Co jest lepsze – Quattro VS 4Matic?

Audi i Mercedes to jedne z czołowych marek samochodów luksusowych na rynku. Mimo to, te dwie luksusowe marki samochodów konkurują ze sobą od kilku lat i oferują jedne z najlepszych technologii samochodowych na rynku. Ale która marka samochodów ma najlepszy system AWD pomiędzy systemami Quattro i 4Matic?

Quattro i 4Matic to dwa doskonałe systemy napędu na wszystkie koła, które pomogą Twojemu samochodowi łatwo poruszać się w trudnych lub niekorzystnych warunkach, takich jak śliskie drogi. Jednak Audi Quattro jest idealny dla ludzi, którzy pragną wyjątkowych osiągów, podczas gdy Mercedes 4Matic jest idealny dla tych, którzy chcą samochód, który porusza się w każdej pogodzie gładko.

Tak więc, wybór, czy wybrać Audi Quattro lub Mercedes 4Matic zależy od potrzeb kupującego. Ogólnie rzecz biorąc, Quattro ma przewagę nad Mercedesem, ponieważ lepiej radzi sobie w zimie i ma szybszy start od startu. Poza tym Quattro nie wpada łatwo w poślizg, co jest jego kolejną zaletą.

Jak działa Quattro?

Zanim omówimy, jak działa Quattro, należy zacząć od zrozumienia, czym jest Quattro. Quattro to system napędu na wszystkie koła, który zapewnia samochodowi doskonałe osiągi w każdym terenie. Poza tym, system ten zapewnia znacznie większą przyczepność niż system napędu na dwa koła.

Aby zrozumieć, jak działa Quattro, zaczniemy od podkreślenia trzech różnych typów systemów Quattro, które są samoblokującym centralnym mechanizmem różnicowym, hydraulicznym sprzęgłem wielopłytkowym Quattro i systemem sprzęgła wiskotycznego. Zawsze należy wiedzieć, w jaki system wyposażone jest Audi, zanim zacznie się go używać.

Najpopularniejszy system Quattro, czyli samoblokujący mechanizm różnicowy normalnie napędza koła, 60:40 na korzyść kół tylnych, zapewniając samochodowi bardziej sportowe odczucia. Niektóre z Audis z tym systemem są A4, A6 i Q7.

  Czy w Mercedesie można używać zwykłego płynu wspomagania kierownicy?

Drugi system Quattro, który jest hydrauliczny system wielopłytkowy działa poprzez typowe przenoszenie mocy na przednie koła w dobrych warunkach, ale może również wysłać 50 procent mocy do tylnego koła, jeśli zajdzie taka potrzeba, z pomocą sprzęgła wielopłytkowego. Niektóre z modeli Audi z tym systemem Quattro to Audi A3 i TT.

Ostatni, ale nie najmniej ważny, system sprzęgła wiskotycznego Quattro działa wysyłając 85 procent mocy do tylnych kół, ale moc może być natychmiast przeniesiona na przednie koła, jeśli jest to pilnie potrzebne. Audi R8 jest wyposażone w ten potężny system Quattro.

Jak działa 4Matic?

Mercedes 4Matic to również system napędu na wszystkie koła, który działa zawsze z ustalonym podziałem momentu obrotowego, dzięki czemu moc jest zawsze przekazywana na wszystkie cztery koła. Moc nie jest więc przekazywana tylko na przednie lub tylne koła, ale na wszystkie. W rezultacie samochód ma większą trakcję, przyczepność, lepsze prowadzenie, stabilność i przyspieszenie.

System Mercedes 4Matic został wprowadzony w 1987 roku w klasie E generacji W124. Pierwszy system 4Matic automatycznie włączał napęd na cztery koła, gdy rozpoznał poślizg kół, blokując tylny i środkowy mechanizm różnicowy, aby zapewnić dodatkową trakcję.

Niektóre z modeli Mercedes-Benz z systemem napędu na cztery koła 4Matic to Mercedes Klasy E sedan, Klasa S, Klasa CLA, Klasa A sedan, GLA, GLS i GLE SUV.

Dlaczego warto wybrać Audi Quattro?

