Co może zniszczyć silnik samochodowy?

Silniki samochodowe są znane z tego, że wytrzymują dziesiątki lat, ale tylko wtedy, gdy są odpowiednio konserwowane. To powiedziawszy, regularna konserwacja silnika jest niezbędna i nigdy nie należy jej pomijać. Jednak przegrzanie silnika może gwałtownie skrócić jego żywotność, do tego stopnia, że czasami może go całkowicie zniszczyć.

Oprócz przegrzania, istnieje wiele rzeczy, które robimy, które mogą powoli lub szybko zniszczyć nasze silniki, a w tym artykule, dowiesz się, co nie robić z silnikiem. Po pierwsze, nie należy jeździć samochodem z niskim poziomem płynów, zwłaszcza oleju lub płynu chłodzącego silnik i skrzynię biegów.

Rozruch zimnego silnika może również powoli zrujnować silnik, zwłaszcza, jeśli przyspieszasz samochód, aby osiągnąć bardziej akceptowalną temperaturę silnika. Zła konserwacja jest oczywista, ale jest wiele osób, które nawet nie myślą o takich rzeczach.

Wreszcie, kiedy jeździsz samochodem podczas ulewnego deszczu, możesz zniszczyć swój samochód z nadmiaru wody. Nawet jeśli poziom wody nie jest tak wysoki, jest tak wiele rzeczy, które mogą pójść źle. Jeśli jednak poziom wody jest aż do poziomu wlotu, może to zniszczyć silnik w mgnieniu oka.

Przegrzanie

Prawie każdy wie, że nigdy nie należy przegrzewać silnika, a jednak wiele osób nadal to robi. Podczas gdy po kilku godzinach może się wydawać, że wszystko jest w porządku, za każdym razem, gdy przegrzewasz silnik, nieodwracalnie go uszkadzasz. Temperatura silnika może wzrosnąć do takiego poziomu, że może nawet stopić metal.

  Co to znaczy, gdy silnik jest doładowany?

Układ chłodzenia ma jednak za zadanie schłodzić silnik i sprytnie odprowadzić dodatkowe ciepło. Czasami jeździmy naszymi samochodami zbyt agresywnie, tak bardzo, że układ chłodzenia po prostu nie nadąża. Dlatego, gdy tylko zauważysz, że wskaźnik temperatury rośnie, zmniejsz ją, a jeśli to nie pomoże, zaparkuj samochód.

Niski poziom płynów

Niektóre płyny samochodowe są bardziej istotne niż inne, a mało który z nich jest tak istotny jak olej silnikowy i płyn chłodzący. Zadaniem oleju jest smarowanie wszystkich ruchomych części silnika, które w przeciwnym razie uległyby uszkodzeniu w wyniku ciągłego tarcia.
Płyn chłodzący z drugiej strony jest również niezwykle ważny, ponieważ pomaga schłodzić silnik, bez niego silnik jest spalony. Te dwa płyny powinny być wymieniane co jakiś czas, w przeciwnym razie Twój silnik może ucierpieć.

Zimne rozruchy

Zimne rozruchy są znane z tego, że mogą uszkodzić twój silnik, akumulator i alternator. W związku z tym, jeśli mieszkasz w klimacie, w którym regularnie występują temperatury poniżej zera, powinieneś zainwestować w nagrzewnicę silnika. Są one niedrogie i łatwe do zainstalowania, a mogą pomóc w zabezpieczeniu silnika podczas mroźnych zim.

Niezależnie od tego, co robisz, nie przyspieszaj silnika po rozruchu zimnego silnika. Wiele osób uważa, że pomoże to osiągnąć optymalną temperaturę silnika, ale może to również poważnie uszkodzić silnik. Jeśli nie masz grzałki silnika, spróbuj uruchomić silnik kilka chwil po włączeniu zapłonu.

Słaba konserwacja

To jest oczywiste dla większości ludzi, ale dla niektórych nie bardzo. Aby Twój silnik pracował z optymalną wydajnością, powinieneś przestrzegać zalecanych terminów przeglądów. Jeśli nie przestrzegasz tego kroku, Twój silnik może w końcu ulec zniszczeniu.

  Który samochód hybrydowy ma najdłuższy zasięg?

Na przykład, świece zapłonowe powinny być zmieniane co jakiś czas, a jeśli nie są one, silnik jest zobowiązany do misfire. Co więcej, pasek/łańcuch rozrządu również wymaga wymiany, a jeśli to pominiesz, twój silnik może nawet eksplodować.

Hydrolocking your engine

Wewnątrz komory spalania, powietrze i paliwo są sprężane w celu wytworzenia energii, która napędza Twój samochód. Powietrze i paliwo można łatwo skompresować, ponieważ mają tendencję do eksplodowania, ale jeśli do środka dostanie się woda, tłoki na pewno pękną, próbując ją skompresować.

Jeśli poziom wody jest znacznie poniżej wlotów, wyboje lub nadjeżdżający ruch uliczny może wysłać falę, która może łatwo dostać się do silnika. Nawet jeśli silnik zdoła skompresować minimalny poziom wody, będzie to stanowiło poważne obciążenie dla tłoków. Poza zablokowaniem silnika, nadmiar wody może uszkodzić znacznie więcej niż tylko silnik.

Sekcja FAQ

Czy muszę przestrzegać okresu docierania silnika nowego samochodu podanego przez producenta?

Wielu producentów w dzisiejszych czasach zaleca, aby nie wsiadać do samochodu przed osiągnięciem określonej ilości kilometrów. Dzieje się tak dlatego, że silnik i wiele innych ważnych elementów samochodu musi się dotlenić, zanim będzie można jeździć bardziej agresywnie.

Większość producentów zaleca, aby nie przekraczać 3-4k RPM przez pierwsze 1-1,5 tys. mil. Na przykład silniki Diesla powinny być utrzymywane poniżej 3 tys. mil, podczas gdy silniki benzynowe mogą osiągnąć do 4 tys. mil. Należy przestrzegać tych instrukcji, jeśli chcesz zachować swój silnik i inne ważne komponenty na długie lata.

  Które samochody są najmniej podatne na rdzę?

Skąd mam wiedzieć, czy silnik samochodu działa dobrze?

Należy sprawdzić historię serwisową, aby dowiedzieć się, czy silnik był odpowiednio konserwowany. Ponadto, jeśli silnik łatwo się uruchamia i pracuje bez żadnych dziwnych odgłosów, takich jak stukanie, syczenie czy grzechotanie, są szanse, że silnik jest w dobrym stanie.

Innym wielkim znakiem, że silnik działa zgodnie z przeznaczeniem jest brak dziwnych zapachów spalin silnika lub emisji. Dobre silniki zazwyczaj działają w stałych zakresach obrotów, a także zwracają stałe mile na galon. Jeśli uważasz, że silnik nie działa dobrze, zabierz go do doświadczonego mechanika.

Co może wydłużyć żywotność silnika samochodowego?

Silniki nie przepadają za krótkimi podróżami, więc jeśli możesz pominąć jazdę samochodem na krótkich codziennych trasach, może to wydłużyć żywotność silnika. Zawsze używaj zalecanego paliwa syntetycznego i staraj się utrzymywać zbiornik paliwa pełny lub prawie pełny przez cały czas.

Ponadto, stale sprawdzaj świece zapłonowe i filtry powietrza. Przestrzegaj procedury docierania nowego samochodu i zawsze oddawaj samochód do autoryzowanego serwisu. Po prostu wykonuj wszystkie regularne czynności konserwacyjne i nie przeciążaj silnika.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z