wypełnione renomowanymi markowymi płynami chłodzącymi na bazie glikolu etylenowego. Ogólnie rzecz biorąc, niezależnie od roku produkcji pojazdu, należy unikać płynów chłodzących zawierających azotki lub fosforany, ponieważ są one głównymi katalizatorami korozji metali w silniku samochodu.

  Jaka jest różnica między BMW 750i a 750Li?

Dobre płyny chłodzące BMW muszą być zdolne do:
● Chronić przed korozją różne metale w silniku – stal, stopy aluminium, żeliwo szare, lut, mosiądz i miedź.
Zapewniać wystarczający poziom chłodzenia silnika.
Zapobieganie gromadzeniu się nadmiaru żelu krzemionkowego w układzie, co mogłoby doprowadzić do jego zatkania.
Zapewnienie prawidłowego działania układu podczas chłodniejszych miesięcy zimowych. (Antifreeze)

Co oznacza kolor płynu chłodzącego?

Płyny chłodnicze, które zostały wyprodukowane przy użyciu technologii dodatków (IAT) mają przeważnie zielony kolor, podczas gdy pomarańczowe pochodzą z technologii dodatków lub technologii kwasów organicznych (OAT). Żółte płyny chłodzące pochodzą z technologii Hybrid Organic Acid Technology, a różowe z technologii Phosphated Hybrid Organic Acid Technology, która również może dać niebieski płyn chłodzący.
Różne kolory mogą być mylące, ale najlepszym wyborem dla BMW jest zmieszanie nowego niebieskiego płynu chłodzącego ze starszym zielonym płynem chłodzącym. Zalety niebieskiego płynu chłodzącego to ochrona metali w układzie samochodu przed korozją oraz ochrona części aluminiowych przed wysokimi temperaturami osiąganymi podczas pracy silnika.
Ważna uwaga: Nie należy wybierać płynu chłodzącego wyłącznie na podstawie koloru. Skonsultuj się z mechanikiem lub ogranicz swoje zakupy do płynów chłodniczych zalecanych przez dealera samochodowego lub producenta. Stosowane przez nich płyny chłodzące muszą spełniać specyficzne wymagania silnika Twojego samochodu, które są określane przez materiały użyte do produkcji.

3 najlepsze marki płynów chłodzących dla BMW

BMW to ogromny producent samochodów, który w ciągu ostatnich kilku lat wypuszczał na rynek około 2,5 miliona pojazdów rocznie. Oznacza to, że serwisowanie tylko BMW może być oddzielnym biznesem dla przedsiębiorców. Wielu z nich opracowało specjalne płyny chłodzące przeznaczone specjalnie dla BMW. Niektóre z nich są zatwierdzone przez BMW do użytku. Upewnij się, że zawsze kupujesz zatwierdzony płyn chłodzący i przeciwzamarzający.

  Najlepszy używany SUV BMW

Płyn zapobiegający zamarzaniu/chłodzący BMW 81 22 9 407 454 – niebieski koncentrat

Jest to uniwersalny płyn zapobiegający zamarzaniu, który nie zawiera fosforanów, jest oparty na glikolu monoetylenowym i aminie, dzięki czemu doskonale pasuje do prawie każdego BMW. Mimo, że został wyprodukowany specjalnie dla potrzeb BMW, ten płyn chłodzący jest najlepszym wyborem zarówno dla Porsche, Hondy, Land Roverów, Jaguarów, jak i Fordów.
Zapewnia on bardzo wysoki poziom ochrony przed rdzą i jest to jeden z głównych powodów, dla których większość producentów go poleca. Doskonale nadaje się do stosowania w silnikach żelaznych i aluminiowych i jest kompatybilny z chłodnicami samochodowymi.

BMW Antifreeze/ Coolant 82 14 2 209 769 – Genuine Blue

Najlepszym wyborem wielu recenzentów jest ten płyn zapobiegający zamarzaniu, który jest dostarczany w butelce o pojemności jednego litra. Twierdzi, że pasuje do wszystkich modeli BMW, ale upewnij się, że sprawdzisz specyfikę silnika swojego pojazdu, zanim się na niego zdecydujesz. Producent płynu chłodzącego zaleca rozcieńczenie go wodą destylowaną w proporcji 50/50 przed napełnieniem nim układu samochodu.

BMW Płyn zapobiegający zamarzaniu/chłodzący 82 14 1 467 704 – szary

Jest to najlepiej sprzedający się płyn niezamarzający, który pasuje do większości BMW. Bardzo dobrze smaruje pompę wodną samochodu i chroni silnik przed korozją. Szczególnie dobrze sprawdza się w chłodniejszym klimacie i bardzo dobrze zapobiega zamarzaniu silnika.
Jest to typowy niebieski płyn chłodzący BMW, który działa w większości modeli BMW i jest produkowany przez samą markę. Najlepiej używać go po zmieszaniu w proporcji 50/50 z wodą destylowaną.

  Czy Lexus jest tańszy w utrzymaniu niż BMW

Coolant FAQ

Czy można używać normalnego płynu chłodzącego spoza BMW do Twojego BMW?

BMW są znane z tego, że mają bardzo wrażliwe systemy chłodzenia. Różne płyny chłodzące są produkowane do obsługi różnych rodzajów materiałów w silniku danego pojazdu. Ogólnie rzecz biorąc, można stosować każdy płyn chłodzący, który spełnia wymagania silnika Twojego samochodu wymienione w instrukcji obsługi samochodu. Jednak bezpieczniej jest stosować płyn chłodzący zatwierdzony przez BMW, niż ryzykować z silnikiem swojego samochodu.

Czy mogę używać Zerex G-48 Formula Full Strength jako płynu chłodzącego do mojego BMW?

Tak, Zerex G-48 jest jednym z najlepszych płynów chłodzących do samochodów BMW. Jest on przeznaczony zarówno do silników benzynowych, jak i wysokoprężnych i zawiera bardzo niską zawartość krzemianów oraz wysoki poziom pH. Jest opracowany w technologii antyfosforanowej, co pozwala mu chronić wszystkie metale używane do produkcji typowego silnika BMW.

Jak często należy wymieniać płyn chłodzący w Państwa BMW?

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci sugerują, aby wymieniać płyn chłodzący w BMW co dwa do trzech lat, w zależności od tego, czy dużo jeździsz samochodem, czy nie. Upewnij się, że wybrałeś najlepszy i najbardziej odpowiedni produkt dla potrzeb Twojego samochodu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z