Głównym powodem, dla którego warto wybrać Quattro zamiast 4matic, jest doskonała przyczepność i trakcja, jaką oferuje w najbardziej ekstremalnych warunkach. Oznacza to, że nie utkniesz w błocie, na zaśnieżonej lub oblodzonej drodze. Ponadto, w przeciwieństwie do 4Matic, otrzymają Państwo maksymalne osiągi i mniejszą podsterowność.

  Jaki model jest najmniejszym SUV-em Mercedesa?

Dlaczego warto wybrać Mercedes 4Matic?

Podobnie jak Audi Quattro, również Mercedes 4Matic ma podobne zalety. Jeśli zdecydują się Państwo na 4Matic, otrzymają Państwo lepsze prowadzenie, wysoką wydajność paliwa, konstrukcję silnika o niskim poziomie hałasu i wibracji oraz kompaktową konstrukcję, która zapewnia więcej miejsca na nogi. Poza tym, 4Matic jest najlepszy do jazdy w każdych warunkach terenowych i pogodowych.

FAQ

Czy napęd na wszystkie koła jest wart dodatkowych kosztów?

Ponieważ system napędu na wszystkie koła sprawia, że samochód jest droższy niż podobne samochody bez tego systemu, ważne jest, aby nabyć go tylko wtedy, gdy jest potrzebny. Jeśli mieszkasz w zimnych regionach, gdzie pada śnieg lub drogi są śliskie, wtedy będziesz potrzebował samochodu z tym systemem.

Ale jeśli nie, nie trzeba płacić dodatkowego dolara za system, który nie będzie bardzo pomocne dla Ciebie. Możesz wybrać samochody z normalnym napędem na przednie koła lub nieco bardziej zaawansowanym systemem napędu na tylne koła.

Który system AWD jest najlepszy – Quattro, XDrive, czy 4Matic?

Wszystkie te systemy są wyjątkowe i zależy to od tego, czego szukasz. Jak wspomniano wcześniej, system Quattro firmy Audi jest odpowiedni dla osób, którym zależy na osiągach, podczas gdy system 4Matic firmy Mercedes jest świetny na każdy teren. Z drugiej strony, XDrive BMW jest najlepszy dla tych, którzy wymagają sportowej jazdy.

  Czy Volvo jest bardziej niezawodne niż Audi?

Dlatego przed wyborem systemu AWD, który przypadnie Ci do gustu, powinieneś poświęcić swój czas i poznać inne cechy, które Cię ekscytują.

Czy można wyłączyć 4Matic?

Tak, można. Jeśli chcesz wyłączyć 4Matic, po prostu wyłącz obsługę 4Matic. Można to zrobić poprzez przesunięcie w górę „dźwigni testowej” znajdującej się pomiędzy komorą rozprężną a zbiornikiem płynu do szyb. Spowoduje to ominięcie skrzyni biegów i powrót do napędu na dwa koła.

Wręcz przeciwnie, nie należy długo jeździć samochodem z napędem na dwa koła, ponieważ sterownik samochodu tego nie lubi.

Czy wszystkie Audisy są wyposażone w system Quattro?

Nie, nie wszystkie Audisy są wyposażone w system quattro. Jednak większość samochodów Audis jest wyposażona w napęd AWD Quattro. System Quattro został po raz pierwszy wprowadzony w 1980 roku w modelu Audi Quattro z trwałym napędem na cztery koła. Od tego czasu system Quattro jest montowany we wszystkich modelach Audi z napędem AWD.

Co oznacza Quattro?

Quattro oznacza po włosku „cztery”. Ponadto Quattro jest marką podrzędną stosowaną przez Audi, aby pokazać, że w danym modelu zastosowano system napędu na wszystkie koła. Tak więc, jeśli widzisz Audi z nazwą „Quattro”, oznacza to, że jest ono wyposażone w system napędu na wszystkie koła.

Bottom line

Zarówno system Quattro AWD Audi, jak i system 4Matic AWD Mercedesa są doskonałe i sprawdzą się w trudnych warunkach lub na trudnych drogach. Jednak Quattro zapewni najlepsze osiągi i trakcję, podczas gdy 4Matic będzie działał płynnie na każdym terenie. Dokonaj więc mądrego wyboru, ponieważ oba te systemy są wyjątkowe w tym, co robią.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